..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Düşünce dilden, dil düşünceden doğar. -Platon
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > Mehmet Aluç
25 Haziran 2018
Var mısın?  
Mehmet Aluç
Hayatın insanın anlamı önemini anlatırken anlamı anlayabiliyor musunuz? Yoksa ben daha çok biliyorum derken, bana anlatmadan hala susuyor musun? Önümüze duvarları kendimiz ördük derken, sana bana gülerken, gel bu duvarları yardım et kaldıralım diyorum geliyor musun?


:CFC:

Hayatın insanın anlamı önemini anlatırken anlamı anlayabiliyor musunuz? Yoksa ben daha çok biliyorum derken, bana anlatmadan hala susuyor musun? Önümüze duvarları kendimiz ördük derken, sana bana gülerken, gel bu duvarları yardım et kaldıralım diyorum geliyor musun? Yoksa bana ne örmeyeydin diyerek bana kızarken, şimdi sen aramıza duvarlar örmüyor musun? Hala beraberce gel bu kalın kafalılığı değiştirelim derken bendeki kalın kafalığı inceltmeye talip değil misin? Birbirimizden kaçtıkça birbirimizden kaçmamızı isteyenlerin elinde oyuncak olacağımızı neden bana anlatmıyorsun? Ben bilmiyorum say anlat bana, birlikteliği güzelliği insanlığı hayatı… Unvan ve sıfatları gel bir kenara atalım, sadece insan olalım aç kalalım insanlığımız yemeyelim diyerekten bana nasihatler ver ben dinlemeye hazırım, yeter ki kaçma saklanma karanlığa düşme… Karanlığın içine sahte sözlerle bir anlığına ay ışığı üreten, insanlığımızı satmamızı isteyen paraya köle olmuş tüccarları gibi güzellik duygusunu ve algılamasını yok edenlerin yok etmesi gibi, karanlığa ışık olması için gönlümüzdeki sönmeyen umut ışıklarını yakalım ve hiç söndürmeyelim dersem, benimle var mısın?

Lafta sözde duyguda hislerde açık anlaşılır olmanın gerekliliği kabul edelim, bunu kabul ederken önce anlaşılır olmanın ne demek olduğunu anlamak için gel herkese gülelim, sevdiğimizi söyleyelim… Arkamızda bizi birbirimizden ayıranların, tehlikeli nefretini kinini görelim, ben göremiyorsam sen göster ben göstereyim ne fark eder kimin gösterdiği, gel gönülden sarılalım birlik olalım diyorum var mısın? Karanlık geceler içinde yanan bir ateş gibi gönlümüz alev alev insan sevgisiyle yandıkça, tepenin ardında durana bu ışık yansıyarak karanlığına ışık olmaz mı? Uzaktan gelen bir çoban kavalındaki kardeşlik türküsünü duymuyor musun? Tek başına ağlamak yerine gözyaşlarımızı silerek sırt sırta vererek güçlü olmak var iken, tek başına ağlayarak sızlayarak, etrafımızdaki insanları kırarak etrafımızda uzaklaştırarak, yaz kış gecelerindeki ruhumuz yalnızlıkla sıkılırken, öğlenin sıcağında daha sıcak sevgimizle gönlümüzde taşıdığımız gülümsemeye mutluluğa denk midir? Ben bunları söylüyorum yanlışım var ise gel düzelt doğru olanı söyle beraber bulalım diyorum, vesselam.

Mehmet AluçSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sahi Diyorum Bu Yaşadıklarımız Bir Rüya ve Kâbus Mu Diyerek Kolumu Çimdikliyorum…
Mutluluk
Hayatın Alt Üst Katmanında Yaşamak


Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
İşte Yine Bir Tartışma ve Yalan Rüzgârına Kapıldık Gidiyoruz!
Farkına Varmak Ne Çok Zormuş (Eylül Kızımıza)
Hayat Yaşadıklarımızla Öldükten Sonra Yüzleşmedir.
Yalanlara Sığınmak...
Monolog Röportaj - 1 -
Hayat veya Ömür veya Zaman Dilimi
Sanat - 2 -
Çırpınmak
Sanat
Kahramanlar Yalnız Yaşarmış, Yalnız Başına Kahraman Olurmuş.

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dün Eylülümüz Bugün Leyla’mız Katl Edildi [Şiir]
Bu Gönülde Senin Değil mi? [Şiir]
Koşarak Var Wc’ye [Şiir]
Bileceğim [Şiir]
Zaman Bu Zaman Değilse [Şiir]
Kendimle Yalan Üzerine Atışma [Şiir]
Eylül Kızım İnsanlığımızdan Utandık Battık [Şiir]
Türkiye’m Bugün Yeniden Biçimleniyor [Şiir]
Biz Zalimi Yıktıkça Allah Bizi Hep Güçlendirecek [Şiir]
Kadir Gecesi [Şiir]


Mehmet Aluç kimdir?

1962 Malatya doğumluyum,Ankara da ikamet etmekteyim,okumayı ve şiir öykü denemeler yazmayı,gönlümdeki güzel olanları gönüllere aktarmayı seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Necip Fazıl,Mevlan,Yunus Emre,Mehmet Akif Ersoy...


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Mehmet Aluç, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.