..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Işık verirseniz, karanlık kendiliğinden yitecektir. -Erasmus
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - hasan tülüceoğlu
hasan tülüceoğlu - aktüel pencere
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Seçmeli Kuran Dersleri Bedrin Aslanları Kadar Şanlı mı? (hasan tülüceoğlu) 11 Mayıs 2012 Toplum ve Birey 

Burada Arapça ezan yasağının meclisce kaldırılma kararı fazlasıyla yetiyordu. Meclis kararını duyan Anadolu minarelere Arapça ezan okumaya koşmuştu.

  Asım’ın Nesli Akif’i Bıraktı mı? (hasan tülüceoğlu) 6 Nisan 2012 Yazarlar ve Yapıtlar 

Kurtuluş mücadelesinde Anadolu’da cami cami gezerek vaazlarıyla kurtuluş mücadelesini canlandırıp destekleyen Akif’in Batıya bakışı, yeni kurulan devlet ideolojisiyle pekte uyuşmuyordu. Bu farklılık ömrünün sonuna doğru onu çok sevdiği Anadolu dışına zorunlu yöneltmiş ve vatan topraklarından uzakta hayata veda etmişti.

  Kesintisizi Kesmeden Kur’an Dersleri (hasan tülüceoğlu) 23 Mart 2012 Eğitim 

Asıl hedefi Kuran öğrenimini sınırlamak olan kesintisiz sekin yıllık eğitim, farkında olunmadan bu ülke gençliğinin eğitim seviyesini yükseltti. Bir düşünün beş yıllık eğitim gören gençle sekiz yıllık eğitim gören bir genç bir olabilir mi? Sanki birileri böyle eğitimli gençlik yetişmesinden rahatsız olmuş gibi.

  Dindarlık Eğitimin Neresinde? (hasan tülüceoğlu) 8 Mart 2012 Toplum ve Birey 

Aslında bütün suç, Batının reform ve rönesanslarla bilim devrimi yapıp kimsenin bileğini bükemeyeceği bilim ve teknoloji devi haline gelmesi ve tahrif edilmiş Hıristiyanlık-Antik Yunan kaynaklı aşırı dominant kültürünü dünyaya dayatmasında. Yoksa öncelikle biz Müslüman Türkler ile doğu Müslüman halkların suçu neydi ki?

  Allah"tan Tanrı"ya, Tanrı"dan Rabbe! (hasan tülüceoğlu) 26 Ocak 2012 Yazarlar ve Yapıtlar 

Rab, Tanrı‘dan farklı olarak Kuran-ı Kerim ve Hadislerde kullanılır. Ancak, Allah ismi yerine tekil olarak kesinlikle kullanılmaz. Kişiselleştirilerek kullanılır. Yani, Rabbim, Rabbin, Rabbimiz, Rabbiniz, Ey Rabbim, Ey Rabbimiz gibi. Ne Kuran‘da ne Hadislerde salt Rab ifadesini göremezsiniz. Bu İncil‘e has bir ifadedir. İncilin Türkçe çevirilerinde Tanrı yerine Rab ifadesi kullanılmıştır. Hatta İncil çevirilerinin en karakteristik özelliğidir Rab ifadesi.

  Dizisine Bak Toplumunu Anla (hasan tülüceoğlu) 9 Ocak 2012 Toplumsal Olaylar 

Viski ve şampanya, içki içmenin günahlığı yanında bir kültüre özentiyi beraberinde getiriyorsa; yerli diziler, benzerleri yabancı dizilerden daha etkin, içten, alttan ve samimi anlamda tarihi, dini, manevi değer ve kültürlerimizi daha çok tahrip edip zarar veriyor.

  Kutlama mı, Hırıstiyanlaşmak mı? (hasan tülüceoğlu) 30 Aralık 2011 Toplum ve Birey 

Elbet kutlamalara karşı değiliz. Kutlanılacak bir şey varsa kendi dini ve kültürel değerlerimizle gayri meşruluğa kaçmadan kutlanmalıdır. Güçlü batı kültürü tüm dünyaya yılbaşını kendi kültür kutlamalarını dayatarak kutlatıyor. Müslüman toplumlar açısından Müslüman biri olarak bu dayatmada dini sakıncalar görüyorum.

  Komün Krala Ağlamak (hasan tülüceoğlu) 24 Aralık 2011 Toplumsal Olaylar 

Televizyon spikerinin içten ve samimi, doğallıkla gözyaşlarına boğulması hem gerçekçi hem de inanılması güç bir durum. Argo ifadeyle numara mı yapıyorlar diye insan alternatif olarak düşünebiliyor. Bu ağlamaların tamamen gerçek ve kendiliğinden olduğuna inanıyorum.

  İktidar, Uçkur ve Huri (hasan tülüceoğlu) 19 Aralık 2011 Toplumsal Olaylar 

Her insanda olduğu gibi uçkur yada kadın, adına ne derseniz deyin dindarların da en büyük zaaflarındandır. Yaratılıştan gelen bu zaaf huri özlemleriyle de birleştiğinde dünyada belirli bir maddi imkan, güç ve yetkiye ulaştığında dindarlarımız maalesef cenneti bekleme zahmetinde bulunmuyor. Cennete ulaştığını ve her nimeti tatmanın artık hakkı olduğunu düşünüyor. Başta kendi aklını ikna etmek ve topluma davranışı makul göstermek için işi kılıfına çok güzel uyduruyor. Hem yazılı hem de sözlü İslam hukuk kaynaklarımızda “hile-i şer’iye” uygulamasının varlığı bu insanları daha da cesaretlendirmektedir. Kanunlardan önce geçmişteki İslam hukuk uygulamalarındaki yanlışların acilen düzeltilmesi gerektiğini burada özellikle vurguluyorum.

  Geçmişle Teselli Edilmek (hasan tülüceoğlu) 1 Aralık 2011 Tarihsel Olaylar 

Üstat Necip Fazıl, “Son Devrin Din Mazlumları” adlı eserinde yakın tarihimizle ilgili daha bir çok konuyu inceler ve açıklığa kavuşturmaya çalışır. Dersim olayının dışında şapka devrimiyle ilgili idam edilen İskilipli Atıf Hoca, bir saf ve genç subayın kurban edildiği Menemen olayı, Bediüzzaman Said Nursi ve Süleymancılar cemaatinin kurucusu Süleyman Efendinin(Süleyman Hilmi Tunahan) mazlumlukları ayrıntılı olarak anlatılır.

  Balans Ayarı ve Terör (hasan tülüceoğlu) 11 Kasım 2011 Günlük Olaylar 

Şu bir gerçek ki maruz kaldığımız hain terör dışardan destek alıyor. Yine dış güçlerin yıllar önce gerçekleştirdikleri çalışmalarla az da olsa kendi etnik tabanında yer bulup destek görüyor.

  7. 2"ler Kader Mi? (hasan tülüceoğlu) 25 Ekim 2011 Günlük Olaylar 

İşte size çıkarılan kanunları uygulayıcılar! Ve ben memuriyetimin henüz dördüncü yılındayken bu ülkenin en fazla bu kadar olabileceğine karar vermiştim.

  Yerli Arabadan Teknolojimizi Kurmaya Cumhuriyet İdeolojimiz (hasan tülüceoğlu) 14 Ekim 2011 Günlük Olaylar 

Daha 1938’de uçak fabrikamız varken 88 yıl sonra bugün montajdan ileri gidemeyen sanayi ve teknolojimizin bu halini devlet ideolojimizde aramak lazım diye düşünüyorum.

  Panoramik Fetih (hasan tülüceoğlu) 5 Ekim 2011 Tarihsel Olaylar 

Sanal bir müze oluşturmanın yanında Topkapı surlarına daha gerçekçi tarihi görsellikler eklenerek fetih anı daha hakiki ve canlı olarak yansıtılabilinir. Ulubatlı Hasan’ın bayrağı diktiği Topkapı surlarına benzeri bir düzenleme fetih bilincini koruma açısından gerekli.

  Türk Olup İngiliz Yazmak: İskender (hasan tülüceoğlu) 21 Eylül 2011 Yazarlar ve Yapıtlar 

Bu açıdan sayın Elif Şafak, İngiliz dilinde yazmanın havasına kapılmadan kendi öz dilinde Türkçemizi daha bir zenginleştirerek ‘İskender’i yazmış olsaydı hem Türk insanı üzerinde etkili hem de yarınlara kalıcı olurdu.

  Hz. Ömer"in Demokrasisi (hasan tülüceoğlu) 22 Ağustos 2011 Toplumsal Olaylar 

İslam dini özünde Antik Yunan’dan daha fazla demokrasi barındırmaktadır. Bunu Peygamberin söz, davranış ve uygulamalarında gördüğümüz gibi dört halife döneminde de görürüz. Bilindiği gibi bugünkü demokratik uygulamalar benzeri o gün halifeler bir çeşit seçimle iş başına gelmişlerdir.

  Lale Devri'nin Demokrat Havası (hasan tülüceoğlu) 24 Temmuz 2011 Toplumsal Olaylar 

Antik Yunan eserlerinin Arapça!ya tercümesi sonrası yetişen Farabi, İbn-i Sina, Biruni, İbn-i Rüşt gibi isimlerde o dönem İslam dünyasının özgürlükçü ortamında yetişmişlerdi. Keza dini ilimlerin birer ilim dalı olarak ortaya çıkması İslam toplumundaki hoşgörü ve özgürlükçü yaklaşımın bir sonucuydu.

  Türkçe Olimpiyatları ve Kelebek Etkisi (hasan tülüceoğlu) 10 Temmuz 2011 Günlük Olaylar 

Türkçe olimpiyatları, Türk okullarının, bu okuldaki öğrenci ve ailelerin birinci gündemi olmuştur. Şampiyonluğa ulaşmak için aylar öncesinden hummalı bir folklorik çalışma yapılmaktadır.

  Yüzde Ellinin Kodları (hasan tülüceoğlu) 23 Haziran 2011 Toplumsal Olaylar 

Başbakan Erdoğan, milliyetçilik duygularını öne çıkararak ve Davos ile Obama görüşmeleri benzeri uygulamalarıyla dünya konvansiyonelinde güçlü bir Türkiye ümid ve beklentisi vermesi Türk halkını heyecanlandırıp ümitlendirmiştir. Bu ümitle Türk halkı büyük bir beklenti içindedir.

  Birileri Bu Milletin Manevi Değerleriyle Fena Oynuyor! (hasan tülüceoğlu) 8 Haziran 2011 Günlük Olaylar 

Osmanlı gücünü din ve dini değerlerden alıp beslenen bir devletti. Bu ortak payda Osmanlı adıyla bu millete en uzun devleti yaşattı.

 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © hasan tülüceoğlu, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 28.05.2022 00:34:29