..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Herşeye imgelem karar verir. -Pascal
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci
19 Temmuz 2021
Aman Karpuz Kestim Yiyen Yok  
Ahmet Zeytinci
Bir de kabak çıktı mı karpuz, o zaman işte insanın başından aşağıya kaynayan kaynamayan bütün sular dökülüyor. İyi de kardeşim zurnada peşrev olmaz ne çıkarsa bahtına, karpuzda da durum aynen böyle billahi... Hayır elime alıyorum karpuzu, tık tık vuruyorum, ne iş oğlum kabaksan söyle diyorum, onda tık yok.


:DEC:
Ne de güzel bir şarkıdır aslında da bu aralarda beni anlatıyor adeta. Her ne kadar 7 ciltlik Karpuz Kesme Tekniklerinin Derin Analizi ve İrdelenmesi diye bir kitabım varsa da yine de sevmiyorum karpuz kesmeyi... Bu işleri bizim evde hep hanım yapar.

Ben yazarım kitabı, onlar okurlar feyz alırlar ve de keserler karpuzları. Ben de hominigırtlak ancak yemeye yardım ederim. Ama güzel yerim ha karpuzu da, yedikten sonra karpuzun kabukları teşekkür bile ederler bana ''Vay be abim sen de ne güzel karpuz yermişsin meğer.'' diye...

Bir de kabak çıktı mı karpuz, o zaman işte insanın başından aşağıya kaynayan kaynamayan bütün sular dökülüyor. İyi de kardeşim zurnada peşrev olmaz ne çıkarsa bahtına, karpuzda da durum aynen böyle billahi... Hayır elime alıyorum karpuzu, tık tık vuruyorum, ne iş oğlum kabaksan söyle diyorum, onda tık yok.

Diyarbakırlı kardeşlerim ve Adanalı kardeşlerim karpuz konusunda en şanslı olanlardandır herhalde en güzel karpuzlar bir rivayete göre oralarda yetişiyormuş. Diyarbakır da festivali bile var, rekorda onlarda en büyük karpuz yetiştirmede...

Bir de karpuz kabuğunun denize düşme durumları var ki onu da hala anlayabilmiş değilim. Ne oluyor da oluyor karpuz kabuğu denize düşünce, hadi yüzme bilmiyorsa bu karpuz kabukları denize düştüğünde, billahi boğulur giderler, yazık değil mi onlara? En iyisi karpuz kabuğundan gemiler yapsak da çocukları torunları onlar ile oynatsak. Oyuncaklar dünyanın parası billahi...

Neyse zorla şerle karpuzu kestim de hanımın gözüne girdim, ama bıçakta bana giriyordu kıyısından köşesinden az daha... Zamanında domatese bıçak çekmiş bir adamım, karpuza mı bıçak çekemeyeceğim?

Buradan olgunlaşmış karpuzlara sesleniyorum. Birazdan toplanıp da bir kaç gün içinde belki sofralarımıza geleceksiniz, aman ha gözünüzü seveyim şu çekirdeklerinizi biraz azaltın ne olur. Çekirdek çıkartmaktan anamız ağlıyor, hayır ağlamasa bile ağlar gibi oluyor yani, diyeyim size. Japonlar çekirdeksiz karpuz yapmışlar ama, nasıl bir şeydir biz de daha bilen yok. Bir analiz etmemiz lazım, yemeden önce. Zannetmem ki yine de bizim karpuzları tutsun...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Üç Beyaz Evde Olmadı mı Çıngar Çıkar
Kilolarınız ile Barışın
Lüzumsuz İşler Genel Müdürlüğü - 1 -
Babaannem İle Hasbihaller - 1 -
Az Evvel Otobüsten İndim
İki Hınzır Güvercin
Kravatttt Vayyyy Kravatttt
Bayandan Az Kullanılmış
Bakalım En Uzağa Kim Teşaşur Yapacak
Hemşeriiim Memleket Neereeeee

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Biri Baharat mı Dedi
Güzel Bir İnsan Patates Kızartması ve Gazoz
Karınca Kararınca
Ay Em Ef Biraderler
Çay Kaşıkları
Ben de Saadet Zinciri Kuruyorum
Maaşını Soruyorum Söylemiyor
Limited Şirket Ortağı Bile Değiliz Abi Ne Stratejik Ortağı
Serbest Meslek
İnsanlık İçin Küçük Sizin İçin Büyük Bir Adım

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Onlar Yaşıyordu Biz Yazıyorduk [Şiir]
Ölümden Asla [Şiir]
Pirinç Pilavı [Şiir]
Rızk Endişesi [Şiir]
Rastgele Uşaklar Haydi Rastgele [Şiir]
Sevap Bonusu [Şiir]
Bir Karış [Şiir]
Salyangoz [Şiir]
Yeter ki Mert Adamdı Desinler [Şiir]
Seni de Beni de Adam Ederler [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Zeytinci, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.