..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Pek çok doktorun yardımı ile ölüyorum. -Büyük İskender
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Şiir > Anı > Ahmet Sargın
10 Mayıs 2017
Yozgat Agahefendi İlköğretimde Yazarlık Dersi  
Ahmet Sargın

:ADAC:
YR=kavunici BB> YOZGAT AĞAHEFENDİ İLKÖĞRETİMDE YAZARLIK DERSİ
Ders çok, konu da çok! Ancak okuma- yazma ve yazarlık dersi çok daha önemli bir şey! Çocukları okumaya- yazmaya alıştıracaksınız, okuyacaklar, yazacaklar ve "Kalem kılıçtan keskindir" sözünü uygulayacaklar; " Beşikten mezara kadar okumanın" farkına varacaklar. Okumayı bir Türk'ü kabul edecekler!
Yozgat Merkez Ağahefendi İlköğretim Okulu yöneticilerinin misafiri olduk. öğretmen arkadaşlarımız bizi okullarına davet ettiler: " Yazarlarla öğrencileri- Okur'ları buluşturuyoruz" projesi kapsamında öğrencilerle bir sohbet yapmamızı istediler.
Bu davet üzerine Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği adına bu okulumuzu ziyaret ettik. Okuma yazma üzerine sohbetimizi gerçekleştirdik. Neden okumalıyız? Neleri, niçin okumalıyız? Okumanın bize katkısı ne olacaktır? Yazmanın insan hayatındaki yeri ve önemi? Şair ve yazar olmanın sırları neler olabilir? Gibi bazı sorulara cevap aradık. Anılarla şiirlerle okumaya duyulan özlemi ve okuma çilesini anlatmaya çalıştık.
Başta öğrenciler olmak üzere: Ağahefendi İlköğretim Okulu Müdürü Satılmış Gündüz, Müdür Yardımcısı Erkan Turan, Türkçe Öğretmeni Nesrin Gürel, Sınıf Öğretmeni Necati Sargın ve Din Kültürü Öğretmeni Ahmet Akgün hocalarımızda sohbetimizi dinleyerek bize destek oldular kendilerine teşekkür ediyoruz.
Yazarların öğrencilerle buluşması projesi önemli bir proje! Neden diyeceksiniz? Çünkü gençlerimize Okumanın önemi anlatılmalı, Kitabın vazgeçilmez olduğu vurgulanmalı, gelişmenin ve kalkınmanın esas temeli okumaktır eğitimdir bunun önemi belirtilmeli. Bunu en iyi yapacak olan da yazarlarıdır, şiirlerdir. Özellikle de eğitimci şair ve yazarlarımızdır. Bu konuyu çok önemsiyoruz.
Kitap okumayan toplum gelişemez. Düşünmeyen yazmaya ve fikir üretmeyen aydınlarla bir yere varılmaz. Okuma eğitimin vazgeçilmez bir parçası olduğu gibi yazma da eğitimin vazgeçilmezidir. İşte o zaman kalem kılıçtan keskin olur. İşte o zaman beşikten mezara kadar Okumanın tadına varmış oluruz. Kendi değerlerimiz var bunları eğitimde değerlendirebiliriz. Yeter ki iyi niyetli samimi adımlar atılmış olsun.
Ağahefendi İlköğretim Okulun da gördük ki: çocuklarımız bu konuya ilgi duyuyor Okumayı ve yazmayı seviyor. Öğretmenlerimiz de duyarlı; çocuklar görerek izleyerek okumanın önemini kavrasın istiyorlar. Yani isteyince olabiliyor. Gençlerimiz boş zamanlarını okuyarak yazarak değerlendirsin istiyoruz. Yazarı- Şairi şiirini tanısın onu örnek alsın yetenek ve kabiliyetini bu yönde kullanabilsin. Biz bunu önemsiyoruz, gelişmeye atılan ilk adım olarak görüyoruz.
Ağahefendi İlköğretim Okulu öğretmen ve öğrencilerinin gözünde biz bu ışıltıyı gördük. Her biri bir mum olup çevresini aydınlatabilecek kabiliyetteler. Gözlerindeki Parıltı geleceğimizi aydınlatacak. Saygıdeğer öğretmen ve öğrencilerimizi bu mana da kutluyor ilgilerine teşekkür ediyoruz. Başta Ağahefendi İlköğretim Okulu müdürü Satılmış Gündüz hocam olmak üzere Sınıf Öğretmeni Necati Sargın ve Türkçe öğretmeni Nesrin Gürel hocamıza, diğer öğretmen arkadaşlarımıza, ortaokul üçüncü sınıf Öğrencilerine tüm okul personeline şükranlarımızı sunuyoruz.
Sonuç olarak diyoruz ki: okuma- yazma Uygulamalı bir ders olarak verilmeli, şair ve yazar arkadaşlarımız eğitim'in içinde fahri olarak görevlendirilmeli, okullarda misafir edilmeli, imza günleri düzenlenmeli, yazarlık üzerine sohbet edilmeli. Çocuklarımız okumaya yazmaya yönlendirilmeli kültür ve sanat faaliyetlerine önem verilmeli. Nasıl ki: Vücudun eğitimi hareketse, ruhun eğitim ve ilacı da kitaptır.
Çocuğunuza kazandıracağınız en iyi alışkanlık okuma ve yazma alışkanlığıdır. Kitapsız hayatın tadı tuzu olmaz. Okumayan yazmayan insanla bir yere varılmaz, gelişme de olmaz. Çocuklarımızı bu güzel alışkanlıklardan mahrum etmeyelim! Teşekkürler Ağahefendi’nin güzel eğitimcileri; Teşekkürler Ağahefendi’nin sevgili öğrencileri...
Ahmet SARGIN/ Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği BaşkanıSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın şiir ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bir Selam Gönder
Yolun Açık Olsun
İçim Yanıyor!
Seni Seviyorum
Kurtlar Sofrası
Yaktın da Gittin
Özledim Seni

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Fatma Çetin Kabadayı İle Röportaj [Roman]
Yozgat Fatih Sultan Mehmet Ortaokulunda Kariyer Günleri [Deneme]
Yozgat Sorgun Kapaklı Köyü Şiir Şöleni [Deneme]
2018 Yozgat Sürmeli Şiir Şöleni [Deneme]
Yozgat Tanıtım Günleri Muhteşemdi [Deneme]
Altın Tesbih ve Fatma Çetin Kabadayı [Deneme]
İsmail Koçakla Vuslat Yolculuğu [Eleştiri]
Yozgat Sevdalıları Şairler Antolojisi - 2021 [Eleştiri]
Git ve Yavuz Katrancı - Bozkırınoğlu [Eleştiri]
Şairler Tarihi Konakları Şenlendirdi [Eleştiri]


Ahmet Sargın kimdir?

Emekli Öğretmen Yozgat Şairler Yazarlar Birliğ Başkanı

Etkilendiği Yazarlar:
Türk Yazarları


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Sargın, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.