..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Anlamak beğenmenin başlangıcıdır. -Spinoza
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > Leyla ÜNAL
11 Aralık 2013
Yanıtları Ararken Kayboldum... (Son)  
Sorularda ısrarcı değilim, ben hep baharı sevdim...

Leyla ÜNAL


Yanıtlarını alamayacağım ve bulamayacağım bir yolda neden ısrarla yürüyorum ki? Ben, benden öte bana neler hissettiriyor ve düşündürüyor, aslında onun peşine düşmeliyim. Yarım asırlık ömrümde nereden nereye geldim? Bilirim yıldızlar yol göstermez insana sadece aydınlatırlar yolu. Gideceği yöne insanoğlu kendi karar verir. Kimi zaman bir şelaleye koşar, kimi zaman bir nehre, kimi zaman bir denizde bulur kendini kimi zaman bir ormanda ve belki çorak bir bozkırda. O halde kayboluşum sürmeli mi? Neden ısrarcıyım kaybolma yolunda?


:AJCG:
Bitkisel hayat ile beyin ölümü farklı şeylermiş. Bitkisel hayatta beyin sapında kan akışı varken beyin ölümünde yokmuş ve beden her saat ölüme gidermiş organları birer birer iflas ederken. O yüzden organların kısa sürede bağışında ikna etme yolunda hızlı çalışırmış doktorlar. Bir kitap okuyorum yazarı Canan Tan. Kitabın adı “En son yürekler ölür”. Beni bu düşüncelere yönelten kitap mıydı yoksa? Yoksa tam tersine kuantum mu beni bu düşüncelerim nedeniyle kitabı okumaya yönlendirdi? Kitap henüz bitmedi. Ancak hangisi can? Beyin mi, yürek mi, hangisi derken Mevlana’nın dizeleri aklıma geliyor “Ben dostlarımı ruhumla severim, o ne durur, ne de unutur”. Ruhumuz, ölünce bizi terk eden, ruhumuz mu, yoksa alıp götüren bir bilinmeze, ya da şu an bilemediğimize?

Kayboluşum sürüyor...

Yanıtlarını alamayacağım ve bulamayacağım bir yolda neden ısrarla yürüyorum ki? Ben, benden öte bana neler hissettiriyor ve düşündürüyor, aslında onun peşine düşmeliyim. Yarım asırlık ömrümde nereden nereye geldim? Bilirim yıldızlar yol göstermez insana, sadece aydınlatırlar yolunu. Gideceği yöne insanoğlu kendi karar verir. Kimi zaman bir şelaleye koşar, kimi zaman bir nehre, kimi zaman bir denizde bulur kendini kimi zaman bir ormanda ve belki çorak bir bozkırda. O halde kayboluşum sürmeli mi? Neden ısrarcıyım kaybolma yolunda?

Ara sıra hayat denilen yolculuğumda ki bu yolculuğa tek başıma çıkmadım ben. Şanslı insanoğullarındandım, anneciğim yanımdaydı ben doğarken, erkek doğmadım diye üzülse de babacığım da yanımdaydı 6 aylıkken ilk ona seslenişimden itibaren “Baba karnım”. Zaman o kadar çabuk geçti ki, ne annem ne de babam sorularıma yanıt veremez oldular. Öyle büyüdüm ki bu sorularıma ben dahi yanıt veremiyorum. Kim buldu ki sorularının yanıtını? Bulan var mıdır? Yoksa hep arayışından vaz mı geçer insanoğlu? Ya da sormaz, kaybolmamak için?

Doğa dediğim güzel alan, duygularım, en güzeli bahar misali aşk. Bahar gibi geçer mi? Hercai.

Sevgi, gözlerimin ışıldadığı, yüreğimin en güzel ritmiyle taçlandırdığı duygularım. Meltemden poyraza gider mi eserken benliğimde, dönüşür mü zamanla sevgim nefrete?

Kin, ne kadar uzak tutmaya çalışsam da bedenimden, yüreğimden, beynimden, anlık hortum misali çeviriverir paçavraya beni. Bıraktığı yıkıntılar arasında hava ılık ılık eser sıyrıldığımda.

Hüzün, için için yağan yağmur misali, arada hızlanır, arada durulur. Kimi zaman yağıp geçiverir sağanak misali, kimi zaman dur durak bilmez günlerce yağar içten içe.

Nefret, yağan kar ardından ayaza çeviren don misali, yüreğimi de dondurur, kaskatıdır yüreğim o an, kısa da olsa çözülene kadar kaskatı.

Doğal hallerimden hep baharı sevmişimdir, şimdi anlıyorum neden…

Yolculuğum sürerken sorulara takılmaktan vazgeçtim, cevabını bulamayacağım sorularda ısrarcı olmak niye? Can, canım, ruhum, hem beynim, hem yüreğim, belki biraz bedenim, benim ben ve ben hep baharı sevdim…

Sorularda ısrarcı değilim, ben hep baharı sevdim... Baharın ılık ılık meltemi, ısrarcıyım sende bilesin…

Leyla Ünal (11 Aralık 2013)

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Nevruz (21 Mart)
Gönderen: Leyla ÜNAL / , Türkiye
8 Nisan 2015
Bu yazıyı yazarken bilmezdim bahar bana acı şerbeti tattıracak.

:: :)
Gönderen: Leyla ÜNAL / , Türkiye
18 Aralık 2013
Ne kötüdür insanın aklıyla yüreği arasında çaresiz kalması. Ne kötüdür ona an kadar yakın, bir asır kadar uzak olması! (Nazım Hikmet Ran)
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Korona Günlüğüm - 1
Korona Günlüğüm - 2
Yanıtları Ararken Kayboldum... (1)
Yeni Yıl Dilekleri
Yanıtları Ararken Kayboldum... (2)

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 6
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 1
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 3
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 5
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 4
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 7
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 2
ve Doktorlar...
Google Bugüne Sonbaharın İlk Günü Demiş.
Varlığımın Farkında mısın?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Özür Dilerim [Şiir]
Ah Kedi [Şiir]
Korona Günlüğüm [Şiir]
Ah Kelepçem, Ah Sevdam [Şiir]
Yaşlanmaktan Korkuyorum [Şiir]
Ben Seni Çok Sevdim [Şiir]
Look Inside Yourself [Şiir]
Birliktelik [Şiir]
50 Yıl, 50 Yaş [Şiir]
Bugün Bana Dokunun [Şiir]


Leyla ÜNAL kimdir?

Ben, Leyla. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet Ran, Aziz Nesin, Cemal Süreya, Özdemir Asaf, Orhan Veli Kanık, Bedri Rahmi Eyüboğlu


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Leyla ÜNAL, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.