..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dünyada birbirinin eşi ne iki görüş vardır, ne iki saç kılı, ne de iki tohum. -Montaigne
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Sevgi ve Nefret > Hakan Yozcu
14 Şubat 2016
"Don" Meselesi Değil Aslolan  
Hakan Yozcu
Özellikle vatandaşlık konusunda Sayın Erdoğan’ın 10 bin kişinin yıllardır vatandaşlık için beklemesi üzerine “Neden onları vatandaş yapmıyorsunuz?” sorusu, bazı vatandaşlarımız tarafından fırça olarak algılandı. Bazı köşe yazarlarımız ise bu konuyu çeşitli yorumlarla dile getirdi. Ama içlerinde biri vardı ki olmadık sözleri, hakaret derecesine vardırırcasına sarf etti. Türkiye ve Türkiyelilere karşı ağza alınmayacak sözler söyledi.


:ICC:

     Meclis Başkanımız Sibel Siber Başkanlığı’nda Türkiye’ye ziyarete giden heyetin, TC Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşme, ülkede en çok konuşulan konu oldu.
     Özellikle vatandaşlık konusunda Sayın Erdoğan’ın 10 bin kişinin yıllardır vatandaşlık için beklemesi üzerine “Neden onları vatandaş yapmıyorsunuz?” sorusu, bazı vatandaşlarımız tarafından fırça olarak algılandı. Bazı köşe yazarlarımız ise bu konuyu çeşitli yorumlarla dile getirdi. Ama içlerinde biri vardı ki olmadık sözleri, hakaret derecesine vardırırcasına sarf etti. Türkiye ve Türkiyelilere karşı ağza alınmayacak sözler söyledi.
Köşe yazarı Ahmet Okan’dan söz ediyorum. Sayın Okan, yazısında bütün Türkiyelileri aynı tefe koyarak, hepsini, adeta suç potansiyeli, görgüsüz, saygısız ve medeni olmayan insanlar olarak gösterdi.
O kadar ağır, o kadar ağza alınmayacak, o kadar aşağılayıcı sözler söyledi ki alınmamak mümkün değil.
“Niçin Vatandaşlık vermiyorsunuz?” sorusuna, “Denize donla girilmesin diye…” “Denizlerde bile haremlik selamlık olmasın diye…”, “Çocukların ırzına geçen olaylar artmasın diye…” cevap verdi Sayın Okan.
Haydi, donla denize girmeyi anladık… Çağdaş dünyada insanlar, mayo ile girer denize, ama dini düşüncesi buna izin vermeyen, veya maddi imkansızlıklardan dolayı bir mayo alamayan, veya öyle görmüş ve medeni cesaret gösteremeyip de mayo giyemeyenlere böyle hakaret mi etmek gerekiyor? Peki, böyle hakaret etmek çağdaşlığın, modernliğin bir göstergesi mi? Donla denize girmek medeniyetsizlikse, hakaret etmek medenilik mi sayılıyor? Öyleyse bu hakareti eden bir insanla; donla denize giren insan arasında ne fark kalıyor?
Medeni olmak, don meselesinde değil; zihniyet meselesindedir… Bunu bir defa anlamak lazım…
Sayın Okan öyle konuşuyor ki, sanki Tüm Türkiyeliler Kıbrıs’ta ırz düşmanı. Ve her gün çocuklara tecavüz ediyorlar… Pes doğrusu… Bu kadarı da fazla… Hem de çok fazla…
Bunlarla da bitmedi… Arka arkaya sıraladı kin ve nefret kokan düşüncelerini… “Yedi ya da dokuz yaşındaki kız çocukları korunsun diye”, “Daha fazla ilahiyat mektepleri açılmasın diye…”, “Bir külliye de buraya yapılmasın diye” ,”Hırsızlar polislerin peşine düşmesin diye…”, “Cumhuriyet değerleri burada da çiğnenmesin diye”
Ben, şunu anlamıyorum. İlahiyat fakültelerinin açılmasının ne zararı var? İnsanlar, dinini ilmi yönden öğrense bundan ne zarar görecek? Eğitimin, insana ne zararı olacak? Ne zaman olmuş ki?
Hem, “Din, kulaktan kulağa olmasın, okullarda öğrenilsin” deniliyor; hem de açılacak fakültelere karşı çıkılıyor… Anlaşılacak bir durum değil. Zarar ilahiyat fakültelerinden değil, kulaktan duyma anlayıştan, hurafelerden ve kocakarı işi dediğimiz inanışlardan gelir. Önemli olan bunların önüne geçebilmektir.
Peki, 42 yıldır hangi TC kökenli bir KKTC yurttaşı, Cumhuriyete ters düşmüş? Hangi vatandaş yasaların dışında hareket etmiş? Vatanına, bayrağına, devletine ihanet etmiş? Kim, Cumhuriyet değerlerini çiğnemiş?
Anlayabilmiş değilim. Tam aksine Türkiye’den gelen ve KKTC vatandaşı olan herkes KKTC’yi vatan bilmiş, KKTC yasalarına uymuş ve KKTC bayrağını kendi bayrağı bilmiştir. Bu gün evinde TC bayrağı ile KKTC bayrağını yan yana asmayan hemen hiçbir aile yoktur…

Sayın Okan, aşağılayıcı söylemlerine devam ediyor “Yargı allak bullak olmasın diye.”, “Cesetler zırhlı araçların arkasında sürüklenmesin diye”, “Mevcut nüfustan fazla nüfus ülkeye aktarılmasın diye… “Ve çocuklar öldürülmesin diye…”
Hiç merak etmeyin Sayın Okan… Yargı allak bullak olmaz. Çünkü KKTC’de yaşayan bütün TC Kökenli Kıbrıslılar, yasalara tamamen saygılıdırlar. Ve Yargıya da sonsuz bir güven duymaktadırlar…
Söyleyin Allah Aşkına 40 yıldır hangi vatandaşımız yargıya isyan etti veya baş kaldırdı? Hangisi yargının vermiş olduğu kararları çiğnedi veya tersini yaptı? Hiç biri… Çünkü hepsi de yargıya inanan, saygı duyan ve gereğini yerine getiren vatandaşlardır…
     “Cesetlerin, zırhlı araçlar arkasında sürüklenmemesi” için demişsiniz… Söyler misiniz lütfen 1974 Mutlu Barış Harekâtı’ndan sonra ne zaman böyle bir olay yaşandı Kıbrıs’ta? Kıbrıs’ın Kuzeyi’nde 1974’ten sonra, ne zaman tanklar, zırhlı araçlar, silahlar konuştu? Ne zaman bombalar patladı? Hiçbir zaman… Şükür ki 1974 sonrası Kıbrıs’ın her iki kesiminde de tedhiş olayları olmamış ve halk huzur içinde, barış içinde kalmıştır.
     Ben, artık bu tür söylemlere hiç bir cevap vermiyorum. Sadece gülüp geçiyorum. Çünkü artık bu tür söylemlere doydum… En küçük bir olayda, bir harekette Türkiye’ye, Türkiyelilere dil uzatanlara sadece gülüyorum…
     Kimse kimseyi sevmek zorunda değil… Ama bakınız 42 yıldır aynı çatı altında yaşıyoruz. O zaman birbirimize saygı duymak zorundayız…
     Hakaretlerle, küfürlerle, kavgalarla bir yere varılmaz…
Sevgi, saygı ve hoşgörü…
Bunun ötesi yok…Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sevgi ve nefret kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sevgi ve Dostluk Konferansı
(Hakemlere) Lütfen Biraz Dikkat
Sevgiyle Bakmak Her Şeye
Hepimiz Türküz, Hepimiz Kıbrıslıyız

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Cevahir Caşgir’den "100süz Şiirlerim"
Orhan Pamk'un "Kar" Romanı
"Beyaz Gemi" Aytmatov
Erdinç Akgür İle Devlet Tiyatroları’nı Konuştuk
"Kırmızı Pazartesi" Romanının Düşündürdükleri
"Bitemeyen Proje" Üzerine
Sessiz Çığlık Üzerine
sabahattin Ali’nin İçimizdeki Şeytan Üzerine
3. Dünya Savaşı mı?
Kktc Çukurovalılar Derneğini Ziyaret Ettim

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Hayat Seni Çözemedim [Şiir]
Seninle Olayım [Şiir]
Adanalım [Şiir]
Yörük Kızı [Şiir]
Nasihat 2 [Şiir]
Helallik İstiyorum [Şiir]
Nasihat [Şiir]
Aşk Var mı? [Şiir]
Minik Bir Şaire Rastladım [Şiir]
Gadirli'ye Dönek Gardaş [Şiir]


Hakan Yozcu kimdir?

1964 doğumluyum. Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyorum. 1988 Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. 20 yıl çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği yaptım. Uzun yıllar Yenivolkan ve Güneş Gazetelerinde köşe yazarlığı yaptım. Şu an Habearkıbrıslı ve Güncelmersin Gazetelerinde yazıyorum. Birçok internet gazete ve sitelerinde yazılarım yayınlanıyor. Şiir, öykü ve tiyatro oyunları yazıyorum. Bu alanlarda çeşitli ödüllerim var. Kendime ait basılmış "Güzel Bir Dünya" ve "Mesela Başka" isimli iki adet öykü kitabım var. 7 tane tiyatro oyunum var. 6 yıl Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinde bulundum. Halen Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür Ve Spor Bakanlığı'na bağlı Müşavirim.

Etkilendiği Yazarlar:
...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Hakan Yozcu, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.