..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kurguyla gerçek arasındaki ayrım, kurgunun mantıklı olmak zorunda olması. -Tom Clancy
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Toplum > Levent Ölçer
11 Ocak 2015
12 Fransız ve Mükemmel Dünya  
Açık göz iyidir.

Levent Ölçer


Mükemmel bir dünyada yaşıyor olsaydık Fransa'daki karikatür için verilecek cevap mermiler olmazdı..


:ADIC:
Mükemmel bir dünyada yaşıyor olsaydık Fransa'daki karikatür için verilecek cevap mermiler olmazdı.
Mükemmel bir dünyada yaşıyor olsaydık Fransa'daki karikatür dünyanın en büyük inanç sistemlerinden birine inananlara hakaret etmezdi.
Mükemmel bir dünyada Fransız entel takımı ateşe benzinle gitmezdi.
Mükemmel bir dünyada böyle bir hakareti edecek Fransızlara verilecek cevap mahkemelere açılacak tazminat davaları, kınamalar ve boykot olabilirdi ama mükemmel bir dünyada bir sanatçı bir dine hakaret eder miydi?
Mükemmel bir dünyada bir dinin ruhbanı olduğunu iddia eden bir yaratık 6 yaşındaki çocukla evlenilebilir de diyemezdi ve insanları çileden çıkartmazdı, mükemmel bir dünyada o dine inananlar sen ne diyon lan manyak herif diye o adamın canına okurlardı.
Mükemmel bir dünyada 2000 Nijeryalının aynı andaki katline gık demeyen insanlar 12 Fransız için ayağa kalkamazdı. Ya da aynı insanlar kendi ülkesindeki terörün katlettiklerine de aynı hassasiyeti gösterirdi.
Mükemmel bir dünyada daha bir ay önce 150 çocuk öldürüldüğünde sesin çıkmaması ama 12 Fransız öldüğünde ortalığın birbirine girmesi çok mide bulandırırdı.
Mükemmel bir dünyada kendi polisi, askeri, öğrencisi teröristlerce öldürüldüğünde sesi çıkmayan bir Başbakanın 12 Fransız öldürülünce taziyeye yarım dünya yol gitmesi de ayrıca trajedi olurdu.
Mükemmel bir dünyada insanlar hiçbir altyapısı olmayan sadece yürüyen kas yığını ve tepeden tırnağa yürüyen cephanelik olan ve istihbarat örgütlerince tanınan kayıtlı bu terörist kişilerin sadece fısıldanıp doldurulmuş birer kukla; sadece basit birer araç olduğunu, kitlelerin medya yardımıyla manipüle edilmekte olduğunu görürdü.
Mükemmel bir dünyada -mesela sadece örnek olsun diye söylüyorum- büyük ölçekli denizden yük taşımacılığının (hani şu devasa konteynır gemileri) %80'inin tek bir firmanın elinde olması, dünya silah ticaretinin en büyük abilerinin güvenlik konseyinin büyük abileri olması, biz artık dolar kullanmayacaz diyen ülke liderlerinin(bakınız Kaddafi, Bakınız Saddam, Putin daha ölmedi ama Ukrayna filan onun da başı belada, Kennedy de Dolar para basma yetkileri işine el atmıştı) 6 ay içinde süratle ölmesi, dünyanın en zengin ve güçlü 100-200 isminin her yıl toplanması.. bunlar mükemmel bir dünyada "noluyoz lan, bu ne iş diye bir meraklı ve kuşkulu bir tepki uyandırırdı. Birlerinin organize biçimde büyük çapl bir suç örgütü kurduğu kuşkusu mükemmel bir dünyada ayyuka çıkardı.

Mükemmel bir dünyada yaşamadığımızı hepimiz biliyoruz.

Salakça bir dünyada yaşıyoruz.

2000 Nijeryalı "Batı Haramdır" diyen bir örgüt tarafından katledildi, 150 çocuk katledildi, askerimiz-polisimiz teröristlerce öldürülüyor. Ama bunlar 12 Fransız kadar Türk gündemini, Türk medyasını, Türk sanatını meşgul edemiyor. Yabancı dostlarınızın acısını travmasını paylaşmanıza saygı duyuyorum, aynı hassasiyeti bütün dünya için gösteremeseniz bile en azından kendi ülkenizin askeri, polisi, öğrencisi için de göstermenizi umud ediyorum. Korkmayın çok ulusalcı-faşist gibi görünmezsiniz; sadece kalbi olan ve ülkesini seven bir insan gibi görünürsünüz.

12 Fransız teröre hem de üstü örtülü, küresel çapta büyük ölçekli büyük bir oyunun bir adımı olan bir eyleme kurban gitti. 2000 Nijeryalı, 12 Fransız, 150 çocuk, askerimiz-polisimiz-öğrencimiz-sivil vatandaşımız; Ölenler candır. Hepsi birilerinin en sevgilisidir ve geride acı, gözyaşı bırakmıştır. Yakınlarına sabır ve kuvvet diliyorum.

Küresel komplo dendiğinde, diyenlere "deli" gözüyle bakanlara "at gözlüğü giymiş körler" gözüyle bakıyorum.
Medyanın size işaret ettiği yere bakmayın. O nokta bakmanız gereken en son yer çünkü medya bize bir yeri işaret ediyorsa orada bir aldatmaca yapılıyordur ve asıl olay başka yerde saman altından su yürüyordur.

Çok bilmişlik bu kadar yeter. Ben biraz kanserojen hava soluyayım...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum kümesinde bulunan diğer yazıları...
Zenginler Klübünden Bir Şerefsizin Böbürlenmeleri
Yalnızlık Çağı
Usta ve Çırak
Dünyayı Bitirme Formülü Çok Basit
Televizyon Denen Yalan
Yeni Yılınız Kutlu Olsun
Yine 17 Ağustos
Okurdan Çok Yazarı Olmak

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sevgi, Mutluluk, Özgürlük ve Hayat Üzerine Felsefe
Tanklamak Ne Demek?
Ölüm / Kalım
Ya İstiklal Ya Ölüm
Uzayda Hayat Var mı?
World Of Warcraft Yazısı
Uyanıklık
Türkiye Nasıl Kurtulur?
İzedebiyat Yetkililerine Açık Mektup
29 Ekim Günlüğü ve Bir Avuç Marjinal

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Barbar Conan'ın Ölüm Şarkısı [Şiir]
Her İnsan Öldürür Sevdiğini [Şiir]
Tatlı Sert [Öykü]
Zeytin Karası [Öykü]
1996 Yılı [Öykü]
2012: Ölülerin İntikamı [Öykü]
Ufuklar: Kırmızı Bölge - 18 [Öykü]
Althar'ın Akıncıları: Altıngöl ve Ejderha (9. Bölüm - Son - ) [Öykü]
Kovan Savaşları (1. Bölüm) [Öykü]
2012: Ölülerin İntikamı (3) [Öykü]


Levent Ölçer kimdir?

Fantazyada büyü, teknoloji ve aksiyon İldar'da buluşuyor. 07/10/2017 tarihinde şimdi diyebilirim ki neredeyse 2 senedir tek kelime yazmadım. . . 2 senedir yazar tarafım ölü. oysa oldugum şeyler içinde olmayı en sevdiğim şey yazar olmaktı :) Toprağı bol olsun.

Etkilendiği Yazarlar:
Süpermen, Robert E. Howard, Tolkien, Salvatore, Jules Verne, Battalgazi, David Eddings, Michael Moorcock.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Levent Ölçer, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.