..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Tüm insanlık bir tutkudur; tutku olmadan din, tarih, romanlar, sanat, hepsi etkisiz olurdu. -Balzac
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci
24 Kasım 2021
X İ Yalnız Bırakmayın Sakın  
Ahmet Zeytinci
Bu X var ya bu X hep başımın belası... Bilmem sizin de başınıza bela oldu mu, ortaokul ve lise yıllarında? 2X+1= 0 İSE X kaçtır... Ulan X sen yalnız kalacaksın diye ben hep sınıfta çaktım yahu! Hep derdimiz senin yalnızlığındı... Yok muydu oğlum bir kız arkadaşın? Kız arkadaşın dedim de ha sahi ya senin cinsiyetinde yok ki... Yanılıyor muyum yoksa? Felix’in sonuna geliyorsun. SpaceX’in de sonuna geliyorsun, orada hiç arıza çıkartmıyorsun. Bana mıydı oğlum bir tek gıcığın ortaokul yıllarında?


:AH:

Bahçelievler Deneme Lisesinin Ortaokul Kısmındayız. Çok değerli bir matematik öğretmenimiz var, rahmetli Hilmi Bey... Orta-1, Orta-2 ve Orta-3 üç sene bizim matematik dersimize geldi. Ben de üç sene hiç geçer not alamadım sene içinde, hep ikmal imtihanlarında geçtim. Ama Allah var C yi B yi takardım ikmalde yakama ve aynen bir üst sınıf... Sonra ver elini Lise...

Bu X var ya bu X hep başımın belası... Bilmem sizin de başınıza bela oldu mu, ortaokul ve lise yıllarında? 2X+1= 0 İSE X kaçtır... Ulan X sen yalnız kalacaksın diye ben hep sınıfta çaktım yahu! Hep derdimiz senin yalnızlığındı... Yok muydu oğlum bir kız arkadaşın? Kız arkadaşın dedim de ha sahi ya senin cinsiyetinde yok ki... Yanılıyor muyum yoksa? Felix’in sonuna geliyorsun. SpaceX’in de sonuna geliyorsun, orada hiç arıza çıkartmıyorsun. Bana mıydı oğlum bir tek gıcığın ortaokul yıllarında?

Hilmi Hocama diyorum, bana problem çözdürme de istersen beş yüz sayfa kitap okut ya da çarpım tablosundan sor, diyorum, olmaaaaaz diyor, gel bakalım tahtaya, olmadı çalış gel, haftaya yine kaldıracağım...

Yine bir sözlü de Hilmi Hocama sitem ediyorum ’’Yahu Hocam geçen gün bu X denen meret rüyama girdi, sizden şikayet etti, hep ben, hep ben yalnız kalıyorum, biraz da bu Y ile Z yalnız kalsa nasıl olur, dedi. siz ne dersiniz bu konuda.’’ Hilmi Hocam da cümleler oturaklı ’’Sana bir etkisiz eleman hediye edeyim, otur sıfır.’’ Ya işte böyleyken böyle durumlar...

Kaç senedir yalnız kalıyor bu X? Korkuyorum bir zaman sonra bunalıma filan girer bu X zibidisi... Ondan sonrada uğraş dur X ile... Gençliğine in, oradan çocukluğuna in, oradan tekrar gençliğine çık işin gücün yoksa, uğraş dur X ile... Sonra Hocalarını bul Thales’i, Pisagor’u, Öklid’i işin içine sok, başka derdin yoksa... Sevgili X ciğim değerli şair Özdemir Asaf abimiz ’’Yalnızlık paylaşılmaz, paylaşılsa yalnızlık olmaz.’’ diyor...

Çık abi cesurca sen de haklarını savun yahu! Vur masaya elini, aç ağzını yum gözünü ’’Bundan sonra ben X olarak daha az yalnız kalmak istiyorum, yok olmadı, yapmayacaksanız, beni bütün matematik kitaplarından çıkartın kardeşim o zaman.’’ deyiver, de bunu kardeşim. Kaç yüz yıldır, ne kadar çok senin üstüne geldiler yahu!

Bak bir tüyo daha vereyim sana, ben de gece kuşu sayılırım. Baktın yine seni problemlerde yalnız bırakıyorlar, ara beni, ara Allah aşkına, problem olmasın sana yalnız kalmak, olmadı netten yaz, dertleşiriz canım kardeşim canım X’im benim... Hadi 2x+1’i anladık da bir de X kare X küp filan çıkartmışlar, yapmayın Allah aşkına X üzeri sonsuz bile var yahu! Vallahi ben olsam kaldıramam bu kadar yükü... Helal olsun sana... Ara beni sık sık dertleşiriz...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Çocukken Küstüm Hepsiyle
Demleniyoruz Arkadaşlarla
Siz Cv Nizi Bırakın Biz Sizi Ararız
Yırtık Dan Yırttık
Bunu Krediyle de Olsa Alacağız
Aman Karpuz Kestim Yiyen Yok
Kuşak Bile Alamadık
Yer Değiştirme Şampiyonu
Yaşlı Amcalara Metroda Kıyak
Zorunlu Trabzonsporlu Olduk

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Güzel Bir İnsan Patates Kızartması ve Gazoz
Çay Kaşıkları
Ay Em Ef Biraderler
Ben de Saadet Zinciri Kuruyorum
Maaşını Soruyorum Söylemiyor
Limited Şirket Ortağı Bile Değiliz Abi Ne Stratejik Ortağı
Serbest Meslek
İnsanlık İçin Küçük Sizin İçin Büyük Bir Adım
Emrin Olur
Enflasyonun Düşmesi Bana Hiç Yaramadı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Gariban [Şiir]
Çat Kapı [Şiir]
Bir Çocuk Öldüğünde [Şiir]
Dışarıda Bir Yağmur Bir Yağmur [Şiir]
Öğrenciniz Olmak Büyük Gururdu [Şiir]
Var Mısın [Şiir]
Benim Canım Gönlümün Baharı [Şiir]
Ben Yitip Gittiğimde [Şiir]
Şairler Ülkenizin Vicdanısınız [Şiir]
Umut Hep Var Aslında [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Zeytinci, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.