..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşam kısa, sanat uzun, fırsat aceleci, deney aldatıcıdır. -Hippokrates
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Barış Ünlü
4 Nisan 2009
Ne Kadar Duyarlıyız? - 3  
Barış Ünlü
Dünyada ve özellikle ülkemizde yaşanan terör belası ve bu yüzden çektiğimiz acıları hafiften anımsatan ve bu terör belasına karşı ve bunları önleyemeyenler ya da önlemek istemeyenlere karşı duyarlı olmamız gerektiğini söyleyen bir yazı...


:AABD:
NE KADAR DUYARLIYIZ? – 3

TERÖR BELASI ÜZERİNE

Duyarlı olma konusunda Türk milleti ve dünya insanları olarak bazen pekte iyi değiliz.Ama bunun nedeni ve göstergesi geçmişten gelen geleneklerimizden ve göreneklerimizden dolayı bazı konuları alışkanlığımız gibi es geçişimiz ve de pekte önemsemeyişimizdir.
Şimdi ise gerek dünyada olsun gerekse de Türkiye’mizde olsun her an ve her geçen saniye bomba patlamasıyla yaşamaya başladık.Bu bombaların patlamalarıyla birlikte ne huzurumuz ne de inandığımız bazı gerçeklerinde doğruluğu kaldı.O yüzdendir ki terör illetiyle tüm dünyayı birlikte zorunlu bir şekilde yaşamak zorundaymışız gibi ve de terörü kabul edecekmişiz gibi bazı saçmalıklarla terörden rant sağlayanlar masum insanları ve fakir ile orta sınıf insanları sindiriyorlar.Hem de bunu orta sınıf ile fakirlerden çokça zenginken yapıyorlar.Belki de bu yaptıklarının sonunda halk tarafından bir bedel ödetilme ihtimalinin olduğunu da bilmiyorlardır.
Ayrıca bu terör belası yüzünden gelişen teknolojimiz ile ayakta kalmaya çalışan ekonomimiz tekrar eski günlerdeki gibi geriye giderken ve de önemli bilim adamlarımız, siyasetçilerimiz ile yazarlarımız ölüyorken, öldürülüyoken daha nasıl iyi bir durumda olabiliriz ki bu hallerdeyken.Bu yüzdende ülkemizin gelişmesine, sağlam bir ekonomiye kavuşmasına ve de demokrasi ortamının sağlanmasının önüne geçiyorlar bu belayı üzerimize salanlar.Bir de dünya’nın üstün devletlerinin liderleri bizlere şirin bir yüze bürünerek bakıyorlar.Ülkemizde de böyle adice bakan bazı devlet adamları ve bazı askeri görevliler bu terör dediğin nedir ki 1 ayda biter diyorlar ama hiçte bu bir 1 ayı hemen getiripte şu beladan kurtulalım demiyorlar.Belki de ülkemizdeki bu tür adamlar kendilerine sağladıkları rantları kullanmak ve bunun bitmesini engellemek için bir sürü masum sivilin ile masum askerlerin ölmesine de göz yumuyorlar.
Acaba daha kaç masumun ölmesi gerekiyor ki bu terör bitsin?Acaba daha kaçımız bu hassas konuda duyarlılığımızı gösteripte terörü bitiremeyenler ya da bitirmek istemeyenlere karşı sesimizi duyuracağız? Acaba daha kaç aydınımız terörün dolaylı etkisiyle ya mafyalarca ya da istihbaratçılarca ölecek ya da öldürülecek?Acaba diye diye geçirdiğimiz günler, haftalar ve aylar sonrasında halk olarak susup kaldığımız sürece terörden rant sağlayanlar gerek Türkiye’de olsun gerek de dünyada olsun masum halkları daha da sömürecek daha da insanları ayrı ayrı bir şekilde yalnızlaştıracak.
Ne olur ki birazda olsun sesimizi çıkartalım.Ama yüksek bir şekilde çıkartalım ki bu işten kazancı olanlar duysun bizlerin acı feryatlarını ve azda olsa insan olduklarını hatırlasınlar bu sayede tüm dünyayı ve Türkiye’mizi biraz olsun toparlayabilelim.Biz susmadıkça bu terörün üzerine adım adım gittikçe bu terör hayli hayli biter ama öte türlü davranırsak yani boşverirsek, umursamazsak, önemsemezsek ve de teröristlere bunlar birkaç kişilik çapulcu topluluğu dersek onlar bir gün büyür bu gün büyüyüp bize dert oldukları gibi her geçen an daha da şiddetlenerek artacaktır bunu da asla ama asla unutmamız gerekir.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ne Kadar Duyarlıyız? - 2

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ne Kadar Duyarlıyız?
Zar Adam ve Luke Rhinehart
Ne Kadar Duyarlıyız? - 10
Ne Kadar Duyarlıyız? - 9
Ne Kadar Duyarlıyız? - 7
Ne Kadar Duyarlıyız? - 8
Ne Kadar Duyarlıyız? - 6
Ne Kadar Duyarlıyız? - 5
Ne Kadar Duyarlıyız? - 4

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yakalım Bedenlerimizi [Şiir]
İçinde Senin Olduğun Sevişmeler [Şiir]
Hayallerdeki Sevişmelerimiz [Şiir]
Toprağa Düşen Yitik Hayatlar [Şiir]
Bir Mezar [Şiir]
Aç Kalbini Yüreğime Doğru Güzel Kız [Şiir]
Issız Yürek... [Şiir]
Bir Sevda [Şiir]
Deniz Gözlüm [Şiir]
Kısa Bir Söz [Şiir]


Barış Ünlü kimdir?

Ben Barış Ünlü. 1990'dan beridir hayatla bir olup yaşayıp gidiyorum. Herkesin yazar olması için destek olmaya ve de kendiminde yeteri kadar hatta yeterinden daha fazlasını yaparak sizlere ve bu siteye üye olan ya da olmayıpta bu sitede dolaşan herkese güzel şiirler, denemeler, öyküler ve de romanlar yazarak sizlere güzel şeyler yaşatmayı umuyorum. Bu yüzden buradayım ve de burada olmaya devam edeceğim. Ben sizlere ve sizin gibi okur severlere açılıp oradan da hayalim olan yazarlık serüvenine katılıp büyük ve adı her daim söylenen hatırda olan bir büyük yazar olmayı hedefliyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
ORHAN VELİ'DEN BAŞKASI ASLA


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Barış Ünlü, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.