..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Şiir, seçmek ve gizlemek sanatıdır. -Chateaubriand
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
29 Mayıs 2022
Öğretmen Bariyer Basamakları  
Osman AKTAŞ
Yıl 2006 altı. Kendisini ziyarete giden bir öğretmene "Sizi öpüyor ve Maliye Bakanı'na yolluyorum." diyen bir bakan, Yusuf kuyusuna bir taş atıyor. Attığı taş önce çıkarılmaya uğraşılıyor, ancak sonradan taşı sevimli ve sevimsiz bulanlar arasında bir tartışma başlıyor. Taş lehimize nasıl çevrilebilir? Nedeni ise çöken bir ekonomide bir pula muhtaçlık.


:DCB:
Yıl 2006 altı. Kendisini ziyarete giden bir öğretmene "Sizi öpüyor ve Maliye Bakanı'na yolluyorum." bir bakan, Yusuf kuyusuna bir taş atıyor. Attığı taş önce çıkarılmaya uğraşılıyor, ancak sonradan taşı sevimli ve sevimsiz bulanlar arasında bir tartışma başlıyor. Taşı lehimize nasıl çevirebilir? Nedeni ise çöken bir ekonomide bir pula muhtaçlık.

Öğretmen Kariyer Basamakları... Öğretmenlik, uzman öğretmenlik, başöğretmenlik... Bu kariyer basamaklarında öğretmenleri birbirinden ayıran unsur, uzman öğretmenin öğretmenden, başöğretmenin de uzman öğretmenden bin lira fazla alması. Uzman öğretmenin öğretmen karşısındaki ederi bin lira, başöğretmenin öğretmen karşısındaki ederi ise iki bin lira. Anlattıkları aynı, dinlettikleri aynı, birbirlerine bakış açıları farklı oldu / olmaya devam ediyor / devam da edecek.

Hükümet neredeyse her kurumu, her kuruluşu çeşitli fırkalara ayırdı. Hatta muhalefeti de kendi içinde birbirine düşürmenin bir yolunu buldu ve yirmi yıldır tek başına şu veya bu şekilde iktidarda kalmayı sürdürdü / sürdürüyor.

Kurtların bir kısmının özünü yitirme belirtileri göstermeleri de sanırım bir doğa olayı. Küresel ısınmaya bağlanabilir mi bu durum bilemiyorum, ama bildiğim bu bozulmaya maruz kalan kurtların çoban kapısına bağlanmış oldukları.

Bir ülkeyi yok etmek isterseniz, o ülkenin eğitimini ve ahlakını bozun, yeterli. Gerisi çorap söküğü gibi gelir.

Eğitim bozuk, ahlak zaten yok. TV dizilerine bakarsanız toplumun kültürel düzeyini anlarsınız zaten. Eğitim bozulurken öğretmenlikte de deformeler oldu. Öğretmenler de eğitimden geçerek yetişiyor. "Biat" denen sorgusuz bağlılıkla en çok tahrip olan kurumların başında da üniversiteler gelmekte. Üniversite hem çoğaldı ve personel ihtiyacı arttı, hem değerli bilim insanları baskı ve tehditlerle yıldırıldı. Yerlerine ise her şeyi istendik biçimde yerine getiren yanaşmalar atandı.

En önemli bölücülük faaliyeti ise sendikalardan geldi. Satılmışlar, atanmışlar ve seçilmişler... Kendi üyelerini birkaç koltuk için hükümete peşkeş çeken sendikalar ve bunları alkışlayan üyeler türedi.

Öğretmenler okullarda bütün bu olumsuz koşullara karşın, mücadelelerini güçleri ölçüsünde sürdürmeye gayret ettiler. Bu gayretleri de parçalamanın bir yolu olmalıydı. Yusuf kuyusundaki taş... Çöken ekonomi yüzünden bin lira ve iki bin liralık fark, insanların gözünde öyle yücelti ki, aslolanı bırakıp, yıllara göre hesap yapmaya başlandı.

Öğretmen kariyer basamaklarının belirlenmesinde bir sınav olacak. Sınavların akıbetini yıllar öncesinden biliyoruz. Sorular çeşitli yollarla çalınıyor ya da sendikal çalışmalarla sınav kazanmak daha kolaylaşıyor. O halde sınavın olmamasını yeterli görmeye başladık.

Ben şimdi soruyorum; bir öğretmen uzman ya da başöğretmen olunca iki bin lira dışında ne kazanmış olacak? Hangi konuyu diğer öğretmenden daha iyi anlatacak? Verebileceğiniz sağlıklı bir yanıtınız var mı?

Sayın Bakanın yeni bir şey üretip ortaya koyduğu yok. 2002 yılından sonra yapılanlara bakıp, iki ileri bir geri halay çekiyor. "Ne yaptın?" dendiğinde verebileceği bir cevabı olmasını kurtarma çabası...

Son bir soru daha; biz öğretmenler bir unvan ve iki bin liraya satılacak mıyız?

Güzel günleri hayal etmek yerine, kötü günlerin iyisini özlemle anmaya kaldık. Allah yardımcımız olsun. Yine de güzel günlere, diyelim.

29 Mayıs 22
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Eğitim Bir Sen'den Deniz Kabuğu Süslemesi
Eğitimin Gerdanlığı; Öğretmen Kariyer Basamakları
Kürdilihicazkâr Makamında Mevlevi Hutbesi
Cinnet-i Âlâ
Düşünme Becerisi İlahi Lütuf Mu
Siyaset Bir Cızdım Oyunu Mu
Meb'den Öğretmenlere Siber Saldırı
Corona Sürecinde Kültürel Değişim
Milliyetsiz Bir Açıklama
Milli Eğitimde Safir Düşler Kuramı

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
"Kadın Şairler Aşktan Bahsettikleri Zaman" Üzerine Birkaç Söz
Bizi Taksim Edenlere Yuh
Türkiye'de Filistin ve Kudüs Çıkmazı
Suçlu Kim
Dinhuriyet Sancısı
Kanlı Temmuz
Düş Üretim Atölyesi Gerçeği
"Ruhumda Sızı"
Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku
Yazar ve Şairlerin Değişen Anatomisi ve Sosyal Statüsü

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Sarı Gelin [Deneme]
Doğanın Çılgın Yaratığı ve Aşk [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Aşkın Tarifi [Deneme]
Sevgi Ya da Aşk Algısı [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Osman AKTAŞ, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.