Hz Yunus ve Antlaşma

Hz Yunus onlarca peygamberler içinde favori peygamberimdir... Allah; Hz Yunus'a kavmini kurtarması için belli bir süre vermiştir... Demiştir ki işte şu süreye kadar kavmini uyar, yoksa helak olacaklarını söyle demiştir. Hz Yunus da işte bir iki, bir iki, tekrar tekrar uyarmıştır... Kavmi de sallamamış, hatta alay etmiştir.

Hz Yunus’da belli bir süre sonra kavminden vazgeçip; ne haliniz varsa görün, bu saatten sonra sizden zaten bir caciki olmaz deyip basıp gitmiştir... Bu an var ya… Ah işte… Muazzam derin bir an... Allah; peygamberine dahi isyan edebilme hakkını vermiştir. Hz Yunus da bunu yapmıştır. Yanılmıyorsam ilk ve son o da ayrı bir konu. Hani sonuçta ilimci ve bilimci insanlarsınız lan… Daha iyi bilirsiniz benim yazacaklarımdan…

Neyse işte Allah; kaba tabirle Yunus'a ''sen hayırdır ya kafana göre basıp gitmeler'' mesajı çektiğinde; Hz Yunus da ''Allahım defalarca uyardım, zerre kadar dikkate almadılar, niye tekrar tekrar deneyeyim ki?'' demiştir. Kilit noktadır bu... Niye? Allah; Hz Yunus’a da özgür irade vermiştir fakat peygamber vasfını hak ettiğinden Hz Yunus'un görevi; Allah’ın uygun gördüğü zamana kadar ikna etmedir, kendi ön görüsüne göre ‘’ Ben diyeceğimi dedim birader, haa bundan sonra kah ölürsünüz, kah bilmem ne olursunuz, şahsen beni zerre kadar bağlamaz’’ deme değildir.

Sonra? Sonrası ihale halkı yerine Hz Yunus’a kalmış, halkı yerine Hz Yunus onlarca acı çekmiş, daha sonra Allah kendisini tövbeler ettiği için affetmiş, kavmi de Yunus’u yaşadıklarından sonra peygamber olarak kabul edip helak olmamıştır... Hani gün sonunda ne görüyoruz? Yaratan kim olursa olsun herkesin yerini bilmesini istiyor.

Dengeleri bozmayın... Hepsi bu. Bozarsanız da ağlamayın ama diyor… Nereye bağlayalım? Tevrat’a…

Tanrı; Nuh ve oğullarını kutladı ve dedi: (Ne zaman? Tüm insan ırkının Nuh sayesinde kurtulmasından sonra…) Yeryüzü yeniden insanla dolması için çoğalın. Ve sonunda Nuh ve oğullarına söyle dedi: Siz ve sizden sonra gelenlerle bir anlaşma yapacağım… Gökyüzünde parlayan gökkuşağı da bu anlaşmanın işareti olacak. Gökkuşağı bulutların arasında görünmeye başlandığında, siz ve sizden sonra gelecek olan canlılarla yaptığım anlaşmayı düşüneceğim.

Diyorum ya… Dengeleri bozmayın… Gökkuşağı gibi kutsal bir anlaşma niye bazı değerlerle bağdaştırılıyor? Ama bıdı bıdı da tırı vırı da şu oldu da bu oldu da… Ya… Dengeyi ve antlaşmayı bozmayın işte… Bozmayın… IQ mü vereyim, beyin mi, yoksa ayet mi?


Alp Şahin hakkındaki bilgilerin basılmasını istiyorum.
Eğer basılmamasını istiyorsanız tıklayın.

  Alp Şahin kimdir?
Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche

 


Bu yazıyı basmak istiyorum.

İzEdebiyat'da yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Tüm yazılardan birinci dereceden sayfa düzenleyicileri sorumludur. Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması/yayınlanmaması önemle rica olunur.

© 2000-2002, İzlenim.com - Tüm hakları saklıdır.