..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kitaplarla dolu bir oda, ruhlu bir beden gibidir. -Cicero
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
5 Temmuz 2022
Ayrıkotu Yetiştirme Teknikleri  
Osman AKTAŞ
Türkiye Cumhuriyeti devletinde iki şeyi ben anlayamıyorum; biri merkezi sınavlarda öğretmen görevlendirilmesi, diğeri de seçim sandıklarında öğretmen görevlendirilmesi.


:AFH:
Türkiye Cumhuriyeti devletinde iki şeyi ben anlayamıyorum; biri merkezi sınavlarda öğretmen görevlendirilmesi, diğeri de seçim sandıklarında öğretmen görevlendirilmesi.

Veli, kurum yöneticileri ve üst düzey bürokratların toplumda tek güvenmedikleri meslek grubu öğretmen denilen yaratıklar. Gel gör ki, her nedense en düşük ücrete bu güvenilmez yaratığa hem bütün sınavlar yaptırılır, hem de seçim sandıklarına cebren görevli tayin edilirler.

Siz herhangi bir vatandaşın (öğretmen dışında) bir kurumda bir personele işini öğrettiğini duydunuz mu? Herkes her boku biliyor, bir tek öğretmen öğretmeyi bilmiyor. Yediden yetmiş yediye herkes bu dangalağa işini öğretiyor, ama sınav ve seçimler de her nedense bu dangalağa emanet ediliyor.

Ben sınav görevlerinin de, seçim görevlerinin de öğretmenlerden alınmasını ve toplumda kime güveniyorsa onlara verilmesini istiyorum.

Öğretmenin itibarını yerle bir eden iktidar, itibarsız öğretmenler yetiştirmenin çarelerini üretmeye çabalıyor. Mesele sınavlarda ya da seçimlerde görev alıp almamak değil, güvenilmeyen birine ülke geleceğini emanet ediyorsunuz; yani önce çocuklarınızı, sonra sizi yöneteceklerin seçileceği seçimi. "Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu."

Sınav ve seçim zamanında en güvenilir yaratık öğretmen, sınav ve seçim bittiği zamanda en güvenilmez yaratık yine öğretmen. Utanmasalar sınıflara bile kamera koyup merkezi sistemle öğretmen denetleyecek bu alçaklar. Öğretmenliği beceremeyen ve katipliğe çekilen yeteneksiz asalaklar da bunlara destek vermekte.

Benim en çok merak ettiğim konu, çağdaş eğitimi bitirip, sürekli proje imam hatip liseleri açarak, okulların tamamını imam hatibe çevirmek mi? Dala budağağa sarmadan okul türünü kaldırın ve bütün okulları imam hatibe dönüştürün. Okullarda da mesleki dersler dışında fen ve sosyal bilimler yerine Kara Davut, Molla Cami, Bina, Emsile, Mızraklı İlm-i Hal gibi bilim yerine hurafelere dolu bu kitapları okutun oldu olacak. Kalkınma hamlesini de nebatların renk ve kokusuna göre belirleyin.

Ey insanoğlu! İnandığını söylediğin Allah sana "Akledin..." ya da "Siz hiç akletmez misiniz?" demiyor mu? O zaman çevrenize bir bakın ülkenizdeki eğitim seviyesi dünya sıralamasında kaçıncı sırada? Dünyanın parası harcanarak kurulan akıllı tahtalar eğitimi çocuklarımızın beklentilerine cevap verecek seviyeye getirdi mi? Öğretmen okullarından eser kaldı mı? Anadolu Liselerinden mezun olanlardan boşta kalan tek bir öğrenci yokken, bugün Anadolu Liselerinin durumu ne?

Ben görmekten ve gördüklerimi hazmedememekten ülser ve gastrit oldum. Bu konuyu dillendirmekten dilimde tüy bitti. Siz hâlâ görmezden geliyorsanız vallahi pes. Kime ve niçin şükrettiğinizi bilmiyorum, ama şükretmeyi devam edin. Elbet bir gün farkı sizler de fark edeceksiniz. Umarım her zaman olduğu gibi ay bacayı geçerken dut arsızca seyretmeyi sürdürmezsiniz.

1 Temmuz 22
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Eğitim Bir Sen'den Deniz Kabuğu Süslemesi
Eğitimin Gerdanlığı; Öğretmen Kariyer Basamakları
15 Temmuz Faciasının Kurumsallaştırılma Çabası
Cinnet-i Âlâ
Düşünme Becerisi İlahi Lütuf Mu
Siyaset Bir Cızdım Oyunu Mu
Meb'den Öğretmenlere Siber Saldırı
Corona Sürecinde Kültürel Değişim
Milliyetsiz Bir Açıklama
Milli Eğitimde Safir Düşler Kuramı

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
"Kadın Şairler Aşktan Bahsettikleri Zaman" Üzerine Birkaç Söz
Kanlı Temmuz
Bizi Taksim Edenlere Yuh
Türkiye'de Filistin ve Kudüs Çıkmazı
Suçlu Kim
Dinhuriyet Sancısı
Düş Üretim Atölyesi Gerçeği
"Ruhumda Sızı"
Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku
Yazar ve Şairlerin Değişen Anatomisi ve Sosyal Statüsü

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Doğanın Çılgın Yaratığı ve Aşk [Deneme]
Sarı Gelin [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Aşkın Tarifi [Deneme]
Sevgi Ya da Aşk Algısı [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Osman AKTAŞ, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.