..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsanın en iyi tarafı ürperebilmesidir. -Andre Gide
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Levent Ümit Temiz
6 Aralık 2002
Duyarlılığın da Bir Bedeli Varmış!  
Levent Ümit Temiz
Sanayi toplumunun atıklarıyla gittikçe kirlenen, yaşanmaz bir hale gelmekte olan dünyamızda, duyarlı bir insan olarak verilecek mücadele, kendi kapımızın önünü temiz tutmaktan daha aktif bir çaba gerektiriyor.


:GFBJ:
Sanayi toplumunun atıklarıyla gittikçe kirlenen ,yaşanmaz bir hale gelmekte olan dünyamızda, duyarlı bir insan olarak verilecek mücadele, kendi kapımızın önünü temiz tutmaktan daha aktif bir çaba gerektiriyor.
          Bu konuda çalışmalar yapan, gerçekten saygın, başarılı sivil toplum örgütlerimiz, dernek ve vakıflarımız var. Bunlara katılmanın, çalışmalarına olanaklarımız ölçüsünde maddi ve manevi destek vererek katkıda bulunmanın, bizden sonraki nesillere yaşanabilir, güzel bir dünya bırakabilmenin gereği olduğunu düşünüyorum.
          Evet, inanıyorum ki sağduyulu, çevresine ve topluma karşı sorumluluk duygusu taşıyan her insan, aynı düşünceleri paylaşacaktır.
          Peki, çevremizde bu konuda çalışan, eğitim ve mücadele veren ne tip kurum ve kuruluşlar var? Bunlar kendilerini topluma ne ölçüde ve nasıl tanıtıyorlar? Kendilerine samimi destek vermek isteyen gönüllü insanlar ile nasıl iletişim kuruyorlar?
          Geçtiğimiz günlerde, eşimle birlikte Beylikdüzü TÜYAP Kitap Fuarını gezmiştik.Geniş, ferah bir mekanda insanlar, sevdikleri yazarların kitaplarını inceliyor, satın
alıyor, imzalatıyorlardı. İlgi gerçekten büyük ve sevindiriciydi.Bu ortamda bazı standlar dikkatimi çekti. Çevre kirliliğiyle mücadele ve doğayı koruma derneklerine ait bu standlarda
konuyla ilgili çeşitli kitap, yayın ve tanıtıcı broşürler dağıtılıyor, görevli gençler tarafından, ilgilenen nispeten az sayıda insana tanıtım yapılıyordu. Bazılarından birkaç kitap ve küçük alışveriş yaparak, bazılarından da tanıtıcı broşür ve adresler alarak evimize döndük.
          Çevre kirliliğiyle ilgili bir şiirim vardı. Konuyla ilgili bir görselle bu şiirimi destekleyerek İzedebiyat’a göndermeyi düşündüm.Bunun için birkaç vakıf ve derneğin internet sitelerini taradım. Görsellerinin uygun olabileceğini düşündüğüm Doğal Hayatı Koruma Derneği’ nin adresine e- posta gönderdim.12 Kasım 2002 Salı saat 8:27 PM tarihli mesajımda;
          “Sayın yetkili
Çevre kirliliği ile ilgili bu şiirime görsel destek verecek nitelikte
bir fotoğraf için yardımınızı istiyorum.Başarılı çalışmalarınızın devamı dileğiyle.( Şiir ve fotoğraf izedebiyat.com sitesinde kullanılacaktır.)”
          Mesajın devamında “Gelecek” adlı şiirim ve İz edebiyat’ta yazılı kısa özgeçmişim vardı.
Herhangi bir cevap alamayınca üzüldüm ve 18 Kasım 2002 Pazartesi 8:14
PM tarihli ikinci mesajımı orjinaliyle birlikte yeniden gönderdim.
          “Sayın yetkili
          Daha önce göndermiş olduğum mesajıma cevap alamamanın üzüntüsünü duymaktayım.İkinci ve son kez olarak gönderiyorum.duyarlılığınız için şimdiden çok teşekkürler.”
          19 Kasım 2002 Salı günü 11:33 de gelen cevabı aynen aktarıyorum.
          “ Sayın Levent Ümit Temiz,
          Dernek ve Vakfımız’ın basılı malzemelerinde ve web sayfasında kullanılan görseller çoğunlukla Dernek dışından profesyonel ya da amatör fotoğrafçıların çekerek
bize kullanım haklarını verdikleri fotoğraflar.Bir kısmı da Dernek çalışanlarının uzun alan çalışmaları sırasında çektikleri slaytlar.Bu görselleri ancak direk olarak Dernek ve Vakfımızı tanıtıldığı ortamlarda ücretsiz kullandırabiliyoruz Bunun dışında ancak belli bir bedel karşılığı kiralayabiliyoruz.Bedelleri kullanım yerine göre slayt başına 100 – 200 $ arasında değişiyor. Size ancak bu şartlar altında yardımcı olabiliriz.”
          Evet, cevap aynen buydu. Mesajın içinde bir teşekkür aradım ama o da yoktu.

          Çevre kirliliği konusunda duyarlısınız, bir şeyler yapmak istiyorsunuz, diyelim ki bu konuda şiiriniz de var ve bu şiire, konuyla ilgili samimi çalışmalar yaptığını düşündüğünüz bir dernekten veya bir vakıftan görsel destek talep ediyorsunuz. Ne güzel! Ancak cebinizde 100 – 200 $ paranız yoksa size destek verilmeyeceğini, hatta küçük bir teşekkür dahi edilmeyeceğini hesap ederek, bir hayal kırıklığına hazır olmalısınız.                
Tüm çevre ve doğayı koruma dernekleri, yukarıdaki yöntemle mücadelelerini sürdürürlerse, duyarlı pek çok insan, daha uzun süre, yalnızca kendi kapısının önünü süpürmekle yetinecektir.


Not : Neyseki İzedebiyat var, yabancı sitelerden birinden, biraz da çekinerek aldığım bir fotoğrafı ( Telif haklarına ait bir kısıtlama olmasa da, 100 – 200 $ değerinde olabileceğini düşünerek :) ) “Gelecek” adlı şiirimde İzedebiyat’ın yardımıyla kullandım.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bir Hayal Nasıl Gerçekleşti?
Kvk Garantisi
Realm Of Empires ile Bir Köyden Bir İmparatorluğa

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Altın Pati (Mayra’ya) [Şiir]
Sevdiğim [Şiir]
Unutmuşum [Şiir]
Sessiz Bekleyiş [Şiir]
Ölüm Uzatma Elini [Şiir]
Karanfil Korkusu [Şiir]
Zor Olan [Şiir]
Bu Yabancı Şehrin Yağmurunda Hasretimsin Sen [Şiir]
Affediş [Şiir]
Aşığa Öğütler [Şiir]


Levent Ümit Temiz kimdir?

1960 İstanbul doğumlu. İç hastalıkları uzmanı, Şiir kitabı : \'Merhaba\', 2000 Mayıs

Etkilendiği Yazarlar:
Orhan Veli Kanık, Cahit Sıtkı Tarancı


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Levent Ümit Temiz, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.