..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşam başlangıcı olmayan bir yolculuktur. -Victor Hugo
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
2 Kasım 2022
Cinnet-i Âlâ  
Osman AKTAŞ
Şu sıralar "Gönül Dili" başlıklı bir yazı üzerine çalışıyorum. Derdim, küfür, hiddet, sözlü şiddet, rencide edici alaylı konuşma ve ötekileştirmenin toplumsal kırılganlığa yol açtığını, birlik ve beraberliğin sekteye uğradığını anlatmak.


:BAB:
Şu sıralar "Gönül Dili" başlıklı bir yazı üzerine çalışıyorum. Derdim, küfür, hiddet, sözlü şiddet, rencide edici alaylı konuşma ve ötekileştirmenin toplumsal kırılganlığa yol açtığını, birlik ve beraberliğin sekteye uğradığını anlatmak.

Biraz önce Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer'in bir açıklamasını okudum. Sayın Özer "Sanki biz sınavla öğretmenin yeterliliğini ölçüyormuşuz gibi bir manipülasyon ortaya çıktı. Kimin haddine ki, öğretmenin yeterliliğini ölçmek? Bu isteğe bağlı bir kariyer sistemi, zorunlu değil." diyor. Bu cümleyi okuyunca bilimkurgu filmlerinde devreleri karışan bir robotun doğru cümle kuramayıp, anlatım bozukluğuna düşmesi, hatta anlatamaması manzarasına bakıyor gibi oldum. Bir şey anladıysanız bana da anlatın. Bir şeyleri ölçme haddiniz değilse, sınavı niye yapıyorsunuz? Bir şeyleri ölçüyorsanız neyi ölçüyorsunuz Sayın Bakan? Kızılcık şerbeti ölçmüyorsunuz ya...

Yine bugün Hürriyetçi Eğitim Sen Kocaeli Şubesi başkan yardımcısı Taşkın Canyılmaz ile sohbet ederken Sayın Bakanın "Öğretmen dertleriyle derman buluyoruz" dediğini öğrendim. Allah aşkına bu nasıl bir narsistlik ki, başkasının derdi kişiye derman oluyor.

Ben bu yirmi yıllık süreç içinde hükümeti bir çok konuda eleştirdim. Ancak cahil bir topluluğun bile kendi ülkesinde, kendi toplumunun geleceğini tehlikeye atan bir yönetimi olduğunu görmedim, duymadım. Yapılanların hatadan çok kasıt olduğunu zaman zaman düşünmekten kendimi alamıyorum. Bir tane iyi bir şey görsem, yeminle hepsinin ellerini öpeceğim, ama yok. Siz söyleyin ben ne yapayım?

Biliyorum, onlar beni bozgunculukla itham edecekler. Pekâlâ ben onları neyle itham edeyim?

Başta söylediğim gönül dilini bu insanlara karşı kullanırsam, bu dile yazık etmez miyim? Gönlü olmayanlara bu dille nasıl hitap edilir, nasıl iletişim kurulur?

Neruda'nın dizeleriyle bitirmek istiyorum bu yazımı.

"Bana göre değil bu rezillikler.
Bana göre değil ot olmak, mezar olmak,
ıssız bir tünel olmak, bir cesetler mahzeni,
acı içinde ölmek, kaskatı kesilmek"

2 Kasım 22
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sınavizyon
Helal Süt Emmişler
Bokun İçinde Kıl
Akran Zorbalığı Ya da Ekran Zorbalığı
Öğretmen Bariyer Basamakları
Düşünme Becerisi İlahi Lütuf Mu
Eğitimin Gerdanlığı; Öğretmen Kariyer Basamakları
Kürdilihicazkâr Makamında Mevlevi Hutbesi
Meb'den Öğretmenlere Siber Saldırı
Siyaset Bir Cızdım Oyunu Mu

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
"Kadın Şairler Aşktan Bahsettikleri Zaman" Üzerine Birkaç Söz
Türkiye'de Filistin ve Kudüs Çıkmazı
Suçlu Kim
"Ruhumda Sızı"
Düş Üretim Atölyesi Gerçeği
Kanlı Temmuz
Bizi Taksim Edenlere Yuh
Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku
Yazar ve Şairlerin Değişen Anatomisi ve Sosyal Statüsü
17 Eylül ve Ülke Kaderini Değiştiren İdamlar

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Doğanın Çılgın Yaratığı ve Aşk [Deneme]
Aşkın Tarifi [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Sevgi Ya da Aşk Algısı [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]
Eros'a Rekabet [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Osman AKTAŞ, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.