..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Herşeye imgelem karar verir. -Pascal
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Çağdaş Sanat > Hakan Yozcu
9 Ocak 2020
Erdinç Akgür İle Devlet Tiyatroları’nı Konuştuk  
Hakan Yozcu
Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrolarının 21 yıldır salonsuz olduğunu ve çok zorluklar çektiğini anlatarak “Salon olmadan olmaz.” diyor. Devam ediyor: “Bazı projelerimizi gerçekleştirebilmek için salonun olması şart. Salon olmazsa projeler de hayat bulmuyor. Başkalarına ait salonlarda hep sorun çıkıyor. Her gün dekor kurup bozmak zorunda kalıyor


:HBJ:

     7 Ocak 2020 Salı Günü Hakikat WEB TV’de yayınlanan “Hakan Yozcu İle KKTC Güncel” adlı programımızın konuğu KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na Bağlı Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Dairesi Müdürü Sayın Erdinç Akgür idi.
     Sayın Akgür ile Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosu’nu konuştuk. Şu ana kadar neler yapıldı? Bundan sonra neler yapılacak? En önemlisi de Devlet Tiyatrolarının bir türlü yapılamayan salonun durumunu konuştuk. Sayın Akgür gayet içten ve samimi bir şekilde bütün düşüncelerini, plan ve projelerini bize anlattı. Doğrusu umutlandık…
     Erdinç Akgür, 1970 yılında Baf Kasabası’na bağlı Aydoğan Köyü’nde dünyaya gelmiş. 1975 yılında çıkan olaylar üzerine Güneyden kuzeye geçmiş. Ailesi ile birlikte Akdoğan Köyü’ne yerleşmiş. İlkokul ve ortaokulu burada okumuş. Liseye Lefkoşa’da devam etmiş.
     Okul yıllarında tiyatro ile tanışmış. Müsamerelerde çıkan oyunlarda görev almış. Kendisi saz çalabildiğinden müzik alanında da çalışmalar yapmış.
     Üniversiteyi bitirince öğretmenliğe başlamış. Öğretmenlik yıllarında da tiyatrolar çıkarmış. Uzun yıllar bu görevi sürdürmüş. Sonra müdür olmuş.
     Bu sene de Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Müdürü olarak atanmış. Salonun olmadığını bildiği için düşüncesinde hep bu salonun yapılması varmış. Daha göreve gelmeden “Bunu nasıl başarabiliriz diye, düşünerek başladım göreve” diyor.
     Göreve başladığında personel ile tanışmış. Personeli çok istekli, arzulu ve üretken bulduğunu belirterek “Bunlarla güzel işler yapabiliriz. Yapılamayan birçok şeyi birlikte yapabiliriz diye düşündüm” diyor.
     İlk iş olarak bu konuya el atmış. Sayın Bakanla görüşerek durumu izah etmiş. Bakan da durumu bildiği için düşünceye onay vererek çalışmaya başlamışlar. Eski projeler yeniden incelenmiş. Değişmesi gereken noktalar değiştirilmiş. Ortaya daha güncel, daha güzel bir proje çıkmış. Yerel kaynaklardan 3 milyon kadar bir kaynak bulunmuş. Bu da bütçeye konulmuş. Bütçeye konulduğu için çalışmalar en kısa zamanda başlayacakmış.
Sayın Akgür “Seçim yasaklarına girmeden çalışmaların başlayacağını umuyorum. En azından ilk etapta salonun kargasını bitirmeyi amaçlıyoruz. Önümüzdeki sene de tamamını bitirmeyi düşünüyoruz. Böylece büyük bir yarayı sonlandırmış olacağız.” diyor.
     Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrolarının 21 yıldır salonsuz olduğunu ve çok zorluklar çektiğini anlatarak “Salon olmadan olmaz.” diyor. Devam ediyor: “Bazı projelerimizi gerçekleştirebilmek için salonun olması şart. Salon olmazsa projeler de hayat bulmuyor. Başkalarına ait salonlarda hep sorun çıkıyor. Her gün dekor kurup bozmak zorunda kalıyorsunuz. Onların planlarına göre hareket etmek zorunda kalıyorsunuz. Seyircilerinizi salonsuzluktan dolayı kaybediyorsunuz. Ama yeriniz belli ise, adresiniz belli ise seyirci sizi bırakmaz. Bütün zorluklar ortadan kalkar.” diyor.
     Bu sene yine çocuk oyunu ile sezonu açtıklarını belirterek “Otobüs Durağında 3 Bencil” adlı oyunu çocuklar için hazırladıklarını ve 13 bin öğrenciye ulaşacaklarını, bunun şu ana kadar 10 bin kadar öğrenciye ulaştıklarını belirtiyor.
     Oyunun, bencilliğin ne kadar kötü olduğunu anlatmaya çalışan bir oyun olduğunu, izleyen minik seyircilerin oyunu çok beğendiklerini söylüyor. Oyunu Suzan Polat adındaki kendi oyuncularının yönettiğini ve hazırladığını anlatıyor. Bunun yanı sıra bir de çocuk gazetesi çıkardıklarını, eğlenceli, zevkli bir gazete olduğunu anlatıyor.
     Yetişkin oyunu olarak da Georg Büchner’in yazdığı İpek Atagün Gezener’in yönettiği “Woyzeck” adlı oyunu seyircilerin beğenisine sunduklarını söylüyor.
     Oyunun yönetmeni TC Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Sayın Mustafa Kurt tarafından 5 haftalığına görevli olarak gelmiş. Ve bu kadar kısa bir sürede bu oyunu hazırlamış. Oyun, danslı ve müzikli bir oyun. Canlı müzik de kullanılmış oyunda. Yoksul bir asker olan Woyzeck adlı bir kahramanın toplumsal baskılardan dolayı çektiği acılar konu ediliyor: “Seyircilerimizin mutlaka bu oyunu izlemeleri gerekir. Herkesi bekliyoruz” diyor…
     27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü için de yeni bir oyun hazırlandığını, o güne de güzel bir oyunla seyircilerinin önüne çıkacaklarını belirtiyor.
     Tiyatro Yasasının eskidiği, günümüze hitap etmediği, bu nedenle değişmesi gerektiği düşüncemi soruyorum. Bu konuda da fikirlerini samimiyetle dile getiriyor Sayın Akgür: “Göreve geldiğimde arkadaşlar, bu konuyu önüme getirdi. Daha önceden zaten bir çalışma olmuş. Yapılan çalışmayı inceledik. Konuyu Sayın Bakana taşıdım. Sayın Bakan inceliyor. İnceledikten sonra bu konuyu da değerlendirmeye alacağız. Amacımız, Kıbrıs Türk devlet tiyatrolarının en sağlıklı, en modern ve en iyi bir şekilde yoluna devam etmesidir.” dedi.
     Sayın Akgür, tiyatroların her bölgede çoğalmasını istediğini bunu yapamıyorsak da tiyatro ile uğraşan derneklere destek vermemiz gerektiğini belirtti. “Bu sayede amatörce tiyatro ile uğraşan derneklere de yardım eli uzatmış oluruz. Onlar da işlerini daha ayrı bir aşkla yapmış olurlar.” dedi.
     Kadroda hala birçok eksikliğin olduğunu, çalışanların zorlandığını, bu eksikliklerin giderilmeye çalışıldığını, Kıbrıs Türk devlet Tiyatrolarının tam teşekküllü bir kurum olması için Bakanlık olarak ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirtti.
     Son olarak bütçe sıkıntısı yaşamalarından dolayı “Yurt dışı festivallerine fazla katılamadıklarını, bütçe elverdiği sürece Türkiye’ye oyunlar sahnelemeye gittiklerini, çeşitli festivallere katıldıklarını, hedeflerinin Azerbaycan ve diğer Türk devletlerinde de oyunlar sergilemek olduklarını bunun için çalışmalar da yapıldığını” belirtti.
     Daha önceden Azerbaycan ile imzalanan İyi Niyet Protokolu’nun daha ileriye götürüldüğünü, yakında karşılıklı etkinlikler düzenleyeceklerini, yine oradan bir yönetmenin gelebileceğini söyledi.
     Kıbrıslı Tiyatro Sanatçısı İbrahim Köroğlu ile de irtibatta olduklarını, kısa bir gelecekte Köroğlu’nun yönetmenliğinde “Othello” oyununu sahneleyeceklerini söyledi.
     Biz de bu güzel haberler karşısında sevinerek yarınlara daha da umutla bakmaya başladık. Sayın Erdinç Akgür Bey’e programımıza katılıp, düşüncelerini bizlerle paylaştığı için kendisine ok teşekkür ediyoruz.
     Tiyatrosuz kalmayın…
     Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın çağdaş sanat kümesinde bulunan diğer yazıları...
İlk Yerli Operamız: Arap Ali Destanı
Boyacı’ya Büyük İlgi
Nkl Sanat Gecesi Büyük İlgi Gördü
Nkl’de Edebiyat Sokağı
Salaklar Sofrası
Sessiz Çığlık Üzerine
ve Othello Kendi Vatanında Sahnelendi
Seddül Bahir 32 Saat Dizisi Müthişti
Türkan Kürşat Gönüllerin Şampiyonu
"Bir Okkaya Bir Önge" Herkese Göre

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Cevahir Caşgir’den "100süz Şiirlerim"
Orhan Pamk'un "Kar" Romanı
ve İlk Bölüm Yayınlandı
Beşik Gibi Sallandık
ve İlk Bölüm Yayınlandı
"Bitemeyen Proje" Üzerine
"Kırmızı Pazartesi" Romanının Düşündürdükleri
Olcay Kıraç İle Kıbrıs Sorunu
Adanalıyık Allah’ın Adamıyık
"Beyaz Gemi" Aytmatov

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yüreğimde İhtilal Var [Şiir]
Hayat Seni Çözemedim [Şiir]
Helallik İstiyorum [Şiir]
Yörük Kızı [Şiir]
Nasihat 2 [Şiir]
Seninle Olayım [Şiir]
Geliyoruz [Şiir]
Nasihat [Şiir]
Aşk Var mı? [Şiir]
Minik Bir Şaire Rastladım [Şiir]


Hakan Yozcu kimdir?

1964 doğumluyum. Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyorum. 1988 Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. 20 yıl çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği yaptım. Uzun yıllar Yenivolkan ve Güneş Gazetelerinde köşe yazarlığı yaptım. Şu an Habearkıbrıslı ve Güncelmersin Gazetelerinde yazıyorum. Birçok internet gazete ve sitelerinde yazılarım yayınlanıyor. Şiir, öykü ve tiyatro oyunları yazıyorum. Bu alanlarda çeşitli ödüllerim var. Kendime ait basılmış "Güzel Bir Dünya" ve "Mesela Başka" isimli iki adet öykü kitabım var. 7 tane tiyatro oyunum var. 6 yıl Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinde bulundum. Halen Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür Ve Spor Bakanlığı'na bağlı Müşavirim.

Etkilendiği Yazarlar:
...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Hakan Yozcu, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.