Sayılar ve Zehir

biraz da matematik!..

bizim yaştaki insanlar beyin jimnastiği yapmalıdır. akıl sağlığımız için çok önemlidir bu!..yoksa; alış-veriş yaparken aldatılırız!.gerçi bugün aldığımızı yarın, yarın aldığımızı ertesi gün aynı fiyatla alamayan kişiler toplumu olduk ya; her gün aldanıyoruz!.insan şaşırıyor, bu hız karşısında!..ışık hızını bile geçti diyorsun, her gün değişen etiket rakamlarını gördükçe!..

geçen gün, adı bende saklı kalsın, bizim şu meşhur zincir marketlerden birine daldım..etiketlere baka baka geldim, kasa başındaki sıraya girdim...önümdekiler aldıklarının parasını ödeyip çıkınca, sıra bana geldi.
kasa başındaki gençle bakıştık biraz!..o bana bakar, ben ona bakar derken; siz bir şey almamışsınız ama sıraya girmişsiniz, dedi!..olur mu hiç dedim, ben de fiyat satın aldım, kaç lira tuttu dedim, çıktım dışarı..

kasada görevli olan genç ne düşündü bilmiyorum!..sanırım, salak kadın, demiştir!.. ve gene sanırım ki, ömrü boyunca unutmayacaktır, salak dediği kadını!.

işte bu salak kadın; içinden çıkılmaz bir problemin içinde buldu kendini!..birazcık siyasi, birazcık toplumsal bir dertle ilgili bir problem bu.biliyorsunuz, bu günlerde özellikle kullanma yaşı sekiz- dokuz yaşa kadar inmiş olan bir madde konuşuluyor...siyasilerin, tv yorumcularının,yazılı basının, sosyal dünyanın konuştuğu bir konu var; uyuşturucu!.bir tartışmadır gidiyor!.suçlayanlar mı ararsınız, suçlananlar mı ararsınız; ağzı olan konuşuyor!.ben işin bu tarafında değilim, beni ilgilendiren sayısal tarafı!..

Bursa’da yapılan operasyonlarda 95 kişi yakalanmış!.bunlar satıcı!..üç milyonluk bir şehirde yakalanan sayı bu!. yaklaşık bir rakamla 100 kişi diyebiliriz.

insan öteki şehirleri düşünüyor, bu haberi duyunca. İstanbul diyorsun hemen..Bursa nüfusunun yedi katı olan bu şehirde 700 kişi uyuşturucu pazarlıyor demek ki diyorsun. diğer şehirlerimizdeki uyuşturucu satıcılarının sayısını düşünmeye başlıyorsun..oranlar kuruyor sayılar elde ediyorsun...sayıları alt alta yazıp topluyorsun, çıkan sayı karşısında hayrete düşüyorsun...ne çok diyorsun ve toplumunun nasıl zehirlendiğini düşünüp üzülüyorsun!.

en sonunda böyle bir proplemin içine kendini attığın için, kendine acıyorsun!..

yazık, gerçekten yazık!,,


Tayyibe Atay hakkındaki bilgilerin basılmasını istiyorum.
Eğer basılmamasını istiyorsanız tıklayın.

  Tayyibe Atay kimdir?
Yeni şiirin,uzun yıllar yazmama rağmen yeni şairiyim.İnternet ortamı sayesinde okuyucu önüne çıktım henüz.Ne kadar şair olduğumun yanıtını ise okuyucuya bırakıyorum.Bayan yazarların çok az olduğu bir ülkede,duygu ve düşüncelerimi,şiirin ruhu okşayan ,elleyen tarafıyla anlatmaya çalışıyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Ahmet Arif,Behçet Necatigil,Nihat Behram...

 


Bu yazıyı basmak istiyorum.

İzEdebiyat'da yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Tüm yazılardan birinci dereceden sayfa düzenleyicileri sorumludur. Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması/yayınlanmaması önemle rica olunur.

© 2000-2002, İzlenim.com - Tüm hakları saklıdır.