..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kötü bir barış, iyi bir savaştan daha iyidir. -Puşkin
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Gülmece (Mizah) > Mehmet Önder
20 Temmuz 2015
Seçmen İsterse  
Mehmet Önder
İkide birde de başkanım, diyor. Bunlar benim belediye başkanlığına aday adayı olduğumu öğrenmiş olmasınlar! Öyle ya, felaket geliyorum, demez.


:AAEI:
SEÇMEN İSTERSEŞu en öndeki eli bayraklı olanı, piyango bileti çekilişi gibi her ayın onunda, yirmisinde, otuzunda askere uğurladığımız delikanlı değil mi? Ta kendisi. Bu asker uğurlama işinde tek tesellim şubat ayının otuz çekmemesi; maliyette cüz’i de olsa bir indirim oluyor çünkü. Emekli aylığı zammı gibi, diyelim.
Şimdi başlayacak yine “Abim askerlik geldi çattı. Malum yol parası. Biraz katkı! Kulaklarımı uğuldatan zurna sesi eşliğinde elliliği davulun ipine iliştirdikten sonra kısa bir sessizlik olacak. O, on günde bir askere giden en öndeki devam edecek “Abicim biraz da kayıntı için gör.” Ben yine “Kayıntı da ne oluyor?” diyeceğim. Açıklayacak “Kayıntı da ne oluyor”u var mı, ağabeycim. Yolda acıkmayacak mıyız?”
Ben otobüslerin mola yerlerinde “Kahvaltılar şirketten” dediğini anımsatacağım, ama boşuna konuşacağım, o da üç gün önce soyulup dilimlenmiş salatalıkların yenemeyeceğinde ısrar edecek. Eh artık, kapı dışarı edemezsen salatalıklık sende kalsın, davulun ipine bir yirmilik daha iliştirilecek.Davul zurna ortalığı inletiyor, bir ara zurnacı tükürüğünü mü yuttu ne, bir sessizlik oldu. Hemen soruyu yapıştırdım:
-Şimdi siz hepiniz mi askere gidiyorsunuz?
Aralarında bir de benden yaşlısı var, onu gösterdim:
-Deden de mi gidiyor?
Güldü; eli bayraklı sürekli askere giden:
-Ne askerliği başkanım, bıraktığım yerden okula başladım. Askerliği ertelettim.
Bak sen, ne okulu okur bu?
-Hangi fakültede okuyorsun bakayım?
-Daha oralara gelemedik başkanım, kısmetse bu yıl üçe geçeceğim.
-Açık lise mi?
-Daha oralara da gelemedik başkanım, ilkokuldayız kısmetse.İkide birde de başkanım, diyor. Bunlar benim belediye başkanlığına aday adayı olduğumu öğrenmiş olmasınlar! Öyle ya, felaket geliyorum, demez.Korkunun ecele faydası yok. Öğrenmişler. Bu arada eli bayraklısı bir kaş göz işareti yaptı, dördü birden üstüme üstüme geliyor. Biliyorum havaya kaldırıp hoppala yapacakla da, benim dört tane bacağım yok ki, ikisi yeterdi. Bir süre sokağa çıkarıp gezdirip dolaştırdılar. Neyse ki dükkana dönmüştük; bağırış çığırış aşağı indim. Bir daha kaldıramasınlar diye de çekmecenin sapına sıkıca yapıştım.
Bu adaylık işi de, ne asker uğurlamasına benziyor ne de başka bir şeye. Bambaşka bir eziyet. Belediye başkanlığı koltuğu bağışlayacaklar sözde. Babası adama dünya kadar mal bağışlasa bu kadar zahmet vermez.
Askerliğini erteletip eğitimine devam eden eli bayraklısı öne geçti yine. “Seçimden sonra yine okulu bırakıp askere gidecek misin?” diye sorayım, dedim, vazgeçtim. Öyle ya yanıtı belli soru, sorulur mu?
Ben sessiz kalınca, o başladı:
-Bu kez yol parası istemiyoruz, sayın başkanım.
Bak sen!
-Yayan mı gideceksiniz?
- Oylar okulda kullanılıyor, üç adım yere otobüs mü kaldıracağız? Başkanım da üzülmesin, parasını har vurup harman savurmasın, dedik.
-O zaman bir şey istemiyorsunuz?
Eli bayraklı ile davulcu, zurnacı bir bakıştılar, dönüp bir de arkadaki kalabalığa baktılar. Eli bayraklı yine söz aldı:
-Yok da, biraz kumanya hazırlasak fena olmaz başkanım. Malum seçmen kuyrukta, akşamlara kadar.
-Peki seçmen oyunu kullanıp evine gitmiyor mu?
Buna hep birlikte şaşırdılar. Eli bayraklı:
-Olur mu hiç, biz oyumuzu kullandıktan sonra yine sıraya gireriz. Bunun yaşlısı var, hastası, sakatı var. Hemen koluna girer, oyunu senin gibi güzel abilerimize verdirir, yine kuyruğa gireriz. Akşama kadar aç acına olur mu?
-Doğru. Peki ben size kumanya göndereyim, kaç kişisiniz?
-Üç yüz kişiyiz de, sen kumanya gönderme. Gelmeyen filan olur yabana gider. Artan kumanyayı getirsek yiyemezsin. Sen en iyisi nakit ver.Üç yüz kişilik kumanya da iyi para tutar doğrusu.
Ha hı dedik ya, tezahürat başladı:
-Seni Ankara’ya yollamaya ant içtiiik!
Hay Allah, seçim belediye başkanlığı seçimi ama, niçin Ankara?
Karıştırmış olmalılar:
-Ama bu belediye seçimi, Ankara değil.
Dinleyen kim. Bu heyecanla beni Yozgat belediye meclisine sokarlarda hiç şaşırmam.
Bir ara çok bağırmış olacağım, duydular. Ama, yine de kararları karar:
-Seçmen isterse yollaaar, kimse engel olamaaaz!
Arada biri de haritayı şaşırdı:
-Ankara’dan öteye İstanbul’a bile yollarız.
     


Seçmen bu, isterse yapar.


av.mehmetonder@hotmail.comSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.Mehmet Önder kimdir?

30. 11. 1959'da İzmir'in Bayındır ilçesine bağlı Furunlu Köyü'nde doğdum. İlkokulu köyde, lortaokulu Çırpı Mustafa Adanır Ortaokulu'da okudum. Bayındır Lisesi'nde bir dönem okuduysam da devam edemedim. Sonra radyo tamirciliği başta olmak üzere birçok işte çalıştım. Ege Tıp Fakültesi'nde memur olarak işe başladım. Buradaki on bir yıla yakın çalışmam süresinde önce İzmir Namık Kemal Akşam Lisesi'ni, ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdim. İlk Beş yılını İzmr merkezde, kalanını Bayındır'da olmak üzere yirmi iki yıla yakın bir süredir serbest avukatlık yapmaktayım. Evliyim, Alp Deniz adında sekizinci sınıf öğrencisi bir oğlum var.

Etkilendiği Yazarlar:
Aziz Nesin, Rıfat Ilgaz, Muzaffer İzgü


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Mehmet Önder, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.