..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Bir kitabın kaderi okuyanın zekasına bağlıdır." -Latin Atasözü
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - M.Nazım Güler
M.Nazım Güler - M.Nazim Güler
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Dımıştad Yatırı Şeyh Maksud Kimdir? (M.Nazım Güler) 15 Ekim 2014 Dinsel 

Dımıştad Yatırı Şeyh Maksud’ un asıl adı Seyid Ali’dir. Babasının adı Seyid Muhammed’ tir. Onun sekizinci atası olan Seyid Hasan, kardeşi Seyid Mustafa ve Seyid Halid ile daha önce Dikan Köyünde oturuyorlardı. Ne yazık ki, bu köyün yeri henüz tam tespit edilemedi. Ancak Seyid Halid, Dikan Köyünde kalarak, orada yaşamayı tercih ederken, diğer iki kardeşi Seyid Hasan ve Seyid Mustafa oradan ayrılarak, bilinmeyen bir nedenle Qedişt (Kadışt-Kırım) Köyüne gelip yerleşiyorlar.

  Piştgirîya Kurdên Îslamîst Ji Bo Xazze Û Welatparêzî (M.Nazım Güler) 27 Temmuz 2014 Politik Olaylar ve Görüşler 

Li himber zulm û zorê hatin, rewşek him Îslamî ye û him jî însanî ye.

  Bölgemizdeki Elektrik Sorunu, Neden Kesin Bir Çözüme Kavuşamıyor? (M.Nazım Güler) 14 Temmuz 2014 Politik Olaylar ve Görüşler 

DEDAŞ, “Güneydoğu Anadolu” illerinde, herhangi bir arıza durumu yokken de, kasten elektrikleri sık sık kesince, her yerde sosyal patlamalara neden oldu. Birçok yerde tepkilerle halk, DEDAŞ binalarını taşlıyor, hatta binayı ateşe verecek kadar ileri gidilebiliyor. Halk, hakkını arıyor ve acilen çözüm istiyor.

  Yerel Seçim Dersi, Rojava ve Bdp’ Nin Sonu - 3 - Son - (M.Nazım Güler) 29 Haziran 2014 Politik Olaylar ve Görüşler 

Parti içi gerçek demokrasi uygulanabilirse; her kadro ve her delege, demokratik bir ahlak ile davranış sergileyebilir ise; her konu ve her karar, en demokratik bir tarzda konuşulup, tartışılabilir ise, hiç bir problem yaşanmadan, tüm sorunların hakkından gelinebileceğine inanıyorum. Eleştiri ve özeleştiri mekanizması, en samimi duygularla, içtenlikle doğru bir şekilde işletilebilirse, bu sosyal bilimsel yöntem sayesinde, sayısız donanımlı insanımız, hızla yetişecek ve sonuçta kazanan toplumuz olacaktır.

  Yerel Seçim Dersi, Rojava ve Bdp’ Nin Sonu - 2 (M.Nazım Güler) 13 Haziran 2014 Politik Olaylar ve Görüşler 

Otuz yıldır, sürekli yeni partiler ve yeni oluşumlar kurularak, sanki Kürt halkı, gereksiz yere oyalanıyor. Adeta Kürt halkına, sağlıklı düşünme fırsatı verilmek istenmiyor gibi. Bu mantık, demokratik değildir; vicdani de olabilir mi?

  Yerel Seçim Dersi, Rojava ve Bdp’ Nin Sonu - 1 (M.Nazım Güler) 31 Mayıs 2014 Politik Olaylar ve Görüşler 

Lütfen, sakın kimse beni yanlış anlamasın; asla alay veya hakaret amaçlı da söylemiyorum. Benim, hiç kimsenin, hiçbir yapının, şu veya bu şekildeki (bir derneğin bile olsa) düşüncesine karşı olmak gibi bir lüksüm yoktur, olamaz. Herkesin her söylemine (bize ne kadar ters gelse bile)saygımız olmalıdır; en azından bir amaç uğruna, emek ve çaba ürünü olduğu için...

  Pêwîst E Her Kurdek Welatparêz Be (M.Nazım Güler) 21 Aralık 2013 Politik Olaylar ve Görüşler 

Ma hêzek, yan partîyek, bi şîara "yek parti, yek serok, yek nerîn" a xwe, li ser netewekî û hemî partî û hêz û rêxistinên wî gelî de ferz bike, qey pir rewa ye û yan jî, ew çawa demoqratîk dibe?

  Kürtçeyi Seçmeli Ders Seçememe Tuzağı ve Süreç (M.Nazım Güler) 2 Ekim 2013 Politik Olaylar ve Görüşler 

Bir “Süreç” in karanlık tüneline sokulmuşuz; ne rotası belli, ne de getirisi!… Atılan her bir “demokratik” adım, bir iki adımlık ırkçı tuzak eşliğinde yürüyor sanki. Niyetlerde şüpheler sırıtıyor. Halkın önüne ufaktan kırıntılar atılıp, bir hayale çevrilen “çözüm süreci”, muğlaklaştırılarak, süresi belirsiz bir zamana yayılmaya çalışılıyor.

  Kızıltepe İçin Bir Fakülte Çok Mu Görülüyor? (M.Nazım Güler) 1 Temmuz 2013 Politik Olaylar ve Görüşler 

Kimse gönül koymasın; içimizi acıtan bu ihmal ve sorumsuzluklar, yeter artık, dedirtecek noktaya gelmiştir. Herkes, dönüp, benim de ihmalim var mı, diye kendisine baksın. Bu, özel ricamızdır.

  Taksim - Gezi Parkı Eylemi, Bir Halk Hareketi Değildir (M.Nazım Güler) 13 Haziran 2013 Politik Olaylar ve Görüşler 

Görüntülerden çıkan manzarada, çevrecilerin masum ve haklı duyarlılıkları, polis teşkilatı içinden,( ya art niyetli, ya da bireysel sorunlu) kimi polislerin gerçekten aşırı güç göstermesiyle, ortam radikalleşti. Ortalık iyice karıştı. Bu feci manzarayı gören, duyan sıradan halk kesimleri de bu öfkeye tepki gösterdiler ve haklı gördükleri “çevreci” gösteriye katılım göstererek polisin bu orantısız güç uygulamalarına karşı geldiler.

  Taksim - Gezi Parkı Olayları ve Düşündürdükleri (M.Nazım Güler) 2 Haziran 2013 Politik Olaylar ve Görüşler 

Gezi Parkı eylemi, ilk önce ağaçlar kesilmesin, şehir çehresi çirkinleştirilmesin, diye çevreci ve haklı bir mantık ile başladı. Ancak polisin orantısız güç kullanması ve olayı abartması işi çığırından çıkarttı. Sözüm ona, çevrecilere destek çıkanlar, olayı rotasından çıkartıp, değişik alanlara öyle bir çektiler ki, eylemi başlatanları bile şaşırtmışlardır.

  Kemalist "Solculuk" veya "Anti - Emperyalist" Yüzsüzlük (M.Nazım Güler) 22 Mayıs 2013 Politik Olaylar ve Görüşler 

Kısaca, şu taktiklere karşı uyanık ve duyarlı olmak elzemdir: Solcuların, proletaryanın vatanı yoktur; sosyalizme geçildikten sonra Kürt sorunu dahil tüm halkların sorunları çözülecektir, söylemi ile İslamcıların “dinde milliyetçilik” yoktur, biz ümmetçiyiz; dolayısıyla şeriat geldikten sonra Kürtlerin de sorunu kendiliğinde çözülecektir, söylemi birbirine benzeyen sahtekârlık ve ikiyüzlü birer aymazlık örneği olarak görmek gerekmektedir.

  Aştî, Go Çareserîyê Bixwere Bîne Watedar E (M.Nazım Güler) 20 Nisan 2013 Politik Olaylar ve Görüşler 

Kêşeya Kurd, pirsgirêkek girîft û pir mezin e; ji bo wê, ev sih salin go şerekî çekdarî tê dayîn û her du alî hêzên şervan jî, rawestîyan û betilîn û neçar man in. Ev roj, her du hêz hatine wê merhalê go dawî li vî şerî bîn in û çareserîyêkê derxînin holê. Gelên me û herêm jî bende vê mizgînîyê ye.

  Erdoğan, Tüm Kürtlerin Hamisi Olabilir mi? (M.Nazım Güler) 7 Nisan 2013 Politik Olaylar ve Görüşler 

Erdoğan Hükümeti, Öcalan ile anlaşırken, sadece Türkiye içindeki Kürtlerin sorunlarıyla ilgili tek değil, tüm Kürdistan parçalarıyla ilgili bir plan ve proje etrafında yoğunlaşmış olabilir mi?. Özellikle Suriye ve İran Kürdistanı’ nın geleceği açısından… Görüşülen tüm konuları, kamuoyunun bilmesi gerekmiyor elbette; ama bölgenin gelişme seyri ve doğru öngörülerle bölgesel gelişmelere bakacak olursak, bütün bunların olması gerektiğini düşünmek mantıklı bir tahmin olur.

  Sürecin Hassasiyetinin Farkında Mıyız? (M.Nazım Güler) 4 Şubat 2013 Politik Olaylar ve Görüşler 

“İmralı Süreci” yavaş mı gidiyor; yoksa iyi ve doğru pişirilerek mi yürütülüyor, onu bilemiyoruz. Ancak bu nazik sürecin çok hassas dengelere dayalı olduğunun bilincinde davranmak gerektiği çok açıktır.

  Barış Yolundaki En Ciddi Adım ve Paris Tuzağı (M.Nazım Güler) 17 Ocak 2013 Politik Olaylar ve Görüşler 

Bu son Apo-MİT görüşmesinin düğmesine nerede basıldıysa; bu sefer atılan adım gayet ciddi görünüyor ve düğmeye basan el, her kimin eli ise, karşı konulamayacak kadar güçlü ve kararlı olduğu anlaşılıyor. Bu kez, hiçbir provokasyon veya tezgâhın bu süreci durduramayacağını umut ediyoruz. Durum bunu gösteriyor.

  Her Halk İçin Birlik ve Beraberlik (M.Nazım Güler) 2 Ocak 2013 Politik Olaylar ve Görüşler 

Birlik ve beraberlik, jargonu ne kadar anlamlı, önemli ve gerekli bir söylem olsa da; yakın tarihimizde, bir o kadar da içi boşatılmış ve gerçek anlamından uzaklaştırılmış bir söylem haline sokulmuştur.

  Çözümden Başka Yol Yoktur (M.Nazım Güler) 15 Aralık 2012 Politik Olaylar ve Görüşler 

Kürt sorunu çözülmek isteniyor mu acaba? Yoksa Kürt sorunuyla oynanıyor mu hâlâ? Ortada, hiçbir tarafta sanki bir ciddiyet görülmüyor, ne yazık ki…

  Ölüm Oruçları ve Başbakan İnadı (M.Nazım Güler) 10 Kasım 2012 Politik Olaylar ve Görüşler 

Eskiden ırkçı “faşistler”, Kürt devrimci ve demokratlarını aşağılamak için; “Ermeni dölü”, “Moskof” vb. yakıştırma söylemler kullanırlardı. Sayın Erdoğan da, tutturmuş ikide bir, “onlar Zerdüşt’türler” söylemiyle aynı ırkçı ve köhnemiş politik ahlakı sürdürmeğe çalışıyor.

  Rotasız Tezkerenin Rotası Neresi Olabilir (M.Nazım Güler) 9 Ekim 2012 Politik Olaylar ve Görüşler 

Türkiye ise, sanki bu savaşa taraf olmaya çoktan razı bir istemle kollarını erken sıvamış ve kimi destek adımları atmış da, müttefiklerinin rızası bir türlü çıkamadığı için, bir çıkmaza düşmüş gibidir.

 

 Göğe çınar gibi yükselir,
Dosta eğilen selamımız. 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © M.Nazım Güler, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 29.06.2022 03:05:20