..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yanlış sayısız şekillere girebilir, doğru ise yalnız bir türlü olabilir. -Rouesseau
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Çağdaş Sanat > Hakan Yozcu
9 Mart 2017
Boyacı’ya Büyük İlgi  
Hakan Yozcu
Bırakın koltukları, koltuklar arasındaki boşluklarda bulunan basamaklar dahi tıka basa doluydu. Bütün basamaklar tıkış tıkış insan doluydu. Sadece basamaklar değil, salonun en arka kısmında ayakta bulunan yüzlerce tiyatro sever saatlerce ite kaka oyunu izlemeye çalıştı. Belki de bir o kadar seyirci yer bulamadığı için evine dönmek zorunda kaldı. Ben de maalesef geç kaldığım için oyunu ayakta izleyen yüzlerce kişiden biri oldum.


:BAGI:
Karaca Köşe
Hakan Yozcu


                     Boyacı’ya Büyük İlgi
     Pazartesi akşamı Gazimağusa Rauf Raif Denktaş Kongre Sarayı’nda DAÜ Müzikal Kulübü’nün bir etkinliği olarak Tiyatro Martı tarafından sahnelenen “Hoş Geldin Boyacı” adlı oyunu izledik.
     Oyunda Yılların Usta Oyuncusu Erdal Özyağcılar oynuyordu. Usta Oyuncuya Berna Laçin ve Gözde Çetiner eşlik etti.
     Donald Churchill’in yazdığı “Hoş Geldin Boyacı” Oyunu 2 perdelik bir komedi idi. Oyunu Türkçeye çeviren Füsun Günersel olmuş. Yıllardır tiyatro sahnelerinden uzak duran Usta Oyuncu Özyağcılar, bu oyunla yeniden sahnelerde boy gösteriyordu.
     Tiyatro Martı’yı Zeynep Özyağcılar kurmuş. Zeynep Özyağcılar ise Erdal Özyağcılar’ın kızı. O da babası gibi “Tiyatro” diyerek bu sanata gönül vermiş. Ve ikinci oyunları olarak da “Hoş Geldin Boyacı” oyunu tercih edilmiş. Oyunun yönetmeni de Arif Akkaya.
     Oyunda insanların birbirlerine ihtiyacı olduğunda aralarında hiçbir farkın olmadığını, sınıf ayrımının, zenginliğin, mevki ve makamın ortadan kalktığı vurgusu yapılıyor.
     Walter rolünde Erdal Özyağcılar, boyacılık yapmaktadır. Oysa hayalinde hep oyunculuk olmuştur. Yıllardır bunun hayali ile yaşamıştır. Bir gün arkadaşının yerine bir eve boya yapmak için gider ve orada Marcia ile tanışır. Bu rolde Berna Laçin görev almıştır. Zengin, alımlı, çekici ve güzel bir kadındır…
     Boyacı evi boyamak için henüz işe koyulmuşken Jane rolünde Gözde Çetiner gelir. Kocası tarafından aldatıldığına inanmaktadır. Marcia ile tartışmaya girer. Boyacı ister istemez bütün konuşmaları duyar.
     Marcia, oldukça zengin bir kadındır. Kocası sık sık seyahate çıkmaktadır. Ve yine şehir dışındadır. Eve ansızın gelen Jane, “Marcia’nın kocasıyla yasak aşk yaşadığını ve bunu kadının kocasına söyleyeceğini” belirtiyor. Bunun üzerine boyacı, hayallerindeki oyunculuk düşüncesini hayata geçirmek için bir plan kuruyor. Marcia’yı ikna ederek onun kocası rolünü oynuyor. Bu da ister istemez komediyi beraberinde getiriyor.
     Oyun, büyük sürprizlerle gelişerek izleyenleri kahkahalara boğuyor. Tabii bunda Usta Oyuncu Erdal Özyağcılar’ın payı büyük. Salonun dolması için onun adı bile yetiyor.
     Öyle sanıyorum ki “Mağusa Rauf Raif Kültür Ve Kongre Sarayı” yapıldığından bu yana, daha bu kadar çok seyirciyi bir arada görmemiştir. 700 kişilik salonda abartısız olarak söylüyorum, 1500 kişiden fazla izleyici vardı.
     Bırakın koltukları, koltuklar arasındaki boşluklarda bulunan basamaklar dahi tıka basa doluydu. Bütün basamaklar tıkış tıkış insan doluydu. Sadece basamaklar değil, salonun en arka kısmında ayakta bulunan yüzlerce tiyatro sever saatlerce ite kaka oyunu izlemeye çalıştı. Belki de bir o kadar seyirci yer bulamadığı için evine dönmek zorunda kaldı. Ben de maalesef geç kaldığım için oyunu ayakta izleyen yüzlerce kişiden biri oldum. Aslında geç de kalmamıştım. Oyun başlamadan salondaydım. Ama tiyatroseverler o kadar çok erkenden gelmişlerdi ki, daha oyuna bir saat kala salonda yer olarak, tek bir boş koltuk bile kalmamıştı…
     Oyunun ücretsiz olduğundan mı yoksa Erdal Özyağcılar gibi ünlü bir ismi görebilmek için mi bilemiyorum, salon neredeyse yıkılacak hale geldi. Bu kadar seyirci adada kesinlikle bir arada görülmemiştir. Öyle sanıyorum ki oyuncular da bu sevgi seli karşısında şaşırıp kalmışlardır.
     Oyun süresince Erdal Özyağcılar, izleyenlere keyifli anlar yaşattı. O, bildiğimiz mimik ve jestleriyle herkesi büyüledi… Oyun boyunca defalarca alkışlanarak hak ettiği değeri izleyenlerden aldı.
     Berna Laçin de Usta Oyuncu yanında oldukça başarılı bir performans sergiledi. Rahat davranışlarıyla büyük beğeni topladı.
     Üç kişilik bir oyun olan “Hoş Geldin Boyacı” oyunu Gazimağusalı Tiyatroseverlere gerçekten unutamayacakları bir gece yaşattı.
     Güldük, eğlendik,düşündük…
     Böyle güzel bir oyunu Gazimağusalı Tiyatroseverlere armağan edenlere teşekkür ediyoruz…
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın çağdaş sanat kümesinde bulunan diğer yazıları...
İlk Yerli Operamız: Arap Ali Destanı
Nkl Sanat Gecesi Büyük İlgi Gördü
Erdinç Akgür İle Devlet Tiyatroları’nı Konuştuk
Nkl’de Edebiyat Sokağı
Salaklar Sofrası
Sessiz Çığlık Üzerine
ve Othello Kendi Vatanında Sahnelendi
Seddül Bahir 32 Saat Dizisi Müthişti
Türkan Kürşat Gönüllerin Şampiyonu
"Bir Okkaya Bir Önge" Herkese Göre

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Cevahir Caşgir’den "100süz Şiirlerim"
Orhan Pamk'un "Kar" Romanı
ve İlk Bölüm Yayınlandı
Beşik Gibi Sallandık
ve İlk Bölüm Yayınlandı
"Bitemeyen Proje" Üzerine
"Kırmızı Pazartesi" Romanının Düşündürdükleri
Olcay Kıraç İle Kıbrıs Sorunu
Adanalıyık Allah’ın Adamıyık
"Beyaz Gemi" Aytmatov

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yüreğimde İhtilal Var [Şiir]
Hayat Seni Çözemedim [Şiir]
Helallik İstiyorum [Şiir]
Yörük Kızı [Şiir]
Nasihat 2 [Şiir]
Seninle Olayım [Şiir]
Geliyoruz [Şiir]
Nasihat [Şiir]
Aşk Var mı? [Şiir]
Minik Bir Şaire Rastladım [Şiir]


Hakan Yozcu kimdir?

1964 doğumluyum. Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyorum. 1988 Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. 20 yıl çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği yaptım. Uzun yıllar Yenivolkan ve Güneş Gazetelerinde köşe yazarlığı yaptım. Şu an Habearkıbrıslı ve Güncelmersin Gazetelerinde yazıyorum. Birçok internet gazete ve sitelerinde yazılarım yayınlanıyor. Şiir, öykü ve tiyatro oyunları yazıyorum. Bu alanlarda çeşitli ödüllerim var. Kendime ait basılmış "Güzel Bir Dünya" ve "Mesela Başka" isimli iki adet öykü kitabım var. 7 tane tiyatro oyunum var. 6 yıl Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinde bulundum. Halen Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür Ve Spor Bakanlığı'na bağlı Müşavirim.

Etkilendiği Yazarlar:
...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Hakan Yozcu, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.