..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"...öyküyü yazan bilge, beşinci ya da altıncı göbekten kral torunu olduğumu ortaya çıkaracak şekilde belirleyebilir soyumu." -Cervantes, Don Quijote
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Osman AKTAŞ
2 Nisan 2021
Harabat Ehline Harap Gelecek  
Osman AKTAŞ
Ümit Zeynep Kayabaş yazısında isabetli bir tespit, çok etkileyici sorularla bizi düşünmeye zorluyor. Ancak muhataplarının üzerlerine alınacaklarını hiç sanmıyorum. Muhakkak kandırılmışlar ya da sehven böyle bir neslin yetişmesine katkı sunmuşlardır.


:AIC:
"Aceleci, metanetsiz, asabi, şükürsüz bir nesil; bencilliğiyle gurur duyan mutsuz bir nesil yarınlara ne söyleyebilir ki? Bu nesil nasıl inşa edildi, edilmekte?" Ümit Zeynep Kayabaş'ın "Son Nesil ve Tahammülsüzlük" adlı yazısının giriş bölümü.

Ümit Zeynep Kayabaş yazısında isabetli bir tespit, çok etkileyici sorularla bizi düşünmeye zorluyor. Ancak muhataplarının üzerlerine alınacaklarını hiç sanmıyorum. Muhakkak kandırılmışlar ya da sehven böyle bir neslin yetişmesine katkı sunmuşlardır.

Yeni yetişen bu nesli bozan FETÖ ile dış güçler olduğu da iddia edilebilir. Sanki FETÖ denilen bu azgın örgüt elemanlarının mevcut sektör ve kurumlara yerleştirilmesinden iktidarın haberi yokmuş gibi.

Yirmi yılda değişen yığınla eğitim sistemi, baskı ve bilgi hatalarıyla dolu ders kitapları, yok edilen kültürel ve milli değerler, eğitim personelinin itibarsızlaştırılması ve bu güvensizliğin öğrenciyi sürüklediği, internet ve medya batağı...

Anlatmakla bitmiyor ki... Yüzlerce kere yazdık, anlattık nafile... "Güldür Güldür" şov programındaki eşofmanlı hoca gibi bizde, oyuncak bebekle anlattık, tencere tavayla anlattık, karatahtada tebeşirle şekil çizerek anlattık, beyaz tahtada renkli tahta kalemlerle anlattık, slaytlarla anlattık, akıllı tahtayla anlattık... Yok, olmuyor. "Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az" boşuna dememişler.

Bozulan nesilden önce, bozulan siyasilere ahlak ve edep kazandıramadık ki, yeni nesille ilgi bir şeyler söyleyelim. Yeni nesli yetiştirecek nesli bile bozuk para gibi harcadılar.

Bunlara sebep olanları toprağa havale etmek geçiyor içimden, ama korkuyorum ki, bunlar toprağı da bozar ve GDO'lu gıdalardan daha kötü bir tohum ortaya çıkarırlar.

Vicdan, ahlak, namus, milliyet, dürüstlük ve en önemlisi de insanlık kavramlarından insanı uzaklaştırdı ve insanın eline şükür ve içeriği bilinmesi istenmeyen bir kutsal kitap bıraktılar.

Kur'an-ı Kerim'de Cenab-ı Hak "Onalar karanlıkta ilerlemeye çalışanlar gibidir. Her şimşek çaktığında görebildikleri kadar ilerler, sonra yine kalakalırlar" halk da aynen bu ayetteki gibi kısa adımlar ve uzun bir bekleyişle ilerlemekte. Tıpkı masallardaki gibi; bir arpa boyu yol almak.

İnşallah Nazım'ın dediği gibi, "Çocuklar inanın inanın çocuklar / Güzel günler göreceğiz güneşli günler / Motorları maviliklere süreceğiz / Güzel günler göreceğiz güneşli günler" ey Türk halkı.

1 Nisan 21
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Notları...
Üç Din ve Bir Filistin
"Hakkın Kulu Sayılır Mı"
Kişisel Gelişim Uzmanlığıyla Toplumda Değerler Eğitimi
Toplum ve İktidar Ortaklığı
Okumak
Namussuzlar
Değerler Eğitimi
Kırk Şehitli Bir Yürek
Değişken Düzen Kuran Değişmez Varlık: İnsan

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yapay Zekâ Varsıllaması
Eşref ile Safilin
İcraatın Dışından
Akif'e Dönüşmek mi Akif'i Dönüştürmek mi
Eylüllenmek
Bir Ülkeyi Diri Diri Yakmak
Türkiye’de Uçuş Güzergâhı
Bana (L) Göre 15 Temmuz
Oldu Bitti Geleneği
"Nerede Bir Can Ölse Oralıdır Yüreğim"

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Aşkın Tarifi [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]
Mahmur Bakışlara Akif Göstermek [Deneme]
Temel (Siz İç) Güdü [Deneme]
Kendimle Empati Kurmak [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Osman AKTAŞ, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.