..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kitabının bir kopyasını gönderdiğin için sağol. Onu okumakla hiç zaman yitirmeyeceğim. -Moses Hadas
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Anı > Hakan Yozcu
1 Aralık 2017
Davetsiz Misafirler  
Hakan Yozcu
Kimdi bu kişiler? Nasıl insanlardı? İyi insanlar mı? Kötü insanlar mı? Ne amaçla evime gelmişlerdi? Gerçekten satıcı mıydı bunlar? Güvenli mi idiler? Güvenli olduklarına ne kadar emin olmalıydım? Çünkü bu tür dolandırıcıların, geçmişte kapılara kadar gelip yalan söyleyip aldatarak vatandaşları soydukları, dolandırdıkları biliniyor.


:ABIB:

Akşam üzeri idi, eve iki kişi geldi. Konuşmalarından ve ten renklerinden yabancı oldukları anlaşılıyordu. Türkçeyi zor konuşabiliyorlardı: "Su arıtması için geldiklerini" söylediler. Merak ettim: Sadece benim eve mi gelmişlerdi, yoksa başka evlere de uğramışlar mıydı?
Büyük bir sitede oturuyordum. Sitenin yönetim kurulu vardı. Güvenliği vardı. Acaba bu kişiler, siteye girerken her hangi birinden izin almışlar mıydı?
Normalde eve dışarıdan gelen olursa, güvenlik telefon açıyor ve misafirimin olduğunu belirterek tanıyıp tanımadığımı soruyordu. Benden de onayı alınca girmelerine izin veriyordu siteye. Bu defa böyle bir telefon almamıştım. Kimdi bu kişiler? Nasıl insanlardı? İyi insanlar mı? Kötü insanlar mı? Ne amaçla evime gelmişlerdi? Gerçekten satıcı mıydı bunlar? Güvenli mi idiler?
Güvenli olduklarına ne kadar emin olmalıydım? Çünkü bu tür dolandırıcıların, geçmişte kapılara kadar gelip yalan söyleyip aldatarak vatandaşları soydukları, dolandırdıkları biliniyor. Hatta polis yayınlarında dahi bu tür kişilere dikkat edilmesi, gelen bu tür kişilerin büyük oranda dolandırıcı olduğu bildiriliyordu. Örnek olarak geçen günlerde yayınlanan bir bildiride "Evlere gelen satıcıların, yeni bir ürün çıkardıklarını, çamaşır tozu örneği sunduklarını, bunu kapıya çıkanlara koklatarak hakkındaki düşüncelerini istediklerini, bu ürünü koklayanların kokladıkları anda tehlike ile karşı karşıya kaldıklarını çünkü koklanan ürünün bir bayıltıcı olduğu ve koklayan kişi bayılınca evde de başka kimse yoksa evi soydukları" yayınlanmıştı. Aklıma hemen bu senaryo geldi.
Gelen kişilere "İlgilenmiyorum, teşekkür ederim" dediysem de ısrar edip içeri girmek istediler. Hemen ellerindeki çantayı açıp ürünlerini göstermek istediler. O kadar ısrarcıydılar ki mutlaka onları içeri davet etmemi bekliyorlardı. Tekrar özür dileyip "İyi akşamlar, kesinlikle ilgilenmiyorum" diyerek kapıyı kapattım. Onlar da çaresiz geri döndüler. Geldikleri gibi gittiler...
Tabi gelen bu kişilerin gerçekten satıcı mı yoksa dolandırıcı mı olduklarını kesin olarak bilmiyorum. Ama şüphe ile bakmak da artık genlerimize yerleşti. "Pisliğe bulaşmaktansa tedbirli davranmak daha iyidir" anlayışı ile hareket ettim. Artık takdir sizlerin.
Gelenlere kabalık da yapmış olabilirim. Ama bilmediğim, tanımadığım, güvenmediğim hiç kimseleri de evime almak adetim değildir...
Hata ettiysem onlardan özür diliyorum…Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın anı kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kıbrıs Ada Kışı
Lahmacun
"Kuzucuk Köyü"nde Sabah Kahvesi
Küçük Bir Leblebinin Başıma Açtığı İş
Avni İle Bayramlaştık
Düşen İlk Yağmur
Yaşlı Bir Amca
Sıra Beklerken
Posta
Şimdi Geliyorum

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Dut Ağacına Asma Aşısı
Güle Güle Omarım
Ritsa Gölü Efsanesi
Sevgisiz Sevgi
Gulit
İran’dan Acı Bir Aşk Hikâyesi
Sevginin Adı Başka
Emanet
Aksilikler
Bağdat Hurması

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yüreğimde İhtilal Var [Şiir]
Hayat Seni Çözemedim [Şiir]
Yörük Kızı [Şiir]
Helallik İstiyorum [Şiir]
Nasihat 2 [Şiir]
Geliyoruz [Şiir]
Seninle Olayım [Şiir]
Nasihat [Şiir]
Aşk Var mı? [Şiir]
Minik Bir Şaire Rastladım [Şiir]


Hakan Yozcu kimdir?

1964 doğumluyum. Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyorum. 1988 Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. 20 yıl çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği yaptım. Uzun yıllar Yenivolkan ve Güneş Gazetelerinde köşe yazarlığı yaptım. Şu an Habearkıbrıslı ve Güncelmersin Gazetelerinde yazıyorum. Birçok internet gazete ve sitelerinde yazılarım yayınlanıyor. Şiir, öykü ve tiyatro oyunları yazıyorum. Bu alanlarda çeşitli ödüllerim var. Kendime ait basılmış "Güzel Bir Dünya" ve "Mesela Başka" isimli iki adet öykü kitabım var. 7 tane tiyatro oyunum var. 6 yıl Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinde bulundum. Halen Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür Ve Spor Bakanlığı'na bağlı Müşavirim.

Etkilendiği Yazarlar:
...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Hakan Yozcu, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.