..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Tüm mutsuzluklar yokluktan değil, çokluktan gelir. -Tolstoy
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Türkiye > Kâmuran Esen
3 Şubat 2014
Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü / Bizim Pulis Oğlanı Zırt Pırt Nasıl Tayin Ettiler  
Kâmuran Esen
Sevgili sevgili günlüğüm, üryamda bile bana ırahat vermiyorlar. Bıkıverdim artık. Sebep olanları Allah nasıl bilirse, öyle etsin.


:ABHF:

Ah benim kuş tüyü yorganım, salıncakta urganım günlüğüm. Nasılsın, iyi misin? Beni soracak olursan; iyiyim desem yalan olur, çünkü hasta gibiyim; hastayım desem o da yalan olur, çünkü aycık iyi gibiyim. Senin anlayacağın, iyi miyim kötü müyüm ben de bilmiyom. Hislerim mi köreldi, n’oldu, anlayamadım. Demin önüme filcanda bi şey koydu çocuklar, içtim. Gayfe miydi içtiğim, çay mıydı, ıhlamur muydu, bilmiyom. Senin anlayacağın, ağzımın tadını bile gaybelettim.

Dün gece bi ürya gördüm sevgili günlüğüm, kâbus gibiydi. Niye böyle kötü üryalar görüyom, bilmiyom. Üryamda bizim oğlan, İstanbul’da pulis müdürüymüş. Aylardır görüşmemişiz, çok özleşmişiz. Memet Amca’n, “Hadi hazırlan, yarın oğlumuzu görmeye gidiyoz.” diyo. İçimi bi sevinç gaplıyo ki anlatılır gibi değil. Alelacele başlıyom hazırlığa. Mudurnu tarhanası, eriştesi, katmerlisi, helvası, guru fasulyesi, kekik suyu derken; koca bi koli oluyo. Ayrıca dolmalar dolduruyom, sarmalar sarıyom, börekler, gözlemeler ediyom söylemesi ayıp. Pulis oğluma ellerimle yedirecekmişim. Bulursan yerinde, yedirirsin.

Hazırlıklar tamamlandı, ertesi gün yola çıkacaz. Şeker haplarımızı, tansiyon haplarımızı çantamıza goyduk. Oralarda hasta olup da çocuğun başına dert olmayam dedik. Derken, o akşam oğlan aradı.”İstanbul’a gelmeyin, tayinim Adana’ya çıktı, yerleşince, sizi ararım.” dedi. Hopbala! Çocuk daha üç ay önce tayin olduydu İstanbul’a. Külünü daha yeni ısıttı. Yaptığım hazırlıklar boşa gitti. Hadi kuruya gurt düşmez de; börekler, gözlemeler, dolmalar, sarmalar ne olacak? Artık gonu gomşuyu davet edip ziyafet çektik. İçmeye ayranımız yokken yaptık bunu. Komşular da bi memnun oldular ki, anlatamam. Eeee, “Vergili kulum, sevgili kulum.” diye boşa dememişler.

Bi hafta sonra oğlan, “Adana’ya yerleştik, gelin.” diye telefon edince sevgili günlüğüm; ben yine hazırlığa galkıştım. Ana yüreği durur mu? Guş sütünden gayrı ne varsa, hazırladım. Ertesi gün yola çıkacaz deye heyecanlanırken, oğlan telefon etti. “Kütahya’ya tayin oldum, gelmeyin. Oraya yerleşince gelirsiniz.” dedi. Gene kaldı mı bizim hazırlıklar. Hadi baka’m gomşulara bi ziyafet daha… Kimse de sormuyo, bu değirmenin suyu nerden geliyo diye. Düğün değil, bayram değil, eniştemiz bizi niye öpüyo demiyorlar. Millet karnını doyurduğuna bakıyo sevgili günlüğüm.

İki gün sonra bi telefon daha aldık.” Buba, bu sefer de Manisa’ya tayin ettiler, sakın Kütahya’ya gelekoymayın.” demesin mi! Allahım sen sabır ver. Manisa’ya gideriz biz de. Sonuçta, yurt içi. Neyse ki yurt dışına süremiyorla. Aradan bi hafta geçti, oğlan gene aradı “Manisa’dayım, bi sefer daha tayinim çıkmadan hemen gelin.” dedi. Anasının guzusu…Oyuncak ettiler yavrumu. Ben gene elimden ne geldiyse, yaptım hazırlığımı. Oğlan bi yere daha sürülmeden, Manisa’da yakalayacaz aklımız sıra. Tam yola çıkıverecez, bi telefon daha gelmez mi. “Sakın Manisa’ya gelmeyin, ben gene eski görev yerime tayin oldum. İstanbul’a gelin.” dedi . Oğlan bi sürgün daha yemeden yola çıkalım dedik. Atımız, arabamız mı var? Atladık otobosa. Git git bitmiyo sevgili günlüğüm. Benim bacaklar sancır mı, Memet Amca’n “Göynüm bulanıyo.” der mi.... Derken, İzmit’e gelmişiz, ne kaldı ki İstanbul’a diye sevinirken, Memet Amca’nın telefonu cırt cırt etmeye başladı. Bizim oğlan gene bi sürgün yedi de, onu haber verecek diye telefonu açamıyoz sevgili günlüğüm. Sonunda cesaret gösterip “Bismillah!” çekip açtık telefonu. Arayan gene bizim oğlan. Eyvahlar olsun, ben biliyom başıma geleceği. ”Buba, nerdesiniz? Benim tayinim Ankara’ya çıktı. Siz Mudurnu’ya dönün.”...Allahallah! Mudurnu’da ne işimiz var? Meğer bizim oğlan, pulislikten istifa etmiş, temelli Mudurnu’ya gelecekmiş sevgili günlüğüm. Orda otobostan indik, Mudurnu’ya geri döndük.

Oğlan Mudurnu’ya gelinceye kadar; benim börekler, çörekler, dolmalar, sarmalar gene bayatlar, ziyan olur. Ne yapacaz? Hadi, komşulara bi ziyafet daha. Kilerde ne un galdı sevgili günlüğüm, ne yağ, ne tarhana, ne makarna.

Üç gün sonra oğlumuz geldi. Sarmaş dolaş olduk, ağlaştık. Artık oğlumu dizimin dibinden ayırmayacam. Yolda bulmadım ben onu. Oraya buraya sürdükleri, tayin manyağı yaptıkları oğluma bi iş kuracaz burada. Esnaflık yapacak. Hadi o vakit sürsünler de, ben onların alnını garışlayıverim. Hüzünle garışık sevinçle ağlaşırken, bi uyandıysam, yataktayım. Meğer gördüklerim hep üryaymış. Yani sevgili günlüğüm, üryamda bile bana ırahat vermiyorlar. Bıkıverdim artık. Sebep olanları Allah nasıl bilirse, öyle etsin.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın türkiye kümesinde bulunan diğer yazıları...
Atatürk'e Mektup
Başbakanın Hakaretleri Canıma Tak Etti
Bir Eşek Hikâyesi
Sivas Davasının Zaman Aşımına Uğraması Vatana ve Millete Hayırlı Olsun (Muş)
Nereye mi Gidiyoruz?
Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü / Beş Yıl Sonra
Sayın Başbakan, Edebiyattaki Mübalağa Sanatını Bilmiyor Mu?
Mudurnulu Fatma Nine"nin Günlüğü / Düğün Değil, Kabir Azabı
Normalleşen (!) Türkiye'mden Normalleşme (!) Manzaraları
Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü / Bizim Toruna İş Arıyoz

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Güzel Dilimiz Türkçe
Kızım Sen Avukat Ol!
İstanbul Sizin Olsun
Ben Birazcık Deli miyim?
Öğretmenler Günü
Mudurnu'da Bir Günlük Gezi
Yeğenime Yaptığım Peynirli Börek Tarifi
Bişim Efde Heykes Bi Asayip...
Canı Sıkılmak Nasıl Birşey?
Kaybedecek Hiçbirşeyi Olmayana / Ölüm...

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dönüşü Olmayan Gidiş [Şiir]
Seni Özlemenin Kitabını Yazabilirim [Şiir]
Bensiz Yaşamaya Alışacaksın [Şiir]
İşte Gidiyorsun [Şiir]
Gelseydin Eğer [Şiir]
Ne Zaman Seni Düşünsem [Şiir]
O Beklenen Hiç Gelmeyecek [Şiir]
Çek Beni İçine Bir Nefeste [Şiir]
Sığınacağım Başka Yürek Yok [Şiir]
Uykularında Sev Beni [Şiir]


Kâmuran Esen kimdir?

Okumak ve yazmak bir tutkudur benim için. Yazdıklarımı okuyucularla paylaşmak amacıyla buraya gönderiyorum. Yıllardır, yerel bir gazeteye haftalık köşe yazıyorum. Mudurnu Belediyesinde gönüllü kültür müdürü olarak çalışıyorum. Yayımlanmış Kitaplarım: -Şiirlerle Öyküler - şiir / Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yazarlar Dizisi ( 1988). . . . . . . . -Sevgi Yumağı - şiir ( 1997 ). . . . . . . . . -K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakamlığı Kültür Hizmetleri Dizisi ( 2002 ). . . . . . . . . . . -Oynatmayalım Uğurcuğum- deneme , anı / --Senfoni Yayınları ( Haziran / 2004 ) -Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü - Baskıya hazırlanıyor

Etkilendiği Yazarlar:
Okuduğum her yazardan veya yazıdan etkilenirim. Bende bir etki bırakmayacak, herhangi bir şey öğretmeyecek bir yazı düşünemiyorum.


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Kâmuran Esen, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.