İyiler Çay İçer
Çay Bahane

İYİLER ÇAY İÇER

Gönül ne çay ister ne çay hane
Gönül Sohbet ister çay bahane
     İlk çay risalesinin yazılmasının üzerinden tam 140 yıl geçmiş.Dünyanın en fazla çay tüketen toplumu olarak bizler için önemli bir kültür olgusu.Öyleki çay hakkında güzelleme yazmamış şairmiz,aydınımız hemen hemen yok gibidir desek yalan olmaz sanırım.Bir kaçının dizelerini aşağıya alıyorum.
…ve oturdu mu bir masaya hakkını verir çay içmenin… Cahit Zarifoğlu
…yazsam okusam okusam yazsam biri devamlı çay verse bana… Ömer Lütfi Mete
…benim çay bardağımda senin gözlerin olur, senin gözlerin sizin çay bardaklarınızda…
Sezai Karakoç
Çaycı getirir ilaç kokulu çaydan
Dakika düşelim senelik paydan
Zindanda dakika farksızdır aydan
Karıştır çayını zaman erisin,
Köpük köpük duman duman erisin.” Necip Fazıl Kısakürek
     Yapılan pek çok anti propagandaya rağmen çayın sağlığımız üzerindeki olumlu etkileri saymakla bitirmem mümkün değil.(Merak edenler için: http://www.kitapyurdu.com/kitap/cay-risalesi ayrıca Çaykur’un resmi web sayfasını inceleyebilirsiniz.
     Hoca Ahmet Yesevi bir gün Hıtay sınırında Türkistan karyelerinden birine misafir olur. O gün hava çok sıcak olduğu için çok yorulmuştur. Evine misafir olduğu Türkmenin komşusunun zevcesi doğum yapmak üzeredir. Türkmen,Hoca Ahmet Yesevi'den dua ister, Ahmet Yesevi de dua eder. Allah'ın izniyle Türkmenin isteği hemen olur. Türkmen bu duruma çok memnun olur. O yörenin önemli bir ikramı olan çay kaynatıp getirir. Hoca Ahmet Yesevi çayı sıcak sıcak içince terler ve yorgunluğu gider. Sonra,"Bu şifalı bir şey imiş,hastalarınıza bundan içirin ki şifa bulsunlar.Allah kıyamete kadar buna revaç versin" diye nazar ve dua etmiştir.
     Bu sebepten özelde Nakşi genelde tüm dini sohbet geleneğinde çay sohbetlerin vaz geçilmezidir.
     Okuyuculardan hatırlayalar vardır.1990 yılların sonunda meşhur bir dizi vardı.Deli Yürek.Dizi geleneğimizde olan ama unuttuğumuz bazı erdemlere vurgu yaptığından belki, kısa sürede fenomen haline gelmiş,rating rekorları kırmıştı.Benim hatırımda kalan çay olgusudur.Dizide iyi’ler çay içerlerdi.Kötüler ise içki.Dizinin kahramanı,dizideki kahramanlara akıl hocalığı yapan Kuşçu’nun yanına ne zaman varsa mutlaka bir çay seremonisi olurdu.Genellikle sabah namazı vaktinde Kuşçu’nun yaşadığı apartmanın terasında çay içerlerdi.
     2000’li yıllarda hayatımıza giren ve halen de hayatımızda olan Kurtlar Vadisi’ni hatırlatmama gerek yok sanırım.KV dizisinin kahramanları da çay tiryakisidir. Gerek mafyacılar,gerekse devlet görevlileri her fırsatta ve her yerde çay içerlerdi.Çay içenler
dizinin iyi karakterleriydi. Dizinin ilk sezonlarının kötü karakterleri olan Konsey üyeleri ve bağlıları ise içki içerlerdi.(Dizilerin senaristi müteveffa Ömer Lütfi METE’nin tarikat ehli olduğunu hatırlatmakta fayda var.)
     Son bir kaç yılın fenmen dizisi Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz’da aynı trentte gidiyor.Dizideki karakterler fanatik çay tiryakileri.Yalnız çay içenlerin hepsine iyi diyemeyeceğim maalesef.

18/02/2019


MUSTAFA ESER hakkındaki bilgilerin basılmasını istiyorum.
Eğer basılmamasını istiyorsanız tıklayın.

  MUSTAFA ESER kimdir?
50 YAŞINDAYIM.MEMURUM.İKİ ÇOCUĞUM VAR.

Etkilendiği Yazarlar:
HERKESTEN VE HİÇ KİMSEDEN

 


Bu yazıyı basmak istiyorum.

İzEdebiyat'da yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Tüm yazılardan birinci dereceden sayfa düzenleyicileri sorumludur. Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması/yayınlanmaması önemle rica olunur.

© 2000-2002, İzlenim.com - Tüm hakları saklıdır.