..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı." -Mevlana
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Kesinlikle Karşıyım! > Kâmuran Esen
17 Kasım 2014
Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü / Ampulü de mi Müslümanlar Buldu Yoksa?  
Kâmuran Esen
Amerika'yı Müslümanlar keşfetmişmiş.


:ACIF:


Sevgili Günlüğüm. Ah benim can yoldaşım, ocakda aşım, ağzı - dili yok arkadaşım. Nasılsın, iyi min? Beni soracak olursan, hiç iyi değilim; sabır daşı çatladı - çatlayacak. Senin anlayacağın, bıçak sırtında geziyom. Ne tarafa düşeceğimi Allah bilir. Bu memleketde iyi olmak zor sevgili günlüğüm, hatda imkânsız. Hele ikdidar garşıtıysan, yandığının resmidir, çıra gibi. Ama her şeye gulak şapırdatırsan, memleket meselelerine gafa yormazsan, Acun’un programlarını izlersen, memleketde her şey güllük gülistanlık görünür. Millet de öyle yapıyo zaten. İnternetten, televizyondan başını galdırmayanlar, memleketimizde yaşanan olumsuzlukların, akıllara durgunluk veren uygulamaların farkında bile değiller.

Sana içimi dökmesem, ne yaparım bilmiyom sevgili günlüğüm. Hiçbi yerde uluorta gonuşamıyorsun. Aksi takdirde, ikdidar garşıtısın diye hemen ipini çekiverirle. Fatih Altaylı, cumhurbaşkanının sarayı için iki lâf etdi diye, adamı gazeteden atıverdile. Önce “ tatil” falan deyip işi yumuşatmak istedile. Sonra, işin aslı ortaya çıkdı. Sayın Cumhurbaşkanının, Altaylı’yı kasderek “ Operasyon gerekli,” demesinin üstünden iki gün geçdi geçmedi; adamı uzaklaştırdılar. Bu ne hız! Düşünüyom da sevgili günlüğüm, iyi ki gazetede köşe yazmıyom. Ekmeğimi köşe yazısından gazanmıyom. Yoksa, aç galırdım Allah gorusun. Saklı gizli, günlüğüme yazıyom. Onu da köşe bucak saklıyom ki, kimsenin eline geçmesin. Geçmesin ki, başıma dert açılmasın.

Memet Amca’nı sorarsan, pek iyi. Hayatında, hiç bu gadar iyi olmamışmış. Öyle diyo. Geçen gün bana sevinçle bağırdı öteki odadan; ” Fatma! Duydun mu? Amerika’yı Müslümanlar keşfetmiş.” diye ün üne bağırarak yanıma geldi. Üstüme iyilik sağlık. “Saçmalama !” dedim, “Asıl sen saçmalama, gosgoca cumhurbaşkanı yalan mı sığacak?” dedi. Niye olmasın? Oy için her yol mubahtır siyasilere. Yıllar sonra gerçek ortaya çıkdığı için pek mutlu olmuş Memet Amca’n. Bi yandan da diyo ki; “Suyun galdırma guvvetini de Arşimet’den önce Müslümanlar bulmuştur inşallah. Abdest aldığı suyun galdırma guvvetini bulmak, zaten bi müslümana yakışırmış. Acaba, Edison’un ampulü bulduğu doğru muymuş? Belki, ampulü de Müslümanlar bulmuştur diyo. Züğürt tesellisi işde. Dünyanın yuvarlak olduğunu, Galile’den önce bir Müslüman gardeşimiz bulmuştur belki diye hayal peşinde geziyo. Allahım, sen bu adama akıl fikir ver ya Rabbim!

Bir de neye seviniyormuş Memet Amca’n, deyverim mi? Esgiden Amerikalıları hiç sevmezmiş, ama şimdi, orayı Müslümanlar buldu diye, bütün Amerikalıları çok seviyormuş. Ne deyim! Allah muhabbetlerini arttırsın. Elâtdirik ampülünün ışığında namaz gılarken, bi ecnebinin icadının altında ibadet etmek acaba na gadar makbul Allah gatında diye,yıllardır bir şüphe varmış içinde. İnşallah yakında sayın Cumhurbaşkanımız, ampulün Edison’dan önce Müslümanlar tarafından kullanıldığını söyler, beyefendinin içi rahat edermiş.

Ah sevgili günlüğüm, ah. Öyle söylemeyle, dayanaksız gonuşmayla oluverse her şey. Ne demiş atalarımız: “Ağızla pilâv pişse, deniz gadar yağ benden.”….Sayın Cumhurbaşkanının bu gerçek olmayan sözlerine inananlar var mıdır acaba? Vardır di mi sevgili günlüğüm, neden olmasın? Kristof Kolomb’dan, Galile’den, Arşimet’den habersiz binlerce vatandaşımız olduğundan eminim. Bilimden, sanattan uzak tutulan vatandaşlarımızın; sayın cumhurbaşkanının ağzından çıkan her cümleye inanmaları, aldanmaları çok kolay. Çünkü, aksini savunanlar ortalıkta yok. Hemen hemen her tv kanalı, cumhurbaşkanının sözlerini defalarca vererek, vatandaşın beynine kazıyor. Söylenen gerçek dışı iddianın doğru olmadığını savunan gaç gazete, kaç gazeteci, kaç tv kanalı var Allah Aşkına?

Bu , - yalan demeyim de - doğru olmayan iddiadan sonra; ikdidarın yazılı ve görsel basını niçin uzakdan gumanda etdiğini daha iyi anladım. Vatandaşın, ikdidarın istekleri doğrultusunda gitmesinin yolu, bu gumandadan geçiyo. Yakında; telgrafı bulan Morse’nin, radarı bulan Hertz’in, telefonu bulan A. Graham Bell’in aslında bir şey bulmadıklarını, Müslümanların bu mucitlerden önce her şeyi zaten kullanıyor olduklarını söylerse sayın cumhurbaşkanı, hiç şaşmam.


Bi şey daha deyverim sevgili günlüğüm. Çünkü, içime dert oldu. “Bakkaldan ciklet alır gibi cep telefonu alıyorlar,” diyen ve bin odalı köşk yaptıran sayın cumhurbaşkanının, vatandaşın sık sık cep telefonu değiştirmesinden şikâyetçi olmaya hiç hakkı yok. “Şimdi durup dururken, bu da nerden çıktı ?” deme sevgili günlüğüm. Hiç aklımdan çıkmıyo ki. Siyasiler her türlü konfordan yararlanırken, bırakın biz de hiç olmazsa istediğimiz cep telefonunu gullanalım. Bu da bizim lüksümüz olsun sevgili günlüğüm.

Bizi yönetenlerin; kendileri lüks içinde yüzerken, son model makam arabalarına binerken, bizim gullandığımız cep telefonlarından rahatsızlık duymaları hem çok gücüme gitti hem de zıtdıma gitti. Sırf inat olsun diye, parmakla gaydırmalı cep telefonu almazsam; adım Fatma Nine değil, Şükrüye Nine olsun. Oh! Sefam olsun! Hadi hoşcagal..Eleştiriler & Yorumlar

:: Sayın, Kâmuran Esen Hanımefendi;
Gönderen: Mudi Beya / /Türkiye
25 Şubat 2015
Öncelikle yazılarıma yaptığınız o güzel yorumlar için teşekkür ederim. Müslümanların yaptığı büyük(!) buluşlara gelince, hakkını inkar etmeden belirtmek gerekirse, çoğunluğunun akıllı telefonda konuşmaya "selamünaleyküm!" diye başlamaları yok mu?! Ben 'buluş, diye buna derim! Önümüzdeki günlerde devlet ve hükümet ileri gelenlerinin, " Süte su katmayı da bizimkiler keşfettiler ve bu sayede atalarımız, süte hile yaparken tesadüfen yoğurdu buldular " diye açıklamada bulunurlarsa da şaşırmam. Sonumuz hayır gele! İyilik sağlık dileklerimle.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın kesinlikle karşıyım! kümesinde bulunan diğer yazıları...
Toplumumuzun Kadına Verdiği Değer
Kitap, Sehpa Olarak Nasıl Kullanılır!
Kâmuran Esen Shov (!)
Şarkı Sözü Yazarı Olmaya Karar Verdim
Bir Köşe Yazarının Özellikleri
Bir Erkeğin Birkaç Eşinden Biri Olmak
Mudurnulu Fatma Nine"nin Günlüğü / Ne Günah, Ne Günah Değil?
Erkekler Şalvar ve Cüppe Giysin
Rtük'ün Saçmalıkları
Moraliniz mi Bozuk?o Halde Gazete Okuyun!

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Atatürk'ü Anlatabilmek
Kütüphanelerimizin Hazin Durumu
Ahilik ve Düşündürdükleri
Evli Çiftler Nasıl Piknik Yapar
Bir İzedebiyat Yıllığı Alır Mıydınız?
Alanya'da Turizm Suratımda Nasıl Patladı!
Dünya Kadınlar Günü
Yaşadığımız Ama Artık Alıştığımız Garip Olaylar
Mudurnulu Fatma Nine"nin Günlüğü / Güle Güle 2014
Dün Gece Bir Rüya Gördüm - Oy Arttırma Taktikleri Kursu

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dönüşü Olmayan Gidiş [Şiir]
Seni Özlemenin Kitabını Yazabilirim [Şiir]
Bensiz Yaşamaya Alışacaksın [Şiir]
İşte Gidiyorsun [Şiir]
Gelseydin Eğer [Şiir]
Ne Zaman Seni Düşünsem [Şiir]
O Beklenen Hiç Gelmeyecek [Şiir]
Çek Beni İçine Bir Nefeste [Şiir]
Sığınacağım Başka Yürek Yok [Şiir]
Uykularında Sev Beni [Şiir]


Kâmuran Esen kimdir?

Okumak ve yazmak bir tutkudur benim için. Yazdıklarımı okuyucularla paylaşmak amacıyla buraya gönderiyorum. Yıllardır, yerel bir gazeteye haftalık köşe yazıyorum. Mudurnu Belediyesinde gönüllü kültür müdürü olarak çalışıyorum. Yayımlanmış Kitaplarım: -Şiirlerle Öyküler - şiir / Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yazarlar Dizisi ( 1988). . . . . . . . -Sevgi Yumağı - şiir ( 1997 ). . . . . . . . . -K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakamlığı Kültür Hizmetleri Dizisi ( 2002 ). . . . . . . . . . . -Oynatmayalım Uğurcuğum- deneme , anı / --Senfoni Yayınları ( Haziran / 2004 ) -Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü - Baskıya hazırlanıyor

Etkilendiği Yazarlar:
Okuduğum her yazardan veya yazıdan etkilenirim. Bende bir etki bırakmayacak, herhangi bir şey öğretmeyecek bir yazı düşünemiyorum.


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Kâmuran Esen, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.