..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Sanat doğaya eklenmiş insandır. -Bacon
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > eylül
2 Kasım 2021
Yalan Hayat  
eylül
İnsanlığına yumruk yumruk dalar hayat. Canının acısını kader diye yutkunursun. Git yukarı, dön aşağı ömür denen değirmende öğütülürsün. “Hadi oradan “diye haykırsan da yine şüphen kendinden yana . Filmlerde, dizilerde sergilenen insanlığa salya sümük ağlayıp inanırsın ya… Sana ne desem, bilemedim ben. Tut ki dedim, seçen sensin. Yol versem, niçin diyen sensin. Aş sunsam yetmez diyen sen. Horlanan, ezilen, hiç diye sövülürken itaat eden sensin. Ne diyeyim sana ben insan.


:CBG:
Agresif bir yazı olacağından şüphem yoktu. Şimdi de çok iddialı olduğumu düşünüyorum. İddia ne demek, düpedüz tepem atmış durumda. Oysa sebep, görünürde yok. Yokmuş gibi de, var. Bir de son günlerde sürekli şikayetçiyim; şundan bundan, falan filandan, en çok da kendimden. Anlaşılacağı üzere fazlasıyla rahat vurabileceğim, üstünde tepinebileceğim birinden şikayetçiyim. Bir bakıma lüzumsuz bir gerilimden bahsediyorum, Hayat. Kimileri için iş güç, kariyer. Bir de geçim, var olma, onur, haysiyet. Her biri hayatın içinde. Her biri, farklı sıralamayla.

Tepem attıkça atmış. İnsanlara bakıyorum; oldukça benzer ve fazlasıyla farklıyız birbirimizden. Yükümüz farklı, benliğimiz, birikimimiz, anlayışımız farklı. Birbirimize benzeriz, işleyişimiz farklı. Kimimiz mekanikleşmiş, kimimiz eski usül ağırdan vermiş. Özümüz aynı, donanım çeşit çeşit. Bakıyorum, yine bakıyorum ve gördüklerimi kabullenmek istemiyorum.
Duygusal zeka insanı intihara sürükler. Bırak hisleri, gerçekler insanı öldürmez mi?.. Hayal belki, diye kendimi avuttuğum kısacık anlar var. Kardeşim çok kısa ki bunlar, şikayetçiyim. Şikayet etsem ne olur? Öyle bir mecra yok ki? “Hakimim, hayatımdan şikayetçiyim” diyeceğin bir yer yok. Olsaydı ne olur? Boşver hayatı, işine bak, derler. Sana dokunmadıkça kötülüğe, evine uğramadıkça haksızlığa, kaderin olmadıkça yoksunluğa boşver. Derler… Diyenlere bakmalı. Boş, hırs küpü, cahil kafalar mı diye.
Bu arada, cehalet, kurnazlık, kin, nefret, açgözlülük, şerefsizlik bedava. Şeytan menüsü. Kaderi bizzat şeytan yazar. İnanırsan. Kabullenirsen. Yaşarsan. Ya başka seçenek yoksa?..

Yoktur. Sistem yüzünden. Her ne kadar inanmak istemesen de, bir üst akıl var. “Akıl” denmesine fitil olurum, yine de var. Nasıl mı?
Geçmişte, herhangi bir zaman ve yerde uyanıklık edenlerin herhangi memleketinde insanın ağzından lokmasını çalan varmış. Günümüz diliyle: çalışanın hakkını ödemeyenler. Sermaye birikmiş, … korkusuyla “ kendimizi korumalıyız, üstünüz diye” yüklü aidat ile kulüpler kurulur. Sınıf belirmiş. Yoz ve cahil olmaları sorun olmamış, çünkü akçe ile kurulmuş. Altın, kağıt, maddenin her haliyle sistem yürümüş. Yürütülmüş. Vicdan yok sayılarak. Hak ve hukuk esnetilerek, gevşeklikte sınır tanımayarak sınıf sınıf basamaklandırılan düzen böylece yaratılmış. Sonra, kader diye satılmış. Neymiş yani?
Yalan hayat.

eylülSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Başlangıç ve Son
Ruh Kapanı
Sessizlik Laneti
Kafalar
Bir Dünya Kafalar
Hiçlik
Hayat Bir Şaka ve Hepimiz Gülmüyoruz
Dünya Yalanları
Merhamet
Bir Martı Gibi Uçup Geçer Hayat

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kum Gibi
İnsan Ben
Masallardan Hayat - Tuzak
Yazdığın Her Cümle
Tek Başına
İnsan Ne İster?
Telafisiz
Sadece Ot
Günlerin Rutininde Kaybolur Ruhlar
Ölüm Sadece Nefes ile Yetinmez

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Eylül [Şiir]
Şimdi Aşk [Şiir]
Bir Şey Daha... [Şiir]
Teselli [Şiir]
Derin Hikayeler, Kısa Karşılaşmalar [Öykü]
Yusuf'un Şarkıları [Öykü]
Gülümseme Çiçeği [Öykü]
Vurgun [Öykü]
Gecenin İçinden Gelen Sesler [Öykü]
Salkım Söğüt Hayat [Öykü]


eylül kimdir?

yolcu

Etkilendiği Yazarlar:
insan, hayat


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © eylül, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.