..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bilgi sakalla ölçülmez. -Moliere
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Osman AKTAŞ
17 Nisan 2022
Türkiye'de Filistin ve Kudüs Çıkmazı  
Osman AKTAŞ
Bugün içimden farklı bir konuya, Türkiye Müslümanlarına değinmek geldi. Ben kendimi bildim bileli Türkiye Müslümanlarının yatıp kalkıp ortaya sundukları konu Kudüs ve Filistin. Çok nadir ve saman alevini andıran başka konulara değiniliyor (Mısır, Arakan, Makedonya, Hocalı, Ahıska zulmü, Yemen, Afrika işgalleri gibi...


:BBH:
Bugün içimden farklı bir konuya, Türkiye Müslümanlarına değinmek geldi.

Ben kendimi bildim bileli Türkiye Müslümanlarının yatıp kalkıp ortaya sundukları konu Kudüs ve Filistin. Çok nadir ve saman alevini andıran başka konulara değiniliyor (Mısır, Arakan, Makedonya, Hocalı, Ahıska zulmü, Yemen, Afrika işgalleri gibi... Kendi deyimleriyle, birkaç ırkçı söylem dışında Doğu Türkistan konusuna Çinli kardeşlerini üzmemek ve hükümet politikalarına zarar vermemek için yirmi yıldır hiç konuşulmadı.

Bu ülkede her tür herzeyi ye, cuma kıl, Filistin ve Kudüs'ü an, Müslüman olmak için yeter de artar bile. Tanrı salak (haşa) zannederek, işlevsiz vicdanınızı ve birbirinizi kandırdığınız gibi Tanrı'yı da kandırabileceğinizi sanıyorsunuz, değil mi? Kaldı mı acaba üç kuruşa beş köfte?

İnsan yaktınız, kahvehane taradınız, sokaklarda linç girişiminde bulundunuz. Çorum'da, Maraş'ta katliam yaptınız. Kapıları tek tek kırmızı boyalarla işaretlediniz. Sizden olmayan hiç kimseyi Müslüman, hatta insan saymadınız. Ukrayna ile Rus savaşında bile mağdur ve zalim gözetmeden "Gâvurlar birbirini öldürüyor, bırakın öldürsünler" dediniz. Sizlerin ufku sadece Kudüs ve Filistin mi? Yüzde doksan sekiz Müslüman olduğunu iddia ettiğiniz kendi ülkenizin insanına bile kendiniz zulmettiniz.

Hatırlarsanız Ankara, Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız organizasyonu ile düzenlenen “Kudüs Gecesi” ile 28 Şubat sürecini başlatarak bugünkü iktidarı başımıza bela eden de sizlerdiniz. Dönüp baktığımda, sayenizde heba edilmiş yirmi yıl ve bir o kadar da ziyan olmuş nesil görüyorum. “Asım’ın nesli” diye yetiştirilmeye kalkan nesil adeta çapulcu sürüsüne döndü. Size bu yolu gösterenlerin çocuklarına bir bakın bakalım; aptalları bile yurtdışında farklı okullarda okudular. İmam hatipler sadece sizin çocuklarınızı ayak işlerinde kullanmak için tertiplenen, amacından uzak okullara dönüştürüldü.

Ey Türkiye Müslümanları, şimdi diyeceksiniz ki, "Sen kimsin ve kimin yanındasın?" Ben de Rachel Corrie gibi diyeceğim ki, "Zulüm bizdense ben bizden değilim." Sizin için yalnızca Filistin ve Kudüs var, benim için koskoca bir dünya var. İnsanların hangi dinden, hangi mezhepten, hangi ırktan, hangi kültürden olduklarının bir önemi yok. Mazlum ve zalim var ve ben mazlumun yanındayım.

Sanırım sizinle aynı dinden değilim. Bence sizin yaptığınız Arap ırkçılığı ki, başkasının hak ve özgürlüklerini savunma dürtülerinizi, bu düşünceniz engelliyor.

Gel gör ki, Filistin, Karabağ işgalinden kurtulma mücadelesi verirken Filistin, Ermenistan'ın yanında yer alıyor, İsrail, Azerbaycan'ın. Bu da çok enteresan değil mi?

Diyeceğim şu ki, bu düşüncenizden vazgeçin. Abdurrahim Karakoç "Bu yüzle mi çıkacaksın Allah'a / Vallahi yanarsın nara tohdur beg" diyor. Yanlıştan dönmek erdem, fark edip dönmemek cahilliktir.

Allah önce Müslümanları, sonra diğer insanları hidayete erdirsin.

Sürç-i lisan eyledikse affola...

17 Nisan 22
Gölcük
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Üç Din ve Bir Filistin
Okumak
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Notları...
"Hakkın Kulu Sayılır Mı"
Harabat Ehline Harap Gelecek
Kişisel Gelişim Uzmanlığıyla Toplumda Değerler Eğitimi
Değişken Düzen Kuran Değişmez Varlık: İnsan
Namussuzlar
Sayın Milli Eğitim Bakanın Mesajına İstinaden...
Toplum ve İktidar Ortaklığı

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Eğitim Bir Sen'den Deniz Kabuğu Süslemesi
Eğitimin Gerdanlığı; Öğretmen Kariyer Basamakları
"Kadın Şairler Aşktan Bahsettikleri Zaman" Üzerine Birkaç Söz
Öğretmen Bariyer Basamakları
Kürdilihicazkâr Makamında Mevlevi Hutbesi
Bizi Taksim Edenlere Yuh
Cinnet-i Âlâ
Düşünme Becerisi İlahi Lütuf Mu
Siyaset Bir Cızdım Oyunu Mu
Meb'den Öğretmenlere Siber Saldırı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Doğanın Çılgın Yaratığı ve Aşk [Deneme]
Sarı Gelin [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Aşkın Tarifi [Deneme]
Sevgi Ya da Aşk Algısı [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Osman AKTAŞ, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.