..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsan bir küçük dünyadır. (Mibres Kosmos) -Demokritos
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Politika > Hulki Can Duru
9 Haziran 2010
Bm Güvenlik Konseyi İsrail'i Kınamamıştır!  
Hulki Can Duru
1 Haziran 2010 tarihli kararında BM Güvenlik Konseyi doğrudan doğruya ve açıkça İsrail'i kınamamış, sadece askeri operasyon sırasında meydana gelen eylemleri kınayan bir karar almıştır.


:AAFA:
New York Times, BM Güvenlik Konseyi’ndeki görüşmelerde Türkiye’nin doğrudan İsrail’in kınanmasını isteyen bir bildiri talep ettiğini, ancak ABD’nin buna karşı çıktığını yazmıştır. Saatler süren diplomatik pazarlığın ardından doğrudan “İsrail’in kınanması” yerine “ölümle sonuçlanan eylemlerin” kınanmasına karar verilmiş ve bildiri bu şekilde yayınlanmıştır.

Aynı şekilde İngiliz haber ajansı Reuters da İsrail’i terörizmle suçlayan Türkiye’nin tercih ettiği ‘eylem’ sözcüğü yerine ‘eylemler’ denmesinin “İsrail askerlerine karşı koyan eylemcilere” de sorumluluk yüklendiği yorumunu yapmıştır. (Kaynak: 2 Haz 2010 milliyet.com.tr)

Bu haberler doğrudur, çünkü 1 Haziran 2010 tarihli kararında BM Güvenlik Konseyi doğrudan doğruya ve açıkça İsrail'i kınamamış, sadece askeri operasyon sırasında meydana gelen eylemleri kınayan bir karar almıştır. BM Karar metnindeki özgün İngilizce bent aynen şöyle:

“The Security Council deeply regrets the loss of life and injuries
resulting from the use of force during the Israeli military operation in
international waters against the convoy sailing to Gaza. The Council, in this
context, condemns those acts which resulted in the loss of at least ten civilians
and many wounded, and expresses its condolences to their families.”
(United Nations S/PRST/2010/9 Security Council 6326 Distr.: General 1 June 2010
Original: English 10-38279 (E) Statement by the President of the Security Council)

Tarafımdan Çevirisi:
Güvenlik Konseyi, Gazze’ye giden konvoya karşı İsrail'in, uluslararası sularda, yaptığı askeri operasyon sırasında güç kullanılması nedeniyle oluşan can kaybı ve yaralanmalardan derin üzüntü duyar. Bu bağlamda, Konsey en az 10 sivilin yaşamını yitirmesine ve çoğunun yaralanmasına yol açan bu eylemleri kınar, ve ailelerine başsağlığı diler.


Ancak, hükümet çevreleri ve Birleşmiş Milletler Türkiye internet sitesi bu çeviriyi nedense şöyle yapmıştır:

“Güvenlik Konseyi, Gazze’ye gitmek üzere uluslararası sularda seyreden konvoya İsrail tarafından yapılan askeri operasyonun ölüm ve yaralanma ile sonuçlanmasından derin bir üzüntü duymaktadır. Bu bağlamda, Konsey en az 10 sivilin hayatını kaybetmesine ve çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açan eylemi kınar, olaylarda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diler.”

8 Haziran 2010 günlü parti meclisi konuşmasında CHP genel başkanı bu anlamlı çeviri hatasına dikkat çekmiş, hükmet, yandaş medya ve Birleşmiş Milletler Türkiye Ofisinin Türk halkını kandırdığını söylemiştir. Bu çeviri yanlışlığını bir an önce düzeltmesini bekliyoruz.


NOT: 1. Merkezi New York'ta olan “BM Güvenlik Konseyi” ile merkezi Cenevre'de olan “BM İnsan Hakları Konseyi”ni karıştırmamak gerekir. “BM İnsan Hakları Konseyi” 2 Haziran 2010 günkü toplantısında, 32 evet oyuna karşı 3 hayır ve 9 çekimser oyla, Israil kuvvetlerinin Gazze’ye yardım taşıyan filoya karşı giriştiği saldırıyı kınamış, bağımsız bir uluslararası soruşturma komisyonu oluşturulması kararı almıştır. Ancak, bu kınama ve kararın BM güvenlik Konseyi'ne bir yaptırım gücü yoktur.  

2. Gazze konvoyuna yapılan İsrail saldırısı ile Ortadoğu'da savaş rüzgarlarının yeniden esmeye başlaması ve Türk-İsrail gerginliği, Türkiye'yi AB, İsrail ve ABD ile karşı karşıya getirerek “tasfiye etme”nin ön hazırlıkları gibi görünüyor. Irak'ta konuşlanan Amerikan ordusunun yeni hedefleri Türkiye ve İran olabilir. 2006 itibarile 333.000 olan Irak'taki Amerikan askeri sayısının bugün bu rakamı geçtiği ve 500.000e yaklaştığını varsayabiliriz. Ülkemiz sandığımızdan çok daha büyük tehlikelerle karşı karşıyadır ve hiçbirşeyi umursamayan hükümet çevreleri, seçimlerden önce, kendi koltuklarını kurtarma uğruna ülkeyi ateşe atmaktan çekinmeyeceklermiş gibi bir tutum içindedirler.

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Maalesef haklısınız
Gönderen: Ömer Faruk Hüsmüllü / , Türkiye
9 Haziran 2010
Ortadoğu belasına bulaştığımız bir yana Avrupa'da da bir yalnızlığa,dışlanmaya doğru gidiyoruz.Ayrıca aynı BM bugün bildiğiniz gibi İran'a yaptırım uygulama kararı da aldı.Adım adım savaşa mı sürükleniyoruz yoksa?Böylesine büyük bir ekonomik kriz savaş olmadan çözüleceğe de pek benzemiyor.Paylaşım için teşekkürler üstadım. Saygılarımla...
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politika kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yeni (!) Anayasayı Kimler İstiyor?
Siyon Protokollarının Kökeni (İkinci Bölüm)
Siyon Protokollarının Kökeni (Birinci Bölüm)
Korku, Kötülük ve Terör Çağı

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Mevlana'nın Tesettür ve Kadınların Örtünmesine Bakışı
Çağdaş Gagavuz Şiiri
Yahudi, Hristiyan ve İslam Teolojisinde Şeytan ve Şeytanlar (1. Ci Bölüm)
İslamlıktaki Cinselliğin Psikopatolojisi (2. Bölüm)
Yahudilik, Hristiyanlık ve Müslümanlıkta Kutsal Savaş ve Ganimetler
Yahudi - Hristiyan ve İslam Teolojisinde Cincilik ve Cinlere İnanış
İslamlıktaki Cinselliğin Psikopatolojisi (1. Bölüm)
Yahudi Soykırımı Gerçek mi, Abartı mı? (3. Bölüm)
Omega Melancholia (Omo) Sendromu
İslamlıktaki Cinselliğin Psikopatolojisi (3. Bölüm)

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Elsa'nın Gözleri [Şiir]
Kraliçe ve Bahçıvan - II [Şiir]
Albatros [Şiir]
Op. 11 Piyano Ezgileri, Arnold Schönberg [Şiir]
Kraliçe ve Bahçıvan [Şiir]
Yeryüzü Rüzgarları [Şiir]
Uçan Ayakkabı [Şiir]
Malta Şahinlerine [Şiir]
Havanın Ölümü [Şiir]
Her Ocak Hiddetle Tütüyor… [Şiir]


Hulki Can Duru kimdir?

Başlıca yapıtları: Eski Kule Müziği (şiir) Geometrik Aydınlık (şiir) Havanın Fen Noktası (şiir) Tartaros Paradigması (eleştiri) Teslis Sendromu (eleştiri) Nano Kutsallık (eleştiri) Sevgili Kutlu Yaşam (öykü) Kuşku Bilinci ve Eleştiri (eleştiri)

Etkilendiği Yazarlar:
Montaigne, Descartes, Russell, Tolstoy, N. Hikmet, Dostoyevski, Nietzsche, Freud, Darwin, Marx, Engels, Lenin, Bakunin, Kropotkin, Voltaire, Diderot


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Hulki Can Duru, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.