..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir klasik herkesin okumuş olmayı istediği ancak kimsenin okumayı istemediği eserdir. -Mark Twain
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Biçimler > Fuat Türker
16 Aralık 2011
Su, Özel Yaratılışıyla Tesadüflere Meydan Okur  
Fuat Türker
Tek bir oksijen atomu, rahatlıkla içip kullanabildiğimiz, yaşamımızın en önemli parçası olan suyu, havadaki sis ve kirliliğin oluşmasında etkili olan, zehirli bir madde haline getirmektedir.


:FJCF:
Hayatın kaynağı su. Olmazsa olmazımız. Yaşam için gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi için, sıvı bir ortamın varlığı zorunlu. Sıvıların en ideali daha doğrusu tek ideal olanı ise su.

Suyun genel doğa kanunlarına aykırı gibi görünen aşağıda kısaca değineceğim bazı özellikleri, onun yaşam için özel yaratıldığının kanıtıdır.

*Bilinen tüm sıvılar, ısıları düştükçe büzüşür, hacim kaybederler. Hacim azalınca yoğunluk artar ve katılaşan madde daha ağırlaşır. Ancak su, tam aksine, +4°C’ye düşene kadar büzüşür, sonra birdenbire genleşmeye başlar. Donduğunda ise daha da genleşir. Bu nedenle suyun katı hali, sıvı halinden daha hafiftir. Yani buz, bilinen fizik kurallarına göre ve diğer sıvıların katı halleri gibi suyun dibine batması gerekirken, su üstünde yüzer. Bu sayede, buzun altındaki canlılar için kışın bir barınak oluşmuş olur.

Peki su diğer sıvılar gibi, katılaştığında yoğunluğu artarak suyun dibine batsaydı ne olurdu?

Bu durumda Dünya’daki göllerin, denizlerin ve okyanusların çok büyük bölümü dev birer buz kütlesi haline gelirdi. Denizlerin yüzeyinde yalnızca birkaç metrelik bir su tabakası kalır ve hava sıcaklığı arttığında dahi, dipteki buz çözülmezdi. İçinde dünyanın nefes almasını sağlayan fotosentezi gerçekleştiren canlıların yaşayamadığı, denizlerin ölü olduğu bir ekolojik sistemde kara canlılarının varlığı da söz konusu olamazdı.

Suyun +4°C’ye kadar büzüştükten sonra neden genleşmeye başladığı ise, halen cevaplanamamış bir soru.

*Suyun bir diğer önemli özelliği, yüzey geriliminin bilinen sıvıların hepsinden daha yüksek olması. Yüzey gerilimi, sıvılardaki moleküllerin birbirlerini çekim kuvvetlerinden kaynaklanır.

Suyun yüzey geriliminin özellikle bitkilerdeki etkisi çok önemli. Bitkilerin köklerindeki ve gövdelerindeki kanallar, suyun yüzey geriliminden yararlanacak şekilde tasarlanmış. Böylece toprağın derinliklerindeki su, tıpkı binalardaki hidrofor sisteminde olduğu gibi, metrelerce yukarı taşınır.

*Vücudumuz yaklaşık 100 trilyon hücreden oluşur. Dışarıdan aldığımız havanın ve enerjinin, hücrelerimize damarlarımız yoluyla dağıtılması, artıkların da yine damarlar tarafından toplanması gereklidir. Kalp tarafından pompalanarak damarlarımızda akan kan, asıl olarak sudan oluşur.

Suyun akışkanlığı, dolaşım sisteminin düzgün çalışabilmesi için çok önemlidir. Eğer suyun akışkanlığı katranınkine hatta zeytinyağınınkine benzer bir değerde olsaydı, kalp bunu pompalayamayacaktı. Kalp pompalasa bile, vücudun her yanını kaplayan milyarlarca kılcal damarın içinde kan akışı zor olacak ya da kan, damarların içine bile giremeyecekti.

Kanın bu kadar dar olan damarlarda tıkanmadan hareket edebilmesi, suyun akışkanlığının yüksek olması nedeniyledir. Böylece kılcal damarlar, vücuttaki hücrelere oksijen, besin, enerji, hormon gibi yaşam için gerekli maddeleri kolaylıkla taşırlar.

*Suya bir oksijen atomu katıldığında H2O olan formülü H2O2 haline gelir. Bu, hidrojen peroksittir. Güçlü bir oksitleyicidir; onunla temas eden tüm canlı bileşikleri ya yok eden ya da onlara ciddi zararlar veren bir maddedir. Tek bir oksijen atomu, rahatlıkla içip kullanabildiğimiz, yaşamımızın en önemli parçası olan suyu, havadaki sis ve kirliliğin oluşmasında etkili olan, zehirli bir madde haline getirmektedir.

Bilim adamları yıllar süren çabalarına rağmen en gelişmiş laboratuvarlarda bile su üretmeyi başaramamışken, etrafınıza bir bakın. Başta bedeniniz, musluğunuzdan akan su, denizler, göller, nehirler, şelaleler; Allah asla bir benzeri oluşturulamayacak özel bir yaratılışı sergilemektedir. Tek bir atomun bile dengeleri değiştirdiği sudaki bu eşsiz tasarım ve yaşam için uygunluğu, Allah’ın üstün iradesinin ve ilminin kontrolündedir. İçtiğimiz her yudum suda bu mucizeleri hatırlayalım...


Şimdi siz, içmekte olduğunuz suyu gördünüz mü?
Onu sizler mi buluttan indiriyorsunuz, yoksa indiren Biz miyiz?
Eğer dilemiş olsaydık onu tuzlu kılardık; şükretmeniz gerekmez mi? (Vakıa Suresi, 68, 69, 70)

Fuat TürkerSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın bilimsel ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Arılar Yok Olursa?..
Küçük Tahta Parçasından Dev Ağaca
Delice Bir Düşünce: "Evren Tesadüflerin Eseridir"
Mucize Buluşma
Dağlardaki Mucizeler
Darwin'in Korktuğu Başına Geldi!
Tavus Kuşları
Bir Devrin Hurafesi
Bu Kuş Kuluçka Makinesi Yapıyor
Zaman Nedir?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Otobüs Yolculuğu [Öykü]
Köy Anılarım (!) [Öykü]
Artık Oruç Tutuyorum (Çocuklar İçin Ama Büyükler de Okuyabilir :) [Öykü]
Daldaki Armut (Çocuklar, Gençler ve de Çocuk ve Genç Kalanlar İçin :) [Öykü]
Boyun Eğen Kutlu Kadın [Öykü]
İnkârcılar İnananların Sapmasını İsterler [Deneme]
Son Perde [Deneme]
Dinin Çıkarlarını Gözetmek [Deneme]
Konuşma Kişiliği Yansıtır [Deneme]
İnsan Neden Kıskanır? [Deneme]


Fuat Türker kimdir?

6 yıldır insani ve imani konularda makaleler ve çocuk yazıları yazıyorum. Yaklaşık 5 yıldır Haber Vaktim, Cemaat. com, Sayha Dergi, Edebistan, Turuncu Dergi, Körpe Kalemler, Edebiyat Defteri gibi dergi, portal ve haber sitelerinde yazılarım yayınlanıyor. Yazılarımı ve inandıklarımı paylaşmak için İz Edebiyat'dayım. Ayrıca Risale Çocuk, Kalem. biz ve Beyan/İstikamet Dergisi'nde çocuk yazıları yazıyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
-


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Fuat Türker, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.