..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşamın her anı hakkını ister. -Goethe
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
11 Şubat 2020
Cenab-ı Cenuba Köhne Yatırım  
Osman AKTAŞ
Şehit haberi almadığımız gün yok, zira öyle bir duruma gelindi ki, şehit kavramı bayağılaşmaya başladı. Sadece ölenlerin birinci derece yakınlarını ilgilendiriyor, bir de zoraki devlet töreni yapılmasını... Şehit cenazesinde gülüşmekten imtina etmeyen vekiller kimin vekili sahi?


:FF:
Şehit haberi almadığımız gün yok, zira öyle bir duruma gelindi ki, şehit kavramı bayağılaşmaya başladı. Sadece ölenlerin birinci derece yakınlarını ilgilendiriyor, bir de zoraki devlet töreni yapılmasını... Şehit cenazesinde gülüşmekten imtina etmeyen vekiller kimin vekili sahi?

Süleyman Şah Türbesi'nin sandukalarını bir gece yarısı kaçırmayı başaran yönetim, şimdi Suriye fethine çıkıyor. Verilen şehitler için hep aynı sloganla sesleniliyor; "Başın sağ olsun Türkiye'm." Ne sığ, ne banal bir slogana dönüştü bu güzel söylem. Soruyorum şimdi size, hangi yöneticinin çocuğu on sekiz yıldır şehit oldu? Ölen o masum gençler kimin başını sağ eylediler. Darmaduman bir Türkiye'nin mi?

Atatürk'ün Gençliğe Hitabe‘de dediği "İstiklâl ve cumhuriyetine kast edecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr-ü zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir." Bu unsurlardan gerçekleşmeyen ne var acaba?

Aynı şeyleri ben görüp dillendirmekten bıktım, ama şeyhlerin, tarikatların, cemaatlerin peşinden gitmeyi bir marifet sayanların bütün bunları yaşamalarına karşın, bıkmadan umursamadan aynı katakulliye gelme nedenlerini izah edecek bir kelime bulamıyorum.

"Buyur buradan yak" diyeceğim, ama sigaranın bu ülkeye kendilerinden daha çok zarar verdiğini kabul ettirdikleri bu halka verecek sigara da alamadığım için bunu da diyemiyorum.

Tanrı belanızı versin, diyeceğim, ama bela belaya ne kadar etki eder, ondan da çok emin değilim.


Babam bu tür çıkmaz durumlar için "Bok boku basıyor" derdi. Hulasa işin içinden çıkamıyorum. Ben öyle demiyorum; ben de, boka bastık, temizlenemiyoruz, diyorum, işe yaramayacağını bile bile.

Çözümlenemeyen karışık durumların tavan yaptığı zamanlarda herkes eline borazanı alıp öttürmeye başlıyor. İşte bu zamanlar için bir Türk atasözü var; "Köpeklerin Ulumaları hayra alamet değildir" diye. Ama ben kurtların yaklaştığını düşünerek, hayra yormak istiyorum bu korkunç kâbusu.

Ülkenin adalete kavuşması için, yöneticilere ahlak ve vicdan, yönetilenlere de insan gibi yaşama ve hakkını alabilme dirliği nasip etsin yüce Tanrı...

Bu kirli düzen bir imtihan değil, sizin kendi tercihiniz ey Türk Budunu. Tanrı şehit ailelerine sabır versin. Ben artık başların sağ olma ihtimalinin olmadığını düşünüyorum. Bütün bunlara sebep olanlar en azından sizin başınız sağ olmasın.

Rahmetli Ozan Arif'in bir dörtlüğü ile sözü bağlamak istiyorum.

"Koy desinler falan fikrin ozanı
Ozan Arif sen bırakma ezanı
Bismillah diyerek köhne düzeni
Yıkmayınca bu memleket düzelmez"

10 Şubat 20
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kanamalı Kanal
Bir Korku Seansında Korkulacakların Saptanması
Yıllık Yatırım Politikası
Alışılan Ölümler
15 Temmuzlu Milsiz Eğitim
Kesişen İnsanlıktan Çıkabilecekler
Yeni Bir Sivil Darbe Girişimi
Ey İzmir Barosu!
Fanatik Beklentiler
Halka Karşı Sivil Darbe

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku
"Bir Fincan Kahve Olsa"
Bir Ülke Ki, Hırlı Hırsız Karışmış
Milli Eğitimde Okumak ve Konuşmak
Yazlık Sinemadan Kışlık Düşlere
Feraset Zamanı
Yakın Çekim Faraziye
Medya: Termik Yalan Santralı
Sağıra Türkü Dinletme Köre Ülke Güzeli Seçtirme
Şükre Dair

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Hasar Tespit Raporu [Deneme]
"Sevme Sanatı" [Deneme]
Aşk da Bir Feraset Olmalı [Deneme]
Bir Tutkudur Şiir [Deneme]
Hapı Yutmak [Deneme]
Köşebent [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Osman AKTAŞ, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.