..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kendinden daha uyanık insanları işe aldığın zaman, senin onlardan daha uyanık olduğunu kanıtlamış oluyorsun. -R. H. Grant
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Gülmece (Mizah) > Anıl Gökpek
22 Mayıs 2006
Et Suyuna Bulgur Pilavı  
-Kanınızı Donduracak Gerçek Yaşam Öyküleri-

Anıl Gökpek


İşte tam da o sırada korkunç bir patlama sesi duydum ve yerimden sıçradım. Bu ses bir bombanın ya da tüpün patlaması kadar şiddetli değildi; ne var ki, tıpkı beklenmeyen bir anda patlayıveren bir balon gibi tedirgin ediciydi.


:BHJJ:
Hale Demirkesen - ANKARA


    Üniversiteyi Ege’nin bir kasabasında okudum. Sosyal yaşamımız okuldan çok bu ufak, sakin kasabaya bağlıydı. Kasaba çevresinde yürüyüşe çıkmak nişanlımla en büyük eğlencelerimizdendi. Arkadaşlarımızla beraber çevreyi keşfe çıkar, buna zaman bulamadığımızdaysa kasaba meydanına bakan dükkanlarda vakit geçirirdik.
   Nemin boğucu olduğu bir Haziran sabahı, yine meydana bakan bu dükkanlardan birinin önünde oturmuş gölgenin ve çayın tadını çıkarıyorduk. Nişanlım dükkan sahibiyle tavla oynuyordu. Ben de bunu fırsat bilmiş ve sırtımı dükkanın önündeki direğe verip gazetenin bulmaca ekine gömülmüştüm.
   İşte tam da o sırada korkunç bir patlama sesi duydum ve yerimden sıçradım. Bu ses bir bombanın ya da tüpün patlaması kadar şiddetli değildi; ne var ki, tıpkı beklenmeyen bir anda patlayıveren bir balon gibi tedirgin ediciydi. Hemen patlamanın ardından, arka tarafımdan hafif bir düşme sesinin yükseldiğini duydum ancak ilk sesin yarattığı telaştan olacak buna pek önem vermedim ve dükkan sahibine sordum.
   - Neydi bu ses?
   Ahmet Bey, bununla çok sık karşılaştığını belli eden bir gülümsemeyle, ve başıyla hemen arka tarafımı işaret ederek, cevapladı sorumu:
   - Güvercin patladı.
   Ağır ağır arkama döndüm. Ahmet Bey devam etti:
   - Buranın elektrik tesisatı eski tiptir. Bu direklerde tam köşeye denk gelen fincanların üzerine konan kuşlar havalanmak üzere kanatlarını açar açmaz iki sokağın elektrik telleri arasında geçiş oluştururlar. Vücutlarından geçen yüksek akıma dayanamadıklarından, böyle balon gibi patlarlar.
   Böyle bir şey bana anlatılsa buna inanamazdım sanırım. Ne var ki o an, arkama dönüp baktığımda kanıt gözlerimin önündeydi. Ve zavallı hayvanın gagasındaki iki ufak delik birer damla kanla örtülmüştü. Damlalardan biri, birden, gözyaşı gibi akıp toprağın üzerinde minik, koyu bir leke bıraktı. Öyle sanıyorum ki bu anı ömrüm boyunca unutamayacağım.

.Eleştiriler & Yorumlar

:: YN: Mizah Bunun Neresinde ?
Gönderen: Anıl Gökpek / ,
3 Ekim 2008
Mustafa Bey öncelikle sorduğunuz için teşekkür ederim. Önceden de böyle bir soru gelmişti ve ben sorunun sahibi Sn. Özgür Bey'i özel bir mail ile yanıtlamıştım. Ancak madem ki bu karışıklı devam ediyor buradan, sizin vesilenizle bir genel açıklama yapayım. Elbette ki böyle bir olayı mizah olarak adlandırdığım yok. Burada anlattığım acı öykü, yüksekokul yıllarımda yaşadığım kasabada, Tarsus'a bağlı Yenice kasabasında yaşadığım bir olayın yazıya dökülmesinden ibarettir. Bu olay tamamen gerçektir. Burada mizahi olan taraf, (Aynı başlıklı diğer öyküde de görebileceğiniz gibi) tamamen başlıkla ilgili. Bildiğiniz gibi buna benzeyen komik bir başlık bir dönem oldukça popülerdi: Tavuk Suyuna Çorba - Yüreğinizi Isıtacak Gerçek Öyküler. Bu başlık altında yayınlanan öykülerin sağlıksız olduklarını, dünyayı tozpembe yansıtıp bir tür yanılsama yarattıklarını düşünüyorum. Bahsi geçen o dizinin mizahı da bu yorum ekleme inceliğini gösterdiğiniz başlıktır: Et Suyuna Bulgur Pilavı - Kanınızı Donduracak Gerçek Yaşam Öyküleri. Bunu yazmamda sadist bir amaç aramayın. Tek derdim yaşamda bunların da bulunduğunu, bunların da en azından diğerleri kadar hatta belki daha da fazla anlatılmayı hakettikleridir. Yorum için tekrar teşekkür ederim. Anıl GÖKPEK

:: Mizah Bunun Neresinde ?
Gönderen: Mustafa Şakarcan / , Türkiye
3 Ekim 2008
Yazınızda mizahi taraf göremedim.Böyle bir olayı, gülmece gözüyle görmüyorsunuzdur umarım.

:: Güzel, ama mizah yanı yok.
Gönderen: özgür yenigün / Kırıkkale/Türkiye
31 Ağustos 2007
Güzel bir hikayeydi de işin içinde mizah göremedim. Siz gayet acıklı bir hikaye gibi anlatmışsınız bence. Haksız mıyım?
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Et Suyuna Bulgur Pilavı - II
Birkaç Not

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Nasıl Zengin Oldum
Metin Şentürk'e Açık Mektup
Belli Olmaz
Müptela
Her Şey Güllük Gülistanlık
Kapı - 2 -
Kapı - 1 -
Şehrin İstenmeyen Tüyleri

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Aslan'ın Hikayesi [Roman]
Kim Kiminle Nerede Ne Zaman [Roman]
Dışımızdaki Şeytan [Roman]
Ada [Roman]
Büyük Yazardan Okurlarına Açık Mektup [Roman]
Kaan Ilgaz Bilmecesi [Roman]
Lukacs [Roman]
Mini Sosyal Bilimler Ansiklopedisi - Cilt III [Deneme]
Dinin Açtığı Yaraları, (Hastayı Daha da Kötüleştirmemek Adına) Dini Görünen Ancak İlmi Merhemlerle Tedavi Etmeye Çalışırken, Sunulan Yeni Merhemin Yanlış Yorumlanıp Yeni Bir Dini Akım Oluşturması ve Bu Akımın Önünün Alınamaması Üzerine Bir Tarih Dersi [Deneme]
Mini Sosyal Bilimler Ansiklopedisi - Cilt I [Deneme]


Anıl Gökpek kimdir?

Kayıp kuşak gerçek mi? Yoksa sadece bir efsaneden mi ibaret?

Etkilendiği Yazarlar:
Oğuz Atay, James Joyce, Sabahattin Ali


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Anıl Gökpek, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.