..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Gene gel gel gel. / Ne olursan ol. / ... / Umutsuzluk kapısı değil bu kapı. / Nasılsan öyle gel. -Mevlânâ
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - M.Nazım Güler
M.Nazım Güler - M.Nazim Güler
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Taksim - Gezi Parkı Olayları ve Düşündürdükleri (M.Nazım Güler) 2 Haziran 2013 Politik Olaylar ve Görüşler 

Gezi Parkı eylemi, ilk önce ağaçlar kesilmesin, şehir çehresi çirkinleştirilmesin, diye çevreci ve haklı bir mantık ile başladı. Ancak polisin orantısız güç kullanması ve olayı abartması işi çığırından çıkarttı. Sözüm ona, çevrecilere destek çıkanlar, olayı rotasından çıkartıp, değişik alanlara öyle bir çektiler ki, eylemi başlatanları bile şaşırtmışlardır.

  Ev Bir Okuldur; Eğitim, Oradan Başlar!. (M.Nazım Güler) 17 Aralık 2010 Toplum ve Birey 

Anneler, babalar! Çocuğunuza sahip çıkın ve sorumluluklarını lütfen üstlenin! Unutmayalım ki, başkalarının, çocuklara karşı görev ve sorumlulukları, siz, onların ailelerinden sonra gelir. Elbette ki, madde bağımlısı ve sokak çocukları da, tüm kurum, kuruluş ve toplum katmanlarını ilgilendiren ciddi ve çetrefilli bir sorundur. Sorun, özü itibariyle toplumsaldır ve her alanda var olan ihmal ve ilgisizliğin, bu toplumsal problemin oluşmasında, gelişmesinde ve büyümesinde mutlaka etkisi ve katkısı olmuştur.

  Çözümden Başka Yol Yoktur (M.Nazım Güler) 15 Aralık 2012 Politik Olaylar ve Görüşler 

Kürt sorunu çözülmek isteniyor mu acaba? Yoksa Kürt sorunuyla oynanıyor mu hâlâ? Ortada, hiçbir tarafta sanki bir ciddiyet görülmüyor, ne yazık ki…

  Kemalist "Solculuk" veya "Anti - Emperyalist" Yüzsüzlük (M.Nazım Güler) 22 Mayıs 2013 Politik Olaylar ve Görüşler 

Kısaca, şu taktiklere karşı uyanık ve duyarlı olmak elzemdir: Solcuların, proletaryanın vatanı yoktur; sosyalizme geçildikten sonra Kürt sorunu dahil tüm halkların sorunları çözülecektir, söylemi ile İslamcıların “dinde milliyetçilik” yoktur, biz ümmetçiyiz; dolayısıyla şeriat geldikten sonra Kürtlerin de sorunu kendiliğinde çözülecektir, söylemi birbirine benzeyen sahtekârlık ve ikiyüzlü birer aymazlık örneği olarak görmek gerekmektedir.

  Sevdalım (M.Nazım Güler) 27 Ocak 2009 Aşk ve Romantizm 


  Esirin Olmuşum (M.Nazım Güler) 27 Ocak 2009 Aşk ve Romantizm 


  Ha Gazze, Ha Kandil; İkisi de Çözüm Değil!.. - 1 - (M.Nazım Güler) 17 Nisan 2009 Politik Olaylar ve Görüşler 

Öncelikle mazlum halklara, sivil insanlara yapılan her türlü silahlı saldırıya karşı olmak, saldırıları nefretle karşılamak bir insanlık görevidir ve tamamen vicdansaldır. Bunu asla göz ardı etmeden, ayrıca, serinkanlı olarak olaylara eleştirel bakabilmeliyiz.

  Ha Gazze, Ha Kandil; İkisi de Çözüm Değil!.. 2 (*) (M.Nazım Güler) 17 Nisan 2009 Politik Olaylar ve Görüşler 

Birinci yazımın asıl amacını doğru anlayabilmek için ve ilgili olayları doğru okuyabilmek için, önce kendimizi, duygusallıktan arındırıp, olgulara, objektif bakmaya alıştırmak gerekir.

  Erdoğan: "Ben Kabile Reisi Değilim" (M.Nazım Güler) 17 Nisan 2009 Özgürlük ve Eşitlik 

Bu lafı, Barazani ve Talebani’ye yakıştırıyorlardı.. Tabi ki kabile reisi olamazsın Sayın Erdoğan; sana kabile reisi olabileceğini söyleyen mi oldu?!

  Kürt Sorunu ve Yerel Seçimler (M.Nazım Güler) 17 Nisan 2009 Özgürlük ve Eşitlik 

Yerel seçimler, var olan bir ekonomik krizin eşliğinde gündemimize oturmuştur. Aday adayları ortaya çıkmaya başlıyor. Gündeme damgasını vuran sadece emrivaki gelen bu ekonomik kriz midir? Hayır.

  Ben, Kendim Olmak İstiyorum. (M.Nazım Güler) 17 Nisan 2009 Başkaldırı 


  Bilge Köyü Vahşetinin Gerçek Sorumluları Kimlerdir? (M.Nazım Güler) 11 Mayıs 2009 Politik Olaylar ve Görüşler 

Mardin, dünyada eşi az bulunur bir hoşgörü, huzur ve barış şehridir. Bu korkunç facia için Mardin’inin seçilmesi bir şansızlıktır. Mardin bunu hak etmiyor ve aynı zamanda bu olay, bölgeye karşı çok kalleşçe bir tuzaktır. İnsanlıktan nasibini almayanlar, bukalemun gibi her renge bürünüp, Kürtlerin tarihini, kültürünü, örfünü, adetini, töresini ve yöresini, “olağanüstü hal” koşullarında, çok olağanüstü çabalarla, tüm hile ve tuzaklarıyla iğdiş edip, tüm maddi- manevi varlıklarımızı alt-üst ettiler.

  Kullanıldınız ve Bittiniz (M.Nazım Güler) 28 Mayıs 2009 Başkaldırı 


  Demokratik - Kürt Açılımı Nereye Kadar? (M.Nazım Güler) 27 Ağustos 2009 Politik Olaylar ve Görüşler 

Türkiye Hükümeti, anlaşılan devletin diğer kurumlarının da onayını almış olarak, demokratik bir açılım başlatmayı önlerine koymuştur. Gerçek içeriği ve sınırı belli olmasa da, bu açılımın, ileri bir adım olduğunu kabul etmek lazımdır.

  Netekim İ Şimdi Yargılamak!.. (M.Nazım Güler) 14 Nisan 2012 Politik Olaylar ve Görüşler 

12 Eylül Faşizmini, çıkardığı (tüm değişikliklere rağmen) kendi anayasasıyla yargılamaya çalışmak nasıl bir sonuç verebilir? Yeni Anayasa’yı çıkarmak an meselesiyken, onları, alelacele mevcut yasalarla yargılamak ne derece güven verici olabilecektir? Darbe mağdurları, bu yargılama sürecinden memnun kalabilecekler midir?

  Seni Arıyor Gözlerim (M.Nazım Güler) 15 Şubat 2010 Aşk ve Romantizm 


  Uyan Ey Zergan Deresi! (M.Nazım Güler) 26 Mayıs 2010 Kent 

Çocukluğumuzun lüksüydü Zergan Deresi; Denizimiz, gölümüz, biricik akarsuyumuzdu; Sevincimiz, kıvancımız, çocukluk sevdamızdı…

  12 Eylül Referandumu (M.Nazım Güler) 15 Ağustos 2010 Politik Olaylar ve Görüşler 

12 Eylül faşizmi, askeri vesayet rejiminin sadece bir sonucuydu ve biz, bunu görmezden gelemeyiz. Onun için, bu vesayetçi despotizmi referandumda tarihin çöplüğüne gömmeye mahkumuz ve çocuklarımızın geleceği için buna mecburuz. Asıl mücadele de ondan sonra başlayacaktır. 12 Eylül’deki referandum, bir son değil, demokratik mücadele açısından bir başlangıç olarak görülmelidir…

  Referandumu (M.Nazım Güler) 1 Eylül 2010 Politik Olaylar ve Görüşler 

Referandumu “Boykot” etmek ne derece doğrudur veya doğru mudur? Referandum oyları belli olabilir mi? Hesabı tutulabilir mi? Nasıl olacak bu iş?!..

  Dağlar Yüreğimi, Bu Dağlar! (M.Nazım Güler) 17 Eylül 2010 Başkaldırı 


 

 Göğe çınar gibi yükselir,
Dosta eğilen selamımız. 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © M.Nazım Güler, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 23.05.2019 04:57:30