..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Hata! Klavye bağlı değil. Devam etmek için F11'e basın...
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Türkiye > Ertuğrul ERDOĞAN
13 Mayıs 2011
Benzin 15 Tl Olursa Şaşırmayın!..  
Ertuğrul ERDOĞAN
Kasket değil, seks şantajlı kasetler havada uçuşuyor, uçkuruna sahip olamayan siyasilerin görüntülerinde… Herkes bu işi becereni yargılıyor bir nebzede haklı olarak.. Ancak bunu yapanları kimse konuşmuyor… Bu stüdyo nerede? Bunu yapanların arkasında kim veya kimler var? Servis sunan garsonlar kimler? Bunlarında biran önce çıkartılıp kamuoyu önünde bizlerle tanıştırılmaları gerekmez mi? Doğrusu bu kumanda merkezini çok merak ediyorum. Hangi şehirde, kaç katlı binası var? İçinde çalışanlar kimdir, neyin nesidir? Kimler adına çalışıyor? Umarım yakında kokusu çıkar diyorum ama derinden gittikleri belli… Yani ‘su uyur, düşman uyumaz’ misali iz bırakmamaya çalışıyorlar.. Bir ‘kıl’ tanesi bile bırakmıyorlar!… Sanırım teknolojiyi kullanmakta da oldukça marifetliler (!)


:BJGI:
erterd@msn.com

Siyasiler meydanlarda konuşmaya devam ediyor, kimisi din üzerinden vurup, prim yapmaya bakıyor, kimisi püskeviti diline dolamış, kimisi de Başbakanı ısrarla TV’de tartışmaya davet ederek meydan okuyor baharın ılık serinliğinde…

Kasket değil, seks şantajlı kasetler havada uçuşuyor, uçkuruna sahip olamayan siyasilerin görüntülerinde… Herkes bu işi becereni yargılıyor bir nebzede haklı olarak.. Ancak bunu yapanları kimse konuşmuyor… Bu stüdyo nerede? Bunu yapanların arkasında kim veya kimler var? Servis sunan garsonlar kimler? Bunlarında biran önce çıkartılıp kamuoyu önünde bizlerle tanıştırılmaları gerekmez mi? Doğrusu bu kumanda merkezini çok merak ediyorum. Hangi şehirde, kaç katlı binası var? İçinde çalışanlar kimdir, neyin nesidir? Kimler adına çalışıyor? Umarım yakında kokusu çıkar diyorum ama derinden gittikleri belli… Yani ‘su uyur, düşman uyumaz’ misali iz bırakmamaya çalışıyorlar.. Bir ‘kıl’ tanesi bile bırakmıyorlar!… Sanırım teknolojiyi kullanmakta da oldukça marifetliler (!)

Neyse kasetleri, tartışmaları bir kenara bırakalım da; iki yakalı şehre bir el atalım; İstanbul'un iki yakasına iki yeni şehir kurulacakmış çılgın projeyle... Önce ülkemizin diğer geri kalmış ve alt yapısı bozuk şehirleri düalist yapıdan kurtaralım, sonra bu projeye eyvallah!... Hala birçok şehirlerimizde alt yapımız bozuk. Bir yağmur yağsa her taraf rezilleri oynuyor!... İşsizlik deseniz, diz boyu... İki- üç dil bilen gençler bile kahve köşelerine esir olmuş... Çalışanlar ise taşeron firmalarının asgari ücret kıskacına mahkûm edilmiş... Memuru, işçisi emeklisi her yıl verilen buçuklu zamlarla fırlayan benzin zamları karşısında ne yapacağını şaşarmış durumda!... Araba ve ev kandırmacaları ile marketlerdeki albenili mallara kanan bilinçsiz tüketici vatandaşlarımız ise almış olduğu az ücretle ömür boyu borçlar batacağına sürüklenerek bankalara köleleştirildi. Halkımızın verdiği faizlerle de bankaların karları tavan yaptı!...
     
Evet, iki şehri kuralım ama önce ülkemizin adalet sistemini herkesin memnun olacağı konuma getirelim. Eğitimde; ülkemizde dershane ve kolej bolluğu varken hala neden geri ülkeler arasında patinaj yapıp duruyoruz? Özgürlük sorununu çözmeden iki şehir yapsak ne olacak? İçinde özgür yazan gazeteci ve yazarlar mı oturacak? Yoksa kim oturacak? Kimler bu kanalın kenarında konuşlandırılan güzel villalardan yararlanacak? Asgari ücretli ve buçuklu zamlara mahkûm edilen çalışanlar mı? Geçin onu geçin!... Yoksa Suudi iş adamları ile ihaleleri kapan iş adamları mı? Yoksa milyon dolara villa alan siyasiler ve onun yakındaşları mı?

Önce özgürlük... İki şehirden çok kıymetlidir bu özgürlük... Bakınız milyonlarca kişinin makarna ve kömüre mahkûm edilerek yardım almaya itildiği bir ülkede iki şehir kurmak lükstür... Atamızın Cumhuriyet döneminde ekonomik hamle yaparak halkıyla omuz omuza kurduğu birçok fabrikayı satan zihniyetler, bu yeni kurulacak şehre harcanan paraları geri kalmış illerimizdeki şehirlerde sanayicisiyle ( o yapmıyorsa ) devletin öncülüğü ile fabrikalar kursalar işsiz insanlarımız için daha hayırlı olmaz mı?.

İki şehir kurma hayali neye benzer biliyor musunuz?
Birincisi; "Ayranımız yok içmeye, borçlar çıkmış tavana!..."
İkincisi; Bir aile düşünün kredi kartıyla borç batağında ve o ailenin reisi hala alışveriş çılgınlığında. Bu aile tasarruf etse veya evine üretim malzemesi alıp onu çalıştırıp para kazansa, belki borçlarını daha rahat ve kısa zamanda ödeyecek. O gidip ne yapıyor? Evine en lüks tablo almayı tercih ediyor..."
Mesele budur...
Yani bu iki şehrin size faydası olmayacak... Yine birtakım insanlar kurulacak iki şehirden getirim sağlayacak...

Birde;

Bu çılgın proje hayata geçirilmesi halinde bu iki yakalı şehri yine siz kuracaksınız. Nasıl mı?
O kredi borç batağına girerek aldığınız araçlarınız, yaktığınız ampul (!) ısındığınız doğalgaz ve yiyip içtikleriniz ile üzerinizdeki bankalara olan 185 milyar 426,3 milyon TL’lik borç batağı ile…
Boş araziler üzerine günün ilk ışıklarında kazma vurulmaya başlandığında; Benzin istasyonlarından geçerken benzinin litresini artarak " 15 TL" veya daha da fazla görmeye başlarsanız, Orhan Veli’nin Gemlik girişindeki tabelada yazan “Birazdan Denizi Göreceksiniz, Sakın şaşırmayın!” sözleri gibi, sizde sakın şaşırmayın!...
O gördüğünüz;
Sizin cebinizdekilerle kurulup; başkalarının övündüğü iki yeni şehir olacaktır.
      Sahi doğmamış çocuğa ne isim koyalım?
Onu da siz bulun…
Ne diyelim yinede hayırlı olsun ülkemize...
Sevgilerimle...

Ertuğrul Erdoğan
12 Mayıs 2011/Bursa
www.ertugrulerdogan.com

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Olmadı ama...
Gönderen: Mehmet Ali Özler / ,
17 Mayıs 2011
bu kadar eleştirdikten sonra en sonunda hayırlı olsun demek bu yazıya yakışmıyor. Saygılarımla.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın türkiye kümesinde bulunan diğer yazıları...
Peygamber Ocağı
Bir Kumpasın Hikayesi
Kitap Fuarına Bomba Düştü!
Başbakan Kaç Kez Gitti?
Obama'ya Mektup
Abd Bizden Ne İstiyor?
End Minute!
Bir Daha...
Ölüm Yelekleri
Merhaba Kristi

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kıçı Açık...
Dünya'ya Neden Cahil Üretiyoruz?
Beyoğlu Beyoğlu Dedikleri
Asgari Ücretliler İyisiniz İyi!
Bol Şanslar!
Nihat Doğan'a Uzanan Eller Kırılsın!
Kadınlar "Dimdik Ayaktayız!"
İki Ucu Boklu Değnek
Mevlana'yı Anlamak
Çocuklarınızı İyi Dinleyin

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Fırfırlı Fotoğraf [Şiir]
Eğer Bir Gün Ölürsem... [Şiir]
Sarı Ev [Şiir]
Marangoz [Şiir]
Bursa'da Kar [Şiir]
Sen Ağlama Bebeğim [Şiir]
Seninle [Şiir]
Sevda [Şiir]
Büyük Balık [Şiir]
Seni Kalbime Gömeceğim [Şiir]


Ertuğrul ERDOĞAN kimdir?

" Daha yaşanabilir bir dünya için, herkesin yapabileceği güzellikler mutlaka vardır. Bunun için, Yaşamın gerçekleri ile tanışmak düşünmek ve düşündüklerimizi hayata geçirerek insanların daha mutlu yaşamlarını sağlamak için birlikte yol alalım.

Etkilendiği Yazarlar:
Aziz Nesin, , Dostoyevski, Gogol, Çehov, Yaşar Kemal


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ertuğrul ERDOĞAN, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.