..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşamım boyunca, ondan birşey öğrenemeyeceğim kadar cahil bir adamla karşılaşmadım. -Galilei
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
31 Aralık 2022
Mihenk Taşından Klozet Taşına Ölçme ve Değerlendirme  
Osman AKTAŞ
Richard Bach tarafından kaleme alınan ”Meraklılar” adlı romanı okuyorum. Hayatımda okuduğum en kötü çeviri. Eğer Richard Bach'ı bu çeviri kitabıyla tanısaydım vallahi bir daha okuyamaz ve dünyanın en kötü yazarlarından biri sanırdım. April Yayıncılık’tan çıkan bu kitabın çevirmeni Aslı Esen Arslan.


:ACA:

Richard Bach tarafından kaleme alınan ”Meraklılar” adlı romanı okuyorum. Hayatımda okuduğum en kötü çeviri. Eğer Richard Bach'ı bu çeviri kitabıyla tanısaydım vallahi bir daha okuyamaz ve dünyanın en kötü yazarlarından biri sanırdım. April Yayıncılık’tan çıkan bu kitabın çevirmeni Aslı Esen Arslan.

Kitapta Dağgelincikleri'nin insansı maceralarından bahsediyor ve her tür hesap kitap ölçümlerini Dağgelincikleri'nin pençeleri üzerinden yürütüyor yazar. Hayal gücü ve felsefi düşleri olağanüstü geniş olan Richard Bach, benzer mükemmel kurgu ve tasvirleri "Martı" ve "Mavi Tüy" adlı eserlerinde de kullanıyor. Martı ve Mavi Tüy kitaplarında da çeviriler harika...

Asıl konu ne Richard Bach, ne de Meraklılar kitabı... Asıl konu Millî Eğitim Bakanlığı'nın zorunlu değil, mecburi yaptığı ya hafta sonu, ya hafta içi beşten sonra alınması istenen ve karşılığında gereksiz bir yorgunluk dışında bir kazanım sağlamayan "Ölçme ve Değerlendirme" hizmetiçi eğitim semineri. Tek kazanım semineri veren arkadaşın ders ücreti alması. Bir kişiye ücret ödemek için, elli kişinin mağdur edildiği olağanüstü bir hizmet.

Ölçme ve Değerlendirme... Acaba neyi ölçüp neyi değerlendirecek öğretmen? Güve otlamış, her yanı delik deşik bir adî kumaşı, kırk parçalı mezurayla ölçüp, kırık ve kör bir makasla kesip, iğnesiz ve ipliksiz bir makinada sağlam dikişle harika bir takım elbise siparişi vermeye benziyor. "Güler misin, Ağlar mısın" adlı filmin yeni versiyonu. Yönetmen Mahmut Özer.

Öğretmenler bu bilgileri öğrenince nerede kullanacaklar? İçi yanlışlarla dolu, internet çöplüğünün kopyala yapıştır nüshası olan ders ve çalışma kitaplarını mı, bu saçma bilgilerle kafasını doldurup, yarının karanlık ufku gizlenmeye çalışılan çocukların zihinsel faaliyetlerini mı?bu çocukların sizlerin yanlışlarını hazmedip etmediklerini mi? Her gün değiştirmenize rağmen, bir türlü bulmayı başaramadığınız doğru idari yazışma kurallarını mı? Beceriksiz öğretim üyelerinizin öğretemediği ölçme ve değerlendirmeyle mağdur etmeye devam ettiğiniz aday öğretmen bilgilerini mi? Öğretmen olduğundan bu yana hiç ölçme ve değerlendirme yapmadığı için unutup sayenizde hatırlayarak kendi kendilerini ölçme ve değerlendirmeye tabi tutmalarını mı? AKP iktidarları süresince, birbirini karalayan ve yalanlayan bakanların evhamlarını mı? Atadıkları bürokratların kâğıt üstünde bile bir boka yaramayan projelerini mi? Neyi ölçüp değerlendirecek öğretmen?

Richard Bach'ın "Meraklılar" romanında kullandığı ölçümle, hangi öğrenci, hangi dersin yazılı yoklamasından kaç millî pençe, performansın hangisinden kaç millî pençe, hangi dersin projesinden kaç millî pençe almış bunları mi ölçecek öğretmen? Eğer ölçme ve değerlendirmeye vakıf olacak kadar bilgi sahibiyseniz siz oturan maratoncu bürokratlar da, öğretmenlerin boylarının ölçüsünün kaç pençe edebileceğini hesaplayın, nasıl olsa öğretmen denen zavallı mahlukla masa tenisi oynamaya alışmışsınız. Çünkü bu garibanlar alışılmış köleler olduklarından ne söylerseniz yapmaya hazırlar. Hatta sövseniz, bunu melodi gibi gibi can kulağı ile dinlemeye hazırlar.

Şimdi ölçme ve değerlendirmeyi iyi öğrenin ve başlayın ölçmeye ölçebileceğiniz her şeyi sayın öğretmenler, yarın bilgisini ölçebileceğiniz öğrenci kalmayacağı zaman, KPSS'de hangi bakan kaç pençe fitte, nereden nereye kaç pençe sürede uçtuğunu ölçtürmezlerse, klozet kenarlarını ölçtürebilirler sizlere sayın öğretmenler.

30 Aralık 22
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sınavizyon
İşçi ve Memur Maaşına Dikilen Gözler
Bokun İçinde Kıl
Semazen Dönüşü
Cinnet-i Âlâ
Yalan Ekip Talan Biçme
Ehven-i Şer
15 Temmuz Faciasının Kurumsallaştırılma Çabası
Akran Zorbalığı Ya da Ekran Zorbalığı
Düşünme Becerisi İlahi Lütuf Mu

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
"Kadın Şairler Aşktan Bahsettikleri Zaman" Üzerine Birkaç Söz
Kanlı Temmuz
Bizi Taksim Edenlere Yuh
Türkiye'de Filistin ve Kudüs Çıkmazı
Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku
Yazar ve Şairlerin Değişen Anatomisi ve Sosyal Statüsü
17 Eylül ve Ülke Kaderini Değiştiren İdamlar
Sabahattin Ali
Üç Din ve Bir Filistin
"Bir Fincan Kahve Olsa"

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Doğanın Çılgın Yaratığı ve Aşk [Deneme]
Aşkın Tarifi [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Sevgi Ya da Aşk Algısı [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]
Eros'a Rekabet [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Osman AKTAŞ, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.