..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Işık verirseniz, karanlık kendiliğinden yitecektir. -Erasmus
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
13 Ağustos 2022
Siyaset Bir Cızdım Oyunu Mu  
Osman AKTAŞ
Akşener "Cumhurbaşkanı aynı zamanda imamlık yapmak durumunda olduğu için ben aday değilim" dedi. Sayın Akşener'in bu açıklamasının ya da fetvasının kaynağı nedir, bilemiyorum, ama bunun dini bir dayanağı yoktur.


:BFC:
Akşener "Cumhurbaşkanı aynı zamanda imamlık yapmak durumunda olduğu için ben aday değilim" dedi.

Sayın Akşener'in bu açıklamasının ya da fetvasının kaynağı nedir, bilemiyorum, ama bunun dini bir dayanağı yoktur. Üzerinde yaşadığı ve nimetlerinden faydalandığı cumhuriyetin haklarından bir kadın olarak vazgeçmesi ve diğer kadınları da teşvik etmesi anlamına gelir bu yaklaşım.

İslam'da imam namaz kıldıran anlamına gelmez. İmam bulunduğu yeri yöneten demektir. İmam liderdir. Namaz kıldırmak mevcut cemaat içinde en bilgili ve yetkin kişinin yaptığı bir eylemdir. Her vakit bu kişi değişebilir. Sayın Akşener ya bundan habersiz, ya oy kaygısı içinde bulunuyor ve dini gelenekleri sürdüren halkla ters düşmekten korkuyor.

Peygamberin kendisi yeni Müslüman olmuş bir semte liyakatından dolayı Ümmi Varaka adında bir kadını imam olarak görevlendiriyor. Sayın Akşener bu konudan haberdar mısınız ve bunu nasıl izah edeceksiniz acaba?

Bir başka husus Müslüman olmayan biri cumhurbaşkanı seçilemeyecek mi bu ülkede. Hak ve adaleti hakkıyla yerine getiren biri neden böyle bir göreve talip olmasın? Bunu bir kadın olarak cinsiyet ayrımıyla nasıl açıklarsanız Sayın Akşener?

Hz. Ali'ye "Devletin dini var mıdır?" diye sorulduğunda Hz. Ali "Vardır. Devletin dini adalettir." diyor. Hz. Ali "Devletin dini İslam'dır" demiyor.

Kadınların iş ve meslek hayatlarından çekilmeleri Emevi dönemiyle başlayan bir Arap geleneği ve bunun dinle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Peygamberin hanımı Hz. Hatice bir tüccardır. Ayşe bir alim... Bir çok bilgi ve belgeler sizin inanıp itibar ettiğiniz kişilerin bilgi kaynağıdır Ayşe. Dilfiruz adında iranlı bir kadın yıllarca Hz. Ali ile savaşlara katılmış bir kahramandır.

Sayın Akşener, siz yüksek makamları düşünmüyorsanız bile hurafe yayarak diğer kadınların da önünü kesmeyin. Daha da önemlisi AKP gibi insanları dinden soğutacak açıklamalarda bulunmayın.

Sayın Ağıralioğlu'nun "Müslüman olmayan Türklere insan demiyoruz" şeklinde açıklama yapması, sizin "Kadından cumhurbaşkanı olmaz" şeklinde verdiğiniz fetva, bizim gözümüzde artık AKP zihniyetinden farklı olmadığınızı göstermekte. AKP iktidarından bir farkınız yoksa, sizi neden seçelim? Bu iktidar zaten bizi yönetiyor ve sizden de daha orijinal hurafeler üretiyor?

Bizim beklentimiz öncelikle, ötekileştirilmekten, ayrımcılıktan, hurafelerden kurtulmak. Görülüyor ki, yaptığınız açıklamalar beklentilerimizle örtüşmüyor.

Milliyetçi ve muhafazakar olacaksanız bunu yansıtın. Adı değişmiş bir MHP görmek istemiyoruz.

13 Ağustos 22
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sınavizyon
İşçi ve Memur Maaşına Dikilen Gözler
Bokun İçinde Kıl
Semazen Dönüşü
Cinnet-i Âlâ
Yalan Ekip Talan Biçme
Mihenk Taşından Klozet Taşına Ölçme ve Değerlendirme
Ehven-i Şer
15 Temmuz Faciasının Kurumsallaştırılma Çabası
Akran Zorbalığı Ya da Ekran Zorbalığı

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
"Kadın Şairler Aşktan Bahsettikleri Zaman" Üzerine Birkaç Söz
Kanlı Temmuz
Bizi Taksim Edenlere Yuh
Türkiye'de Filistin ve Kudüs Çıkmazı
Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku
Yazar ve Şairlerin Değişen Anatomisi ve Sosyal Statüsü
17 Eylül ve Ülke Kaderini Değiştiren İdamlar
Sabahattin Ali
Üç Din ve Bir Filistin
"Bir Fincan Kahve Olsa"

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Doğanın Çılgın Yaratığı ve Aşk [Deneme]
Aşkın Tarifi [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Sevgi Ya da Aşk Algısı [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]
Eros'a Rekabet [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Osman AKTAŞ, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.