..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Seviyorum, öyleyse varım. -Unamuno
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yapıtlar > İlker Fıçıcılar
17 Haziran 2010
Bir İnsan, Yaşamı Boyunca Kaç Kitap Okuyabilir?  
İlker Fıçıcılar
Ömrünüz boyunca kaç kitap okuyabileceğinizi sanıyordunuz?... Bakalım... Hesaplayalım, gerçekler acı mı acaba?...


:EBCE:
Bir insan, yaşamı boyunca kaç kitap okuyabilir?

Hesaplamaya çalışalım.

Okuma eyleminin gelişimi doğrusal değil. Bunu da hesaba katarak üst sınıra yaklaşmaya çalışalım, ne de olsa alt sınırı biliyoruz: 0

Şimdi, 7-90 yaş arası okusun bu insan diyelim. 7-10 yaş arası okuduklarını hesaba katmayabiliriz. 10-20 yaş arası meraklı çağlar ve artan bir grafikle okuyacak. 19'lu yaşlarında ayda 1 kitap okuma hızına gelse, bu 10 yılda yaklaşık 100 kitap okur. Kitap kurduysa, ve 15 yaşından itibaren haftada bir okumaya başladıysa ise yaklaşık 300 kitap okumuş olacaktır.

20-60 yaş arasında, inatla okusun, çok okusun. Ortalamada haftada 2 kitabı tuttursun mesela. Bu, yılda 104 kitap yapar. 40 yılda ise 4160 kitap.

60 yaştan sonra algı hızı ve göz hızı biraz düşüyor. Ama meraklı ve inatçı okur okumaya devam etsin, 60-65 yaş arası haftada 1 kitap okusun. 5 yılda 260 kitap daha okumuş olur. 65-70 arasında 2 haftada 1 kitaba düşsün okuma hızı. Bu ise 130 kitap yapar. 70-80 arası inada devam etsin. Artık çok nadir bir kişilik. Ayda 1 kitap okusun. 10 yılda 120 kitap daha yaptı.

Geldik, 80-90 yaşları arasına... 80 yaşına kadar düzenli kitap okumuş bir insan bu yaştan sonra da devam eder. Fiziksel zorlukları ise sesli kitaplar vs gibi teknolojiler yardımıyla yenebilir, ama hızı düşecektir. Bu 10 yılda da 2 ayda 1 bir kitap bitirsin, yani 60 kitap.

Eğer sigarasız ve dengeli beslenmeli sağlıklı bir hayat sürdüyse bu rakamlar daha yukarı çıkacaktır, ve 100 yaşını geçse de okumaya devam edecektir tabii... Ancak günümüzde sağlığına dikkat eden bir okur bulmak zor. 90'da duruyoruz.

Toplayalım şimdi:

300 + 4160 + 260 + 130 + 120 + 60 = 5030 kitap.

Evet, sıkı bir okur yaşamı boyunca yaklaşık 5000 kitap okuyabiliyor. Hadi hesap hatası payını abartıp %20 hata payı diyelim, 6000 kitap...

Bu az.

Madem en çok 5000 kitap okuyabiliyoruz ömür boyu, bari olabilecek en iyilerini okuyalım, ki ömrümüz saçma kitaplarla heba olmasın derim.


İlker Fıçıcılar
16 Haziran 2010not: Bu yazının bir yedeği http://ilkerficicilar.blogspot.com/2010/06/bir-insan-yasam-boyunca-kac-kitap.html adresinde bulunabilir.

.Eleştiriler & Yorumlar

:: iyimser hesap:)
Gönderen: Elvan Çolakoğlu / , Türkiye
17 Haziran 2010
Belli bir yaştan sonra hayatın hızını yakalayamayacağı telaşına düşüyor insan ..Her şeyden daha fazla yapmak istiyor..Her bişey olmak , heryerde olmak..Bütün şarkıları dinlemek ,bütün kitapları okumak..Teşekkürler..
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
İnsanlık Kültürünü Yedeklemek - V0. 0

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Ekmek Tahtası ve Tahta Kaşıktan Sonra [Öykü]
Mezarımın Bekçisi [Öykü]
Ekitap Teknolojisi Hakkında Kısa Kısa [İnceleme]
Soyadları Tarihçesi 1 - - Koptagel Üstünidman Kop Ta Gel! [İnceleme]
Dilimi Dilmemeyi Bileyim (Prof. Efrasiyap Gemalmaz'dan Alıntı) [İnceleme]
Bask Dili [Bilimsel]
Dahilerle Dolu Bernoulli Ailesi'nin Ünlü Jeoloğu Daniel Bernoulli ile Söyleşi [Bilimsel]
Bubba Kiki Etkisi [Bilimsel]
Çevrilebilir Yazı Yazmak [Bilimsel]
Bilim... Nedir... Ne Değildir... Çok Kısa Kısa... [Bilimsel]


İlker Fıçıcılar kimdir?

Bir yazar değil. Yalnızca bir anlatmak istediği olduğunda en uygun sözcükleri seçip yan yana dizmeye çalışıyor. Aslen fizik kökenli ve yazılarında bunun etkisi hissediliyor.

Etkilendiği Yazarlar:
Memduh Şevket Esendal, Salah Birsel, Douglas Adams


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © İlker Fıçıcılar, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.