..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli kültürdür -Atatürk
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Roman > Polisiye > Tufan Tanyel
6 Nisan 2019
Destek Köstek  
Tufan Tanyel
. “Peki neden uyumadın?” Kanallarda gezinmeye başlamıştım. “Babacığım.” “Söyle paşam,” dedim. “Sende özlüyor musun?” Soru karşısında zap yapan parmağımın hareketi kesildi. Yattığım yerden doğrulup oturdum. Saçlarımı iki elimin arası-na alıp alnımı avucumun içiyle ovuşturuyordum. “En az senin özlediğin kadar,” dedim. Cevabım onu mutlu etmişti. Hemen önünde duran yarısı dolu beyaz kâğıda yazmaya devam etmeye başladı. Daha okula gitmiyordu. Ana okuluna gitmek de iste-medi. İkna etmek için karşıma alıp konuşmak istediğim de “Ana anne demekmiş. Benim annem yanımda yok ki, beni almak istemezler. Götürme beni,” demişti. Bir daha hiç konu-sunu açmamıştık. Altı yaşına gelmeden yazmayı öğrenmişti. Bir çocuk kanalında yanımızda olmayan sevdiklerimize mek-tup yazarak ulaşabileceğimizi gördükten hemen sonra karşıma geçip, “Mektup yazmak için kaç yaşında olmak gerekir?” di-ye sormuştu. Onun içi yazabileceğim söylediğimde “O sayılmaz,” demişti. Kalemi tutan ufacık ellerinin titrediğini görebiliyor-dum. Küçük harfleri yazmayı öğrenmek istememişti. “Sevdiğim kadar büyük yazarsam daha çok sevinir an-nem,” demişti. Fark ettirmeden yazdıklarına bakmak için öne doğru eğildim. SEVGİLİ ANNEM SENİ ÇOK ÖZLEDİM ANNEM. SENİ ÇOK ÖZLEDİM ANNEM. SENİ ÇOK ÖZLEDİM ANNEM. BABAMA DA SORDUM. ODA SENİ ÇOK ÖZLEMİŞ. BABAM HİÇ YALAN SÖYLEMEZ. BEN SENİ ÇOK ÖZLEDİM. BABAM DA ÇOK ÖZLEMİŞ. BENİM KADAR ÖZLEDİĞİNİ SÖYLÜYOR. DEMEK Kİ ÇOK ÖZLEMİŞ. SENİ SEVİYORUM ANNEM. SENİ ÇOK SEVEN OĞLUN.


:IIE:
"Bildiğiniz tüm kötü karakterleri unutun. "
Yok yok, bu çok iddialı oldu.
"Bildiğiniz tüm kötü karakterleri bir kenara koyun. "
Bu içime sindi, devam ediyorum.

1.BÖLÜM – ARAYIŞ

Bugün- 27.05.2030


Kırk bir yaşındayım ve uzun zamandır bir sorunun cevabını bulabilmek için nefes alıyorum. Öyle bir soru ki, bu soruya beni tatmin edecek bir cevap veren çıkmadı. Tatmin edici bir cevap bulabilir miyim? Bunu bende bilmiyorum.
Beni içine çektikleri çukur öyle dar, derin ve kirli ki bunu yaptıkları için önüme koyacakları hiçbir bahane acımı dindirmeyecek, öfkemi söndürmeyecek. Ben, yine de önce soracağım. Aksi halde zalim olurdum değil mi? Zalim değilim, sadece acım çok büyük.

"Neden?"

Hadi ama kelimede ki sihri görebilen sadece ben mi-yim?
Kendini hiç yormadan, almak istediğin tüm cevaplar için sadece bir kelime.
Sor ve bekle.

Kendimden biraz daha söz etmem gerekirse sempatik bir kişi-liğe sahip olduğumu söylerler.
Hayır söylemezler.
Tamam, maalesef tanıştığım, bir şekilde ilişki kurdu-ğum insanların ömrü beni o kadar tanımaya yetmiyor ama ger-çekten sempatik bir insanımdır. Sonuçta bunu en iyi bilen ben olmalıyım değil mi? Kırk bir yıldır kendimle olan birlikteliğimi öyle veya böyle başarılı bir şekilde yürütüyorum.

Cevaplanması gereken tek bir "Neden?" vardı. Cevap vermesi gereken birçok adam. Zamanlama olarak bakacak olursak biraz geç kalmış olabilirim ancak soruyu doğru adamlara sorduğuma emin olabilir siniz.
Hayatımın ikinci yarısının son demlerini yaşadığıma inanıyorum, ölü bir adam olarak.
Pek popüler biri olduğum söylenemez. İkinci yarı biraz daha saplantılı, kabul ediyorum. Benim, varlığından haberdar olmadığım insanların, sırf beni tanıdıkları için onları hayatıma sokmam gerektiğini düşünmeleri gerçekten can sıkıcı. Sosyal medyadan, gazete haberlerinden, televizyondan, bir insanı görüyor, takip ediyor olmak o insanı tanımak için yeterli mi-dir? Sadece izin verdiği kadarına sahip olabilir siniz. Ama ki-mileri var ki Başkomiserim, sen fark etmeden hayatını didik didik karıştırmış, lime lime parçalamış, seni senin kadar yakın-dan tanır olmuş.
Bu tehlikelidir işte.
Neden mi? Güzel soru.
Bir kişinin seni, senin kadar iyi tanıması, başına gele-cek olaylar karşısında vereceğin tepkileri aşağı yukarı tahmin etmesine yarayacaktır. Bu tıpkı insanlığın geleceği için yapıl-mış süper bir buluşun karanlık güçlerin eline geçmesiyle, aynı buluşun aynı insanların hayatlarını cehenneme çevirmesi gibi bir şey.
Stres olmamak elde değil.
Stres demişken, uzun zamandır sigarayı bırakmayı dü-şünüyorum ama sigarayı bırakmak da baya stres yaratıyor. Ben ise stresten kurtulmak istediğim zaman genellikle sigara içe-rim.
Lanet olası kısır döngüler.
Benim kendi hayatım için aldığım kararları bir şekilde etkileyip sekteye uğratmaya kimin hakkı olabilir?
Kimsenin.!
Eğer bu hakkı kendinde görüyorsan tanışma vaktimiz geldi demektir. Ama dikkat etmelisin. Biraz önce dediğim gibi, tanıştığım insanların ömrü pek uzun sürmüyor.
Bunu sakın tehdit olarak algılamayın Başkomiserim. Sizinle tanışalı uzun zaman oldu. İstisnasınız anlayacağınız. Bu ziyaretinizin de diğerlerinden farkı olduğuna dair keskin şüphelerim var doğrusu. Tahminlerim beni yanıltmaz. Ama önce, madem buradasınız, size kendi nedenimi anlatmak isti-yorum.
Vaktiniz var mı?
Başlıyorum öyleyse.
Hazır mısınız?***Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Tufan Tanyel kimdir?

Merhabalar. 1989 İstanbul doğumluyum. Aslen Kastamonu’luyuz ama doğma büyüme İstanbulda yaşıyoruz. Altı senelik bir birlikteliğin ardından 2005 yılında evlendim. Güzel bir eşe ve dünyalar harikası bir evlada sahibim.

Etkilendiği Yazarlar:
*Hakan Günday, *John VERDON, *Daniel PALMER, *John KATZENBACH, *John HART, *Ken GRIMWOOD, *Kevin GUILFOILE, *Dan BROWN


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Tufan Tanyel, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.