..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Her insanda insanlığın tüm durumları vardır. -Montaigne
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Osman AKTAŞ
18 Ocak 2019
Sayın Milli Eğitim Bakanın Mesajına İstinaden...  
Osman AKTAŞ
O kadar yazdık çizdik, anlattık, henüz bir katre yok, sonuç alamadık. Aynı tas aynı hamam... Kalori değeri bir hiç olan gıda maddelerini verip, "bunları çocuklara yedirerek, sağlıklı nesil elde edin," diye diretmeye devam ediyorsunuz. Ben de diyorum ki, nasıl? Ham maddesi odun olan bir malzemeden çelik nasıl üretilir, söyler misiniz Sayın Bakan?


:IED:
O kadar yazdık çizdik, anlattık, henüz bir katre yok, sonuç alamadık. Aynı tas aynı hamam... Kalori değeri bir hiç olan gıda maddelerini verip, "bunları çocuklara yedirerek, sağlıklı nesil elde edin," diye diretmeye devam ediyorsunuz. Ben de diyorum ki, nasıl? Ham maddesi odun olan bir malzemeden çelik nasıl üretilir, söyler misiniz Sayın Bakan?

Ne zaman proje üretme saçmalığından vazgeçerek, var olan, söylen ve bilinen çareleri kullanacaksınız? Yoksa bir kaç neslin daha feda edilmesi mi gerekiyor? Kendini ve milletini bilmeyenlerin fedakâr görünümleri altında, yapay çare üretmelerini mi bekleyeceksiniz şu proje üretim çiftliklerinde? Yoksa böyle toplumsal gaz alma mesajlarıyla mı zaman dolduracağız?

"Bizim oğlan bina okur, döner döner gene okur." Her bayram ve öğretmenler gününde yeteri kadar sevgiyle zaten öpülüyoruz gelip giden bakanlarca. Ne olur kalıcı ve çocukların yararına bir şey yapın, kimseye rant sağlama endişesi duymadan.

Bakanlığa geldiğinizden beri, umutla bir şey yapmanızı bekliyoruz. Hâlâ bekliyoruz... Bu bekleyiş ne kadar sürecek. Zibil gibi eğitim fakülteleri ve eğitimden olabildiği kadar uzak olmaları, ya kapatılan, ya işlevselliğini yitiren öğretmen liseleri, ahilik eğitiminin bitirilip, 12 yıl zorunlu eğitim saçmalığıyla çocukların toplama kampından farkı olmayan, adına okul denen, etrafı dikenli tel ve yüksek duvarlarla çevrili alanlara kapatılmaları... Bu korkunç manzaraya ben tahammül edemezken, o yaşta kanı deli akan çocukların tahammül etmesi nasıl beklenebilir? Bu 12 yıl zorunlu eğitim saçmalığı yüzünden sanayide usta kalmadı. Mobilya sektöründe, elli yaşın üstünde usta aranıyor, yok. Yenilerden usta çıkmıyor. Elektronik malzeme küçük bir arıza veriyor, tamire verdiğimize pişman oluyoruz, kullanılacak alet atılacak duruma geliyor. Otomobil sanayisi daha beter durumda... Dükkânlarda çalışanlar, bırakın tamiri, iki vidayı çıkarıp takana kadar, aracın anasını ağlatıyorlar... diğer meslek gruplarında yer alan personel de bundan hiç farklı değil.

Bütün bunların kaynağı, insanları istemediği yerde istemediği kadar tutarak, istemediği bir mesleğin sahibi yapmaya çabalamasıdır yönetmekte olduğunuz eğitim sistemi denilen bu sistemin.

Çocuklar da, biz öğretmenler de huzur ve güven istiyoruz. Her ne kadar yöneticiler bu huzur ve güveni kendilerini mevcut durumda topluma tanıtan makamlar dışında hiç kimse için düşünmek ve yapmak istemiyorlarsa da...

İşinizin kolay olmadığını, bu işlerin zaman aldığını biliyoruz, ama bir yerden başlandığını da görmek istiyoruz artık Sayın Bakanım.

Sanırım sürç-i lisan değil, suç-i lisan hepimizde var. Bu huy ya da davranıştan kurtulmak umuduyla... Başarı ve kolaylık diliyorum size, bize, hepimize...

18 Ocak 19
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Türkiye'de Filistin ve Kudüs Çıkmazı
Üç Din ve Bir Filistin
Okumak
"Hakkın Kulu Sayılır Mı"
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Notları...
Harabat Ehline Harap Gelecek
Kişisel Gelişim Uzmanlığıyla Toplumda Değerler Eğitimi
Değişken Düzen Kuran Değişmez Varlık: İnsan
Namussuzlar
Toplum ve İktidar Ortaklığı

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sınavizyon
Bokun İçinde Kıl
Mihenk Taşından Klozet Taşına Ölçme ve Değerlendirme
"Kadın Şairler Aşktan Bahsettikleri Zaman" Üzerine Birkaç Söz
Cinnet-i Âlâ
Helal Süt Emmişler
"Nato Mermer, Nato Kafa"
Eğitim Bir Sen'den Deniz Kabuğu Süslemesi
Kanlı Temmuz
15 Temmuz Faciasının Kurumsallaştırılma Çabası

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Doğanın Çılgın Yaratığı ve Aşk [Deneme]
Sarı Gelin [Deneme]
Aşkın Tarifi [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Sevgi Ya da Aşk Algısı [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Osman AKTAŞ, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.