..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Ağlamak da bir zevktir. -Ovidius
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Şahingöz
25 Temmuz 2009
Bir Lider Aranıyor!  
Gençleri anlayamamak!

Şahingöz


Politikacılar gençleri anlayamıyor!Onları okuyamıyor!


:ABGH:
Önceki gün sayın başbakanın Harbiye’den makam arabası ile geçmekte iken eğlenen gençleri görmesi ve bunun üzerine oldukça muhafazakar bir yorum yapıp bunu dile getirmesi, bize bu ülkenin temel ihtiyaçlarından birinin de toplumun tümünü kapsayan bir liderlik görüntüsü olduğunu hatırlattı!
Lider toplumun bütün katmanlarını anlar ve temsil eder.Ama çoktandır ülkede gerçek bir liderimiz yok!Ne yazık ki iktidarın başındakiler kendilerini sadece onlara oy veren kesimin temsilcisi olarak görüyorlar!
Şimdi konuya dönelim; siz Rock festivalinde eğlenen gençleri araç içinde geçerken görüyorsunuz ve o kadarcık izlenim ile dans eden gençleri yadırgıyorsunuz ve söyle söylüyorsunuz:’’Gençliğin bir halini gördük,üzüntü vericiydi.Böyle sınırsız,kontrolsüz ahlaki erozyonun olduğu yapılanma bizi dertlendiriyor!’’ diye beyanat veriyorsunuz!
Böyle yorumları şimdi rahmetli olmuş muhafazakar dedem yapardı (Allah rahmet versin),ama ben bu sözleri bir başbakandan duyunca kaygılandım.Bu dünya görüşü beni dertlendirdi.Bu bakış açısının sonunun Afganistan’da şarkı söylemeyi yasaklayan baskıya kadar gidebileceğinden endişe ettim.Çünkü en üsttekilerin değer yargıları aşağı doğru giderken yayılır ve genişler,bu sosyolojik bir gerçektir!.
Yukarıda bahsini ettiğim liderlik konusunun önemi burada ortaya çıkıyor. Liderler kendi değer yargılarını ortaya koyarken, toplumun bütün katmanlarını düşünüp ona göre konuşmalıdırlar! Bu çerçevede ülkenin çağdaş dünya ile bağlantılı gençlerini anlayamayan,onları ultramuhafazakar toleranssız bir bakış açısı ile kategorize etmek ülke başbakanının yapmaması gereken bir davranış olmalıdır.Temsil ettiği liderlik koltuğu bunu gerektirir.
Bu gençler evrensel kültürün bir parçası.Bu nedenle dünyayı teknolojik veya ekonomik açıdan dünyadaki diğer yaşıtları gibi algılıyorlar.Kimisi üniversite öğrencisi,kimisi mezun.Bu gençler ülkenin üretim aygıtı içinde görev alıyorlar. Onlar dünya dili konuştuklarından,üretim için onlara ihtiyacımız var! Onlar sizin yeğlediğiniz manevi dünyanın insanları değil ama onları da anlamak gerek. Onlar olmazsa, teknolojiyi çözemez; fabrikalarınızı, işletmelerinizi yabancılara yönettirmek zorunda kalabilirsiniz!
Ben yıllardan beri başbakan bu türden çıkışlar yaptığında, onun bir imaj yapıcısına gereksinimi olduğunu düşündüm! Başbakanın bir imaj sorunu var! Keşke farklı olanları anlasa ve tüm vatandaşları kucaklayacak bir lider görüntüsü çizmeye başlasa!(Hayal mi dersiniz?)
Y.D.M. 24Temmuz2009
Not:25 Temmuz tarihli gazetelerde,bu yazıda bahsi geçen gençlerden bir kısmının geçerli bir sebep olmadan tutuklandığını okudum!Ürperdim. Ülkem yoksa toleranssız otoriter bir polis rejimine mi gitmekte?
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Neden Bu Kadar Çok Kötülük Var!
Trafik ve İnsan
Tepkisiz Toplum
Yurdumun İnsanının Bir Bölümünün Uygar Olmak Gibi
Feodalite özentilerinden nefret geldi!
Bizlere Ne Oluyor Böyle?
Bıyık,karizmayı bozuyor!
Nüfus Planlaması olmayınca..
Tepkisiz Toplum 2
Sıradanlaştırma

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Muz Cumhuriyeti
Yeni insan türü, Homo Ekonomicus
Aslında O İyi De...
Eleştiriye Katlanabilmek Güçlü Olmak Demektir!
Bıyık Handikaptır
Şiddet Kültüründen Manzaralar
Demokrasi İşte Bu Nedenle En İyi Rejimdir!
SSK Sağlık Hizmeti İşkencesi
Yolsuzluk Algılama Seviyemiz!
Direksiyon Başındaki Tehlike!

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Kişinin Kendine Ettiğini, Düşmanı Etmezmiş! [Öykü]
Suya Sabuna Dokunmadan [Deneme]
Türk İmajı [Deneme]
Mahalle Baskısı [Deneme]
Hakan Kocayınca... [Deneme]
Türkiye Karşıtlarına Gereken Cevabı Verm [Deneme]
N.A.R.O. 'cu Gençler, Helal Olsun Size! [Deneme]
Bir Afetten Daha Kötü Bir Şey Varsa, O da Afete Hazırlıksız [Deneme]
Eğitim Şart! [Deneme]
Doğruyu Bulabilmek İçin Onun Gibilerine İhtiyacım& [Deneme]


Şahingöz kimdir?

ŞAHİNGÖZ. Yaşı artık kemale erdiğinden,biraz huysuzca biridir!Biraz kızgın gözükse de,bu müzmin bir muhalif olduğundan değildir. Gerçekte apolitiktir!Onun isteği zeki,aydın insanlarla söyleşmektir!

Etkilendiği Yazarlar:
M.A.S.H. (Kult filmi izleyeniniz var mı?)


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Şahingöz, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.