..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsanlar yalnızca yaşamın amacının mutluluk olmadığını düşünmeye başlayınca, mutluluğa ulaşabilir. -George Orwell
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Günlük Olaylar > Tayyibe Atay
30 Ekim 2002
Sünnetimiz Var; Buyurun!.  
Tayyibe Atay
Ama Tansu Çiller' i hatırlayınca, gülüyorum:))Onun da saçlarını keserler diye teselli buluyorum kendime ve parti başkanı olmadığıma seviniyorum.


:AGBC:
Sünnet düğünleri bir başka önem taşır Türkiye’de. Diğer İslam ülkelerinde nasıl yapılır bu düğün bilemem.Ama, benim ülkemin sünnet düğünlerine diyecek yoktur doğrusu!..Aylar önceden başlar hazırlıklar. Pencereler, kapılar boyanır, duvarlar badanalanır, halılar perdeler yenilenir; yatak, yorgan, yastıklar elden geçirilir. Kabartılacaklar kabartılır, havalandırılacaklar havalandırılır. Yatak örtüsü, pike takımı alınır. İşlemeli, dantelli çarşaflar hazırlanır birkaç tane. Pirinç alınıp, ayıklanır; tereyağları doldurulur buz dolaplarına...Et alınacak kasap bile ayarlanır daha o zamandan. Sünnet olacak çocuğun giyeceği pelerini, üzerinde ‘maşallah’ yazan silindir takkesi, ucu püsküllü asası, sünnet gömleği, ayakkabısı, terliği, iç çamaşırları ,çorabı alınıp asılır herkesin görebileceği bir yere. Bütün bu hazırlıkları izleyen çocuk korkmaya başlar; neredeyse vazgeçecek!..Haksız da sayılmaz hani!

Neyse!
Gün gelip karar verilir sünnet tarihine.Davetiyeler bastırılıp dağıtılır. Sünnetçiden randevu alınır. Çocukta bir korku ki, sorma gitsin!..”ANNE!...” diye mırıldanır aklına kesilme korkusu düştükçe..Oysa “BABA” olması için küçük bir operasyon geçirecektir sadece. İnsanların neden bu olaya bu kadar önem verdiklerine, telaşa kapıldıklarına akıl erdiremez bir türlü..Aklı çekeceği acıda, yatacağı süslü yataktadır. Çocuk böyle düşüne dursun; pelerinini giymiş, üzerinde ‘maşallah’ yazan silindir takkesini başına takmış, asası eline verilmiş halde bulur kendini, bir atın üzerinde. Gün gelmiştir; kaç gün önceden süslenen balonlu, fırıldaklı, kordelalı, kağıt fenerli, cibinlikli yatakta yatacaktır nihayet. Acısı her gün biraz daha dinerek, yarası biraz daha iyileşerek...Ve ‘BABA’ olmanın hayaline dalarak...BABA olur mu, olmaz mı bunu zaman gösterecektir artık (!)

Hepimizin bildiği bu olayı yazmak da nerden geldi aklıma dersiniz: Anlatayım!..

Ekim ayının on dokuzu, yıl 2002. Günlerden cumartesi;İstanbul’un Şirinevler semtinden kalkan Mahmut Bey minibüsüne bindim; yol alıyorum. Ama ne yol ya!..Sünnet odası mübarekJRenk renk parti bayrakları, amblemler, parti başkan ve milletvekili adayı fotoğrafları, dangır dangır çalınan tanıtım müzikleri vs...Canım sıkılıyor birden.’Bunlara gerek var mıydı’ diyorum içimden. Aslında içimden söylediğimi sanıyorum. Çünkü sesli konuşmuşum ki; yanımda oturan bir bey “Ne diyorsunuz hanımefendi?” diye soru yöneltince anlıyorum bunu. Çağa ayak uyduramayan bir toplum olduğumuzu, propagandanın iletişim aracı olan televizyonlardan yapılması gerektiğini, bu tür seçim kampanyalarının ekonomiyi baltaladığını söylüyorum O’ na. Haksız mıyım yani?Bana destek veriyor, hiç tanımadığım o aydın kişi; teşekkür edip iniyorum durağımda.

Kardeşimin evine doğru yürürken sünnet olacakları geçiriyorum aklımdan. Bülent Ecevit, İsmail Cem, Tayyip Erdoğan, Sadettin Tantan, Devlet Bahçeli, Doğu Perinçek, Deniz Baykal, Recai Kutan ilk aklıma gelenler...Ya da isimlerini hiç unutmadıklarım, kimbilir! Ama Tansu Çiller'i hatırlayınca; gülüyorum:))Onun da saçlarını keserler deyip teselli buluyorum kendime ve seviniyorum parti başkanı falan olmadığım için...Ne olurdu halim! Kel kalırdım, kell!..

Şimdi anladınız sanırım neden herkesin bildiği sünnet olayını yazmaya çalıştığımı. Öyle ise buyurun dostlar 3 Kasım'da yapılacak Sünnet düğünümüze!..Kimler daha çok ağlayacak bakalım, görelim...Size etli plav da ikram edeceğim, söz! İçinde karabiber de olacak kesilmiş saçlardan yapılan. Nasıl şeyse!Hediye falan istemem!..İyi düşünülerek verilmiş bir oyunuz olsun yeter.Atatürk Türkiye'sine yaraşır şekilde, Atatürk Türkiye'si vatandaşı olarak!..Yoksa acılarım dinmez, yaralarım iyileşmez hiç bir zaman...

Kolaylı gelsin ve hayırlı olsun!....Eleştiriler & Yorumlar

:: sünnetsiz günlere
Gönderen: mehmet / türkiye ankara
1 Kasım 2002
bu seçim sisteminde daha nice sünnet d düğünlerinde el çırpıp,gerdan kıvırırız.yada sistem partilerine farketmez adları yok hiç birinin diğerinden farkı.ha o ha bu farketmez.hepsi aynı tarafın yolcuları.önemli olan hata yapmak değildir hayatta.hatalara devam etmek aynı şeyleri devam ettirmektir.biz bu toplum olarak aynı kişileri yedi kere getirip sekiz defa yollayan bir toplum olarak herhalde dünyada ilk sırayı alırız.tabiki oylarımızı aydın demokratik ve aynı zamanda emekten yana olan partiye vereceğiz.asla aksisi düşünülemez.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Marul
Hamdolsun!..
Eskiyi Çare Yaptım

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kalem Uçları
Rabbena Atina
Patetissstt!.
Üşüme Sen
Kışa Kümes
Haylaşıyoruz
Yıkanmanın Jargonu
Yüksük Tabaklar
Patlıcan
Balerin Oldum

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Eskiden [Şiir]
Dudaklarım [Şiir]
Özlem 2 [Şiir]
Çözüm [Şiir]
Akpak Aşk [Şiir]
Seferi [Şiir]
Kuğu [Şiir]
Çoban 2 [Şiir]
Tınaz 2 [Şiir]
Dikiz [Şiir]


Tayyibe Atay kimdir?

Yeni şiirin,uzun yıllar yazmama rağmen yeni şairiyim. İnternet ortamı sayesinde okuyucu önüne çıktım henüz. Ne kadar şair olduğumun yanıtını ise okuyucuya bırakıyorum. Bayan yazarların çok az olduğu bir ülkede,duygu ve düşüncelerimi,şiirin ruhu okşayan ,elleyen tarafıyla anlatmaya çalışıyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Ahmet Arif,Behçet Necatigil,Nihat Behram...


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Tayyibe Atay, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.