..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bu hafifçe kenara itilecek bir roman değil. Daha büyük bir şiddetle uzağa fırlatılmalıdır. -Dorothy Parker
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
15 Ağustos 2022
15 Temmuz Faciasının Kurumsallaştırılma Çabası  
Osman AKTAŞ
Bakanlık tarafından kurum ve kuruluşların 15 Temmuz ile ilgili yapmak zorunda oldukları etkinlikleri kimin yapıp kimin yapmadığının takibini yapabilmek için hazırlanan bir sisteme işlemelerini istiyor. İşte yazının metni:


:BAJ:
Bakanlık tarafından kurum ve kuruluşların 15 Temmuz ile ilgili yapmak zorunda oldukları etkinlikleri kimin yapıp kimin yapmadığının takibini yapabilmek için hazırlanan bir sisteme işlemelerini istiyor. İşte yazının metni:

"Kurum/Kuruluşların "15 Temmuz Proje Takip Sistemi"ne girişi yapılan etkinlikleri gerçekleştirmelerine müteakip sistemde ilgili güncellemelerin yapılması, etkinliklere ilişkin fotoğraf, video, afiş vb. her türlü görsel, elektronik, basılı vb. materyalin sisteme yüklenmesi ve / veya girişi henüz yapılmamış etkinliklerin sisteme eklenmesi hususlarının 15 Temmuz etkinlik envanterinin oluşturulması için büyük önem arz ettiği ve bu doğrultuda bahsi geçen bilgi, belge, doküman ve her türlü materyalin 19 Ağustos 2022 Cuma günü mesai bitimine kadar 15 Temmuz Proje Takip Sistemi'ne yüklenmesi gerektiği ilgili yazı ile bildirilmektedir.

Bu kasamda konuyla ilişkili sürecin herhangi bir aksaklığa mahal vermeyecek şekilde titizlikle yürütülmesi, yukarıda bahsi geçen bilgi, belge, doküman ve her türlü materyalin daha önce etkinlik girişi yapan ilgililerce19 Ağustos 2022 Cuma günü mesai bitimine kadar 15 Temmuz Proje Takip Sistemi'ne yüklenmesi hususunda;

Gereğini bilgilerinize rica ederim."

Milli Eğitim Bakanlığı kurum / kuruluşları hassas ve vazgeçilmez konuyu(!) bu ifadelerle gündemde tutup, konuya ilişkin istediklerini yaptırmaya zorluyor olması bana George Orwell'ın "1984" adlı romanını anımsattı. Hükümet kendi muhaliflerini bertaraf etmenin en iyi yolunun onları fişlemek ve zamanı geldiğinde çeşitli gerekçelerle devre dışı bırakmak yolunu tercih ediyor.

Bugünkü hükümet mensupları ve AKP milletvekilleri geçmiş zamanda, milli bayramların zorla kutlatıldığını ve kutlamak istemeyenlerin de buna mecbur olduklarını söylüyorlardı. Farz edelim ki, o günkü şartlarda bu söylediklerinde bugünün AKPlileri haklıydı. Pekâlâ, bugün bakanlıkça gönderilen bu yazıya ne demeli? Bu yazı da o günkü zorbalığın aynısı değil mi? Bunun doğruluğu ve gerekliliğini bana hangi mantıkla açıklayacaklar? Yine bugünün hükümet üyelerinden bazılarının 30 Ağustos Zafer Bayramı'na katılmamak için aldıkları raporun maksadını nasıl açıklayacaklar?

Şimdi milli bayramlara ve anma törenlerine bakalım: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı; cumhuriyetten memnuniyetsizlik gösterenlerin bile nimetlerinden yararlandıkları bir rejim bayramı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı; Ulusal egemenliğin neresinden huylandılar ya da hangi çocuklardan huzursuzluk duydular? 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı; kız öğrencilerin varlıklarını bunların gözlerine soka soka yarınlarda kamu kurumlarında yer almalarıydı ve sanırım rahatsızlıkları da bundan dolayıydı. Anma törenlerine gelince, Çanakkale Şehitleri'ni anma, İstiklal Marşı'nın kabulü, Atatürk'ü anma... Hangisinden rahatsızsınız? Atatürk'ü anma töreninden mi? Onlara bir oda bile bırakamayan bir aileden şikayetçi olmuyorlar da 783 562 kilometre karelik bir yarımada bırakan birinin anılmasından mı rahatsızlık duyuyor bu gafiller?

Bunlar hangi anma ve milli bayramın kutlanmasını 15 Temmuz kadar ciddiye aldılar? 15 Temmuz ne ifade ediyordu? Şöyle bir göz atalım; FETÖ dedikleri ve ne idüğü belirsiz yaratıkların darbeye kalkıştığını söyledikleri ilginç bir paradoks ve bir serseri sürüsü... Özal'ın çıkardığı, gelen koalisyonların umursamadığı ve AKP hükümetlerinin açık kapalı her kuruma, her atamada atadıkları Fetullah Gülen eşkıyasının gayr-i meşru çocukları. Sonra her ne olduysa AKP iktidarlarıyla aralar açıldı ve birbirlerini hainlikle suçlamaya başladılar. Sonra sözüm ona darbe girişimi ve ölen 250 can.

Işte gelinen nokta; 15 Temmuz Anma Törenleri ya da yandaş yazarların deyimiyle 15 Temmuz Destanı. Destan kavramının ne anlama geldiğini bilmeyenlerin destan kelimesini rasgele kullanması da, ayrı bir abeste iştigal.

Millî Eğitim Bakanlığı işte bu garip durumun kutlanmasını ya da anılmasını, yazıda da görüldüğü gibi zorla istiyor, yapılan bu faaliyetlerin de belgelerini sisteme yükletiyor.

15 Temmuz kutlamalarının eğitimle olan ilgisi, sayın bakanın doğum günün tüm okullarda kutlanmasıyla eşdeğer bir olgudan ibarettir.

15 Ağustos 22
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Eğitim Bir Sen'den Deniz Kabuğu Süslemesi
Eğitimin Gerdanlığı; Öğretmen Kariyer Basamakları
Cinnet-i Âlâ
Düşünme Becerisi İlahi Lütuf Mu
Siyaset Bir Cızdım Oyunu Mu
Meb'den Öğretmenlere Siber Saldırı
Corona Sürecinde Kültürel Değişim
Milliyetsiz Bir Açıklama
Milli Eğitimde Safir Düşler Kuramı
Öğretmen Bariyer Basamakları

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
"Kadın Şairler Aşktan Bahsettikleri Zaman" Üzerine Birkaç Söz
Kanlı Temmuz
Bizi Taksim Edenlere Yuh
Türkiye'de Filistin ve Kudüs Çıkmazı
Suçlu Kim
Dinhuriyet Sancısı
Düş Üretim Atölyesi Gerçeği
"Ruhumda Sızı"
Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku
Yazar ve Şairlerin Değişen Anatomisi ve Sosyal Statüsü

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Doğanın Çılgın Yaratığı ve Aşk [Deneme]
Sarı Gelin [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Aşkın Tarifi [Deneme]
Sevgi Ya da Aşk Algısı [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Osman AKTAŞ, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.