..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsan özgür doğar, ama her yanı zincire vurulmuştur. -Rouesseau
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > derya eğilmez
3 Kasım 2010
Muhaliflere Ders Olsun (!)  
derya eğilmez
Hükümet yandaşı medya ve mensubu yazarlar el üstünde tutulup uçaklardan inmezken muhalif yazarların alaşağı edilmesi hangi hukuka ve insanlığa sığar,neyle nasıl izah edilebilir anlamakta zorlanıyorum.


:ADBI:
Dilin kemiği yok diye boşuna söylememiş büyükler,söz var insanı tahta çıkarır,söz var insanı yere batırır.Ne var ki zaman zaman tepkimizi dile getirmek adına sözlerimizi kaleme yansıtıp,haksızlığı ve hukuksuzluğu ortaya çıkarmaya çalışırken, farkına varmadan dozu aşıp işi hakaret boyutuna vardırdığımızda olabilir.Tıpkı Hürriyet gazetesi başyazarı Oktay Ekşi`nin yaptığı gibi.Aslında Oktay Ekşi`nin yazılarını takip etmem,fanatik bir hayranıda değilim ancak dillenen tepkileri ve istifa haberini duyunca başını yiyen yazısını merak edip okudum.
Az demişiz başlıklı yazısında İkizdere vadisinde yapılması planlanan 22 adet Hidroelektrik Santralin çevreyi ve doğayı mahvedeceğini üstelik oranın sit alanı olduğunu belirtip karşı çıkması gerekirken destekleyen Çevre ve Orman bakanı Veysel Eroğlu`nun Çevre Düşmanlığı Bakanı gibi hareket ettiğini belirterek detaylarını anlatıyor.Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu İkizdere Vadisi`ni sit alanı ilan edince Başbakan`da küplere binmiş ve HES lere karşı çıkan herkes Enerji Bakanı Taner Yıldız tarafından vatan haini ilan edilmişti.Ancak iş bu kadarla bitmemiş İkizdere Vadisi`ni sit alanı ilan eden kurulun elinden yetkileri alınarak Çevre Bakanlığı`na verilmesini öngören yasa değişikliği Meclis`e sunulmuştu.Tüm bu olanlara doğal olarak tepki gösteren Oktay Ekşi,eleştirilerini köşesine taşıyıp,yazısınıda eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan`ın “Babalar gibi satacağız”sözüne atıfta bulunup “her şeyi satan zihniyet”cümlesi ile bitirmiş ama hızını alamamış olacakki daha sonra yazısının sonunda bir tashih yaparak son cümleyi “analarını bile satan”şeklinde değiştirip gazeteye fakslamış.Taşrada dağıtılan gazetelerde bu cümle yer almazken şehir içlerine dağıtılan gazetelerde bu ifade yer aldı ve kıyamet koptu.
Bundan sonrası malum.Her ne kadar halkın tepkisi densede asıl sebep hükümet kanadının tepkisi ve baskısı oldu.Oktay Bey gazetesinden istifa etmek zorunda kaldı.Hemde tam 34 yıl çalıştığı, kendini adadığı,emek verdiği Hürriyet gazetesini bıraktı.Ancak istifası bile Bülent Arınç`ı memnun etmemiş olacakki Basın Konseyi Başkanlığındanda istifa etmeli şeklinde açıklama yaptı.
Oktay Ekşi olayı hükümetin yandaş olmayan medya ve köşe yazarları üzerindeki etkisini ve yaptırım gücünü ortaya koyan güzel bir örnek.Oktay Bey aynı cümleleri hükümet yandaşı bir gazetede muhalif liderlerden biri için kursaydı acaba yine istifa etmek zorunda bırakılırmıydı?Yazının sonunda kurulan cümle hakikaten çirkin ve aşağılayıcı elle tutulup savunulacak bir tarafı yok ama hukuki yolla mücadele edilebilir,tazminat davası açılabilir,danışmanlar aracılığı ile kınama metni hazırlanıp kamuoyuna duyurulabilirdi.Evet bunlar yapılabilirdi fakat yapılmadı,tamamen susturarak sesini kesmek daha akıllıca idi en azından diğer muhalif gazete ve yazarlarına ders olurdu.
Oktay Bey, “okuyucularıma veda”başlıklı kısa ve öz,son yazısında kullandığı “gerçeği olduğu gibi anlatmam anlamak istemeyenlere yetmedi”cümlesi ile aslında her şeyi anlatmış oldu.Lakin hükümet yandaşı ve alkışcısı medyanın dışında diğerlerine hayat hakkı tanınmadığını bilen usta bir gazetecinin yaptığı bu gaf inanılır gibi değil.Çevre ve doğanın korunması için gösterdiği tepki iyide hiç olmazsa bunca olan bitenden sonra HES yapımına engel olabilse idi onu başaramadığı gibi hem kendi başını yedi hemde haklı iken haksız duruma düştü.Buda hükümetin uygulamalarına karşı çıkan,eleştiren,yazan tüm muhaliflere ve muhalif gazetecilere ders olsun(!) AMAN ÖRNEK OLMASIN.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sağlığımız Nereye Gidiyor?
Erbekan Yeni mi Anlaşıldı?
Geçici 15. Madde Tozlu Raflara Kaldırıldı
Erbakan Yeni mi Anlaşıldı?

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kendisi Dev Yüreği Küçük Adamlar
Bu Bono Başka Bono
Eyvah Texastayım
Sağlıkta Özelleştirmenin Yeni Halkası Aile Hekimliği

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sevgili Günlük [Öykü]
Mahkemede Bir Gün [Öykü]
Ahmet Haşim ve Yalancı Ay [Deneme]
Gaziantep İzlenimlerim [Deneme]
Prangasını Kıran Kapalı Kadınlar [Deneme]
Bir Kadın Ne İster? [Deneme]
Bizler Gerçekten Çocuk Olmuşuz [Deneme]
Muadil İstemezuk [Deneme]
Belki Yarın Çok Geç Olabilir [Deneme]
Nerede O Eski Ramazanlar [Deneme]


derya eğilmez kimdir?

eczacı,ressam,yazar

Etkilendiği Yazarlar:
Cengiz Aytmatov,Reşat Nuri Güntekin,,Yakup Kadri Karaosmanoğlu,


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © derya eğilmez, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.