..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bulanmadan ve donmadan akmak ne hoştur. -Mevlânâ
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Dil > Ahmet Çaylar
17 Ekim 2007
1981 ve 2005 Türkçe Öğretim Programlarında Kullanılan Gözlem Tekniği Üzerine Kısa Bir Bakış  
Gözlem Tekniği

Ahmet Çaylar


1981 programında değerlendirmede esas olan düşünce “sonuç”tur. Ancak 2005 programında ise daha çok “süreç” önemlidir. Bu nedenle gözlem tekniği 2005 programında daha çok önem kazanmıştır. Gözlem, öğrencinin gelişim sürecinin takibini yapmaya ve öğrenci hakkında daha sağlıklı karar vermeye yardımcı olacaktır.


:AACBI:
1981 ve 2005 Türkçe Öğretim Programlarında Kullanılan Gözlem Tekniği Üzerine Kısa Bir Bakış

Gözlem, bir kişinin diğer bir kişi veya olay hakkında, duyu organları yolu ile bilgi edinme yoludur (Atılgan ve Diğerleri, 2006:178). Gözlem yöntemini daha geniş bir ifadeyle “gezi, gözlem ve inceleme” olarak adlandırmamız daha uygun olacaktır.
Türkçe dersi sadece bilgi dersi değil, aynı zamanda beceri dersi olduğu için gözlem, Türkçe dersinde sık kullanılan bir yöntemdir. Her iki programda da öğretmenler tarafından kullanılabilirliği yüksektir. Değerlendirmede ölçme araçları, tarafsız olma açısından önemlidir. Gözlem tekniği, 1981 programında çoğunlukla sistemsiz olarak uygulandığı için tarafsızlığı tartışılır. Ancak 2005 programında, gözlemde kullanılan formların değerlendirmenin güvenirliğini artıracağı düşünülmektedir.

1981 programında gözlem tekniği, öğrencilerin ders içi ve ders dışındaki davranışlarını esas alarak kullanılmakta olup “sözlü notu” ve “davranış notu”nun verilmesinde değerlendirilmektedir. 2005 programında ise sözlü notu yerine “ders içi performans değerlendirme” konulmuştur. Büyük oranda sözlü notu ile ders içi performans değerlendirmesi örtüşmektedir. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki kırtasiye işleri öğretmen için ek zahmet getirecektir. Bu nedenle öğretmenlerin formları kullanmasında katı kurallar olmamalıdır. Ayrıca formların içeriği de öğretmenin gerekli değişikleri yapmasına imkân vermelidir. Çünkü programlar ülke geneli için hazırlanmaktadır. Ülkemizin coğrafi-sosyal-ekonomik ve eğitim durumunu göz önünde bulundurduğumuz zaman, gözlem kıstaslarının değişmesi çok normaldir.

2005 programında, Türkçe dersinde öğretmenler, öğrenciler hakkında ayrıntılı, kapsamlı ve uzun bir sürece dayalı olarak, doğru ve çabuk bilgiler sağlamak ve öğrencilerin sınıf içi katılımlarını ne derece kazandıkları hakkında bilgiler elde etmek için doğrudan gözlem yöntemini kullanabilecekleri belirtilir(Türkçe Programı, 2006:210). Bu bağlamda 2005 Türkçe programında öğretmenlerin gözlemlerini değerlendirebilmeleri için kendilerinin gözlem formu oluşturabileceği, programda verilen gözlem formları, kontrol listeleri ve dereceli puanlama anahtarını uygulayabilecekleri belirtilir.

Gözlemler, öğrenciler hakkında doğru ve çabuk bilgi edinilmesini sağlar. Öğretmen öğrencilerin (Türkçe Programı, 2005:329);
•     Metinde geçen olaylar, şahıs ve varlık kadrosu, yer ve zamanla ilgili sınıf içi tartışmalara katılımlarını
•     Grup çalışmalarına ve tartışmalara katılımlarını
•     Dinleme, okuma, konuşma, yazma becerilerini uygulamalarını gözlemler.

Öğretmenin yapacağı gözlemde dikkat etmesi gereken noktalar da vardır. Her yöntem ve tekniğin olduğu gibi gözlemin de artıları ve eksileri vardır. Öğretmen öncelikle gözlemi yaparken tarafsız olmalıdır. Ayrıca gözlemin amacını, ölçütlerini önceden belirlemelidir. Aksi durumda gözlem amacından uzaklaşabilir. Gözlemi yapan öğretmen gözlem sırasında önceden geliştirmiş olduğu ya da önceden geliştirilen gözlem formları, kontrol listeleri ve dereceli puanlama anahtarını hazırda bulundurmalı ve gözlem sırasında notlar almalıdır. Öğretmen kendi açısından gözlem formlarını incelediğinde bir daha değinilmesi gereken kazanımları görebilmektedir (Türkçe Programı, 2006:210).

Gözlemlerde kaydedilebilen kendiliğinden davranışların her zaman karşımıza çıkması mümkün olamamaktadır. Bu durum gözlem tekniği için bir dezavantaj olarak belirtilmektedir(Atılgan ve Diğerleri, 2006:179). Olumsuz yanını ise şöyle belirtebiliriz (Kahraman ve Diğerleri, 2004:27);
•     Zamanı boşa harcamamaya dikkat edilmeli,
•      Yeterince önlem alınmazsa disiplini sağlamak zorlaşır.
•      Katılımın gereğinden çok olması durumunda gerekli verim alınamaz

1981 programında değerlendirmede esas olan düşünce “sonuç”tur. Ancak 2005 programında ise daha çok “süreç” önemlidir. Bu nedenle gözlem tekniği 2005 programında daha çok önem kazanmıştır. Gözlem, öğrencinin gelişim sürecinin takibini yapmaya ve öğrenci hakkında daha sağlıklı karar vermeye yardımcı olacaktır.
Derslerde değerlendirmeye azami önem gösterilmelidir. Çünkü bir eğitim öğretim yılında, öğrencinin gelişimine dikkat ederek hem eğitim hem öğretim yapılır. “Eğitim”in yapılıp yapılmadığının sonuçları da “gözlem”le daha iyi görülecektir.

Ahmet Çaylar
Kaynakça
1.     Yard. Doç. Dr. Hakan Atılgan, Dr. Adnan Kan, Dr. Nuri Doğan; Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Anı Yayınları, 2006, Ankara
2.     Mehmet Kahraman, Aziz Kılınç, Musa Şenol, Anadolu Yayıncılık, Mart 2004
3.     2005 İlköğretim Türkçe Dersi Öğretim Programı ve Kılavuzu (6.7.8. sınıflar), MEB, 2006 Ankara
4.     1981 Türkçe – Yazı Programı 6-7-8, Milli Eğitim Basımevi, 2000, Ankara

Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın dil kümesinde bulunan diğer yazıları...
Başarı Üzerine Özlü Sözler 3
"Dil" Hakkında Birkaç Söz
Türkçe ve Türkçe Dersi
Başarı Üzerine Özlü Sözler 2
Düşündüren Birkaç Söz... Düşünmek Eleştirmektir; Eleştirmek Düşünmektir... (1)

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sol Ayağım
Düşündüren Birkaç Söz... Düşünmek Eleştirmektir; Eleştirmek Düşünmektir... (3)
Türklerde Hâkimiyet Anlayışına Kısa Bir Bakış
Düşündüren Birkaç Söz... Düşünmek Eleştirmektir; Eleştirmek Düşünmektir... (2)
Düşündüren Birkaç Söz... Düşünmek Eleştirmektir; Eleştirmek Düşünmektir... (4)
Pollyanna
Başarı Üzerine Özlü Sözler 1
Kültür ve Eğitim Tarihimizde Yabancı Okullar
Kızıma Irkçılığı Anlatıyorum

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Gecenin Islak Rüzgarları [Şiir]
Aşk'ın Kısa Tanımı [Şiir]
Ölümün Ardından [Şiir]
Kanadı Kırık Martının Gözyaşı [Şiir]
Tütsü Kokan Büyülü Sevdalar Yaşamak [Şiir]
Gitmek Geliyor İçimden [Şiir]
Hasret Coşkun'nun Anısına [Şiir]
Ceset [Şiir]
Tutsak Hayatlar Yaşamak [Şiir]
Zamana Asılı Ölüm [Şiir]


Ahmet Çaylar kimdir?

Amacım yazar olmak değil. Gerçek anlamda "okur-yazar"olabilmektir. Bu anlamda SADEce deniyorum. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Farkına varsak da varmasak da sürekli etkileşim içindeyiz. Önemli olan, etkilendiklerimizi özümüze uygun hale getirip bütünleşmektir.


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Çaylar, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.