..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Özyaşamöyküsü başka insanlarla ilgili gerçekleri anlatmak için eşsiz bir araç. -Philip Guedella
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Fuat Türker
Fuat Türker - Yöneliş
Site İçi Arama:


Bilimsel
  Bilim Allah'a Götürür (Fuat Türker) 17 Ağustos 2010 Dinbilim 

Bilim, evreni ve içindeki varlıkları incelemenin ve Allah’ın sanatındaki kusursuzluğu, yaratışındaki üstünlüğü keşfederek insanlığa açıklamanın yoludur. Dolayısıyla sıklıkla gündeme getirilen”din ve bilim çatışır mı?” gibi soruların anlamsızlığı da çok açıktır. Dinin, Allah’ın yaratmasındaki detaylara ulaşma yolu olarak benimsediği bilimle çelişebileceği düşüncesi büyük yanılgıdır.

  İçinde Yaşadığınız Dünyanın Gerçekliğinden Emin Misiniz? (Fuat Türker) 8 Aralık 2010 Ruhbilim 

Şu anda karşınızdaki bilgisayar ekranının, yazı ve resimleriyle, parlak ve canlı renkleriyle, aslında beyninizde izlediğiniz üç boyutlu bir görüntü olduğunu biliyor musunuz? Dokunduğunuz klavyenin, parmaklarınızın üzerinde gezindiği tuşların da aynı şekilde beyninizde dokunduğunuz klavyeye ait olduğunu?.. Söz ettiklerimiz bir varsayım değil, bilimsel gelişmelerle ortaya konmuş kesin bir gerçektir.

  Materyalizm'i Bitiren Boşluk (Fuat Türker) 28 Aralık 2010 21. Yüzyıl 

Atomun yapısı bir anlamda boşluktur. Nötron ve protonların birlikte oluşturduğu atom çekirdeğini, sadece 1 mm çapında, bir toplu iğne başı büyüklüğünde kabul edersek; çekirdeğin etrafında dönen elektron bu çekirdekten tam 100 metre uzaklıkta bir noktada bulunur. Çekirdekle elektronlar arasındaki bu büyük uzaklık içinde ise sadece boşluk vardır.

  Zaman Nedir? (Fuat Türker) 2 Ocak 2011 Ruhbilim 

Zaman algıdan ibarettir ve tamamen algılayana bağlı, yani izafi/göreceli bir kavramdır. Zamanın göreceliğini rüyalarımızla açıklayabiliriz. Saatlerce sürdüğünü zannettiğimiz rüyalarımız, aslında birkaç dakika ya da birkaç saniye sürer.

  Bir Devrin Hurafesi (Fuat Türker) 4 Şubat 2011 21. Yüzyıl 

İnsanlık, dünyanın öküzün boynuzunda bulunduğu ya da düz olduğu, yüksek dağlar sayesinde gökyüzünün düşmediği, dünyanın evrenin merkezinde yer aldığı gibi dogmalardan kurtuldu. Bugün de yaşamın tasarlanmadan, kendi kendine oluştuğu şeklindeki materyalist ve evrimci hurafeden kurtuluyor...

  Küçük Tahta Parçasından Dev Ağaca (Fuat Türker) 11 Şubat 2011 Bitkibilim 

Her tohumun içinde ait olduğu canlının bütün özelliklerini kapsayan bilgiler kodludur. Kuşkusuz bu bilgi, tohumun kendisine ait değildir. Tohum, kendi başına hiçbir şey yapamayan kuru, cansız bir cisimdir. Ve onu oluşturan atomların akla ve bilgiye sahip olduğunu da söyleyemeyeceğimize göre, bu bilgi tohuma yerleştirilmiştir.

  Dağlardaki Mucizeler (Fuat Türker) 21 Mayıs 2011 Çevrebilim 

Dağların, yeryüzünün yüzeyindeki yükseltiler olduğu düşünülürken, yalnızca yükselti olmadıkları, dağ kökü denilen kısımlarının bulunduğu anlaşıldı. Dahası dağ köklerinin, dağların boylarının 10-15 katı kadar yer altına doğru uzandığı ortaya çıktı.

  Mucize Buluşma (Fuat Türker) 3 Ağustos 2011 Tıp 

Aynı elektrik yükleri birbirini iter, farklı elektrik yükleri ise birbirini çeker bildiğiniz gibi. İşte yumurtacık da bunu biliyormuşcasına, içine bir sperm girer girmez elektrik yükünü değiştirir ve dışarıdaki spermlerle aynı elektrik yüküne sahip olur. Böylece diğer spermler yumurtaya yaklaşamaz.

  Tavus Kuşları (Fuat Türker) 24 Eylül 2011 Estetik 

Resim ve desenler nasıl kendisini yapan bir sanatçının varlığını gösterirse, tavus kuşundaki desenler de kendilerini vareden Yaratıcı’nın varlığını gösterirler.

  Darwin'in Korktuğu Başına Geldi! (Fuat Türker) 6 Ekim 2011 Akımlar 

Gözün, tesadüflerin bir ürünü olması mümkün değildir. Darwin de bu gerçek karşısında, "Gözleri düşünmek çoğu zaman beni teorimden soğuttu." itirafında bulunur.

  Delice Bir Düşünce: "Evren Tesadüflerin Eseridir" (Fuat Türker) 20 Ekim 2011 Uzaybilim 

Yatağınızda yatarken ya da yolda yürürken de dünyanın döndüğünü anlamıyorsunuz… Ancak dünyamız uzayda dev kütlesiyle saniyede 200 km. gibi muazzam bir hızla yol alıyor. Şu an 200 km. yol aldık bile ve 400... 600...

  Bu Kuş Kuluçka Makinesi Yapıyor (Fuat Türker) 10 Aralık 2011 21. Yüzyıl 

Ancak sorun, bir çeşit "kuluçka makinesi" ile çözülür. Baba megapod, doğada en kolay bulunan materyaller olan kum ve toprağı kullanarak, bir “kuluçka makinesi” hazırlar.

  Su, Özel Yaratılışıyla Tesadüflere Meydan Okur (Fuat Türker) 16 Aralık 2011 Biçimler 

Tek bir oksijen atomu, rahatlıkla içip kullanabildiğimiz, yaşamımızın en önemli parçası olan suyu, havadaki sis ve kirliliğin oluşmasında etkili olan, zehirli bir madde haline getirmektedir.

  Arılar Yok Olursa?.. (Fuat Türker) 14 Şubat 2012 Çevrebilim 

Albert Einstein, “arılar yeryüzünden kaybolursa insanın 4 yıl ömrü kalır” demişti. Wurzburg Üniversitesi’nin arı uzmanı Prof.Tautz, Einstein’ın sözlerinin bilimsel bir gerçek olduğunu ifade ederek :

 

 Allah'ın beğendiği güzel ahlâkı yaşamak ve yalnızca O'nun hoşnutluğunu kazanmak için iyiliği tavsiye edip, kötülükten sakındırmak tek amacım. Gerçek iyiliğin bu olduğuna inanıyorum. 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Fuat Türker, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 28.11.2021 23:12:30