..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsanın en iyi tarafı ürperebilmesidir. -Andre Gide
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Türkiye > Orhan Bani
11 Ekim 2011
Şaşkınım  
Orhan Bani
Bizlerin bildiğimizi ya da bildiğimizi sandığımız şeyleri yaşantımıza geçirememiz buna rağmen de gerek konuşur iken gerek yazarken bilmediğimiz bir şeyin olmadığına olan şaşkınlığım......


:BFCI:
Aslına bakarsanız belki böyle bir yazıyı yazacak olan en son insanlardan birisiyim,lakin şöyle baktığım zaman dünya ya,ne kadar gözlerimi kapasamda görmemek için, görmeden geçemediğim bir şey var.
Bulunduğumuz coğrafyada ki müslüman komşu ülkeler ve ayrıca dünya müslümanları;geneli diktatörlükle yönetilen ki adına ister krallık,ister tek adamlık ve yahut bilmediğim başka bir isimle adlandırılan bir başka yönetim biçimi söyleyin sonuç itibariyle halkların yönetimden memnun olmadığı bir idare şekli ve idare edenin de geneli itibariyle zalimliği ve zulmü ,işin enterasan yönü ise bu idare şekli ile idare edenler artık zaman itibariyle ömürleri dolduğundan birer birer yıkılıyor olsalar da yerlerine gelenler ne yazık ki gidenleri aratıyor.Bir de görüldüğü gibi bakıyorsunuz ki,bir şeyi bilmek demek ille de onun yaşama geçirileceği gerekliliğini göstermiyor.Özellikle dilleri itibariyle islam'ın kutsal kitabı olan Hz.Kur' an ın geliş dili olan arapça olmasına rağmen özellikle arap dili konuşanlar arapçayı bilmiyor yada sadece konuşuyor,anlamıyorlar,Kur'an insanlara rahmet olarak ve özelikle yol gösterici ve öğüt vermek ve ibret alınmak üzere gönderilmiş ve insanlara sevgi,merhamet hakka ve hukuka riayet(kişi başta olmak üzere tüm mahlukatın hakkını korumak ve saygı göstermek) ve ÖZELLİKLEDE BİZ MÜSLÜMANLARIN BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE VE BİRBİRİMİZE HOŞGÖRÜ GÖSTERMEK VE TAHAMMÜL ETMEK KAYDI İLE KARDEŞLİĞİMİZİ ÖĞÜTLEMEK VE BUNU BİLDİRMEK VEYA HATIRLATMAK (içerik itibariyle anlatılmak istenilen öğütler arasında yer alır) maksadıyla inmiştir.
Bu gün baktığımız zaman,ne zaman bir müslüman bir diğer müslümanın derdi ile dertlenecek,ne zaman bir müslüman diğer bir müslümanın ki din kardeşinin aç olduğunu bildiği halde tok yatmayacak,ya da ne zaman bir müslüman bir ülke,diğer bir müslüman kardeşi olan bir müslüman ülke nin açlık,terör,afet,iç savaş vs vs gibi dertlerini kendi derdi gibi algılayıpta bu soruna kendi sorunu imiş gibi yaklaşacak?bakıyorsunuz müslüman olmayan ülkeler kendi aralarında ki en azından görüntüde olsa da gerek ekonomik,askeri,siyasi ve gerekse başka bir türlü birliktelik içerisinde olup birbirlerinin dertleri ile dertlenebilme veya derdi paylaşma çabasında bulunurlar iken neden biz müslümanlar bir araya gelip biribirimize bir tebessümü bile göstermekten aciziz?peki hepimiz biliyoruz ki ölüm bütün canlılara ve inancımız gereği mahşerde yeniden canlanıp bir yerde toplanıp hesaba çekileceğiz,hadi kabirde münker ve nekirin suallerini verdik diyelim peki bu halimizi HZ PEYGAMBER MUHAMMET MUSTAFA (S.A.V)EFENDİMİZİN SANCAĞININ ALTINDA TOPLANDIĞIMIZ ZAMAN,kim ya da kimler ve nasıl PEYGAMBERİMİZİN YÜZÜNE BAKACAĞIMIZI BAKABİLECEĞİMİZİ İZAH EDEBİLİR.
Evet,dediğim gibi bunları belki yazacak,yada düşünecek en son adamlardan biriyim,ancak artık uyanmanın zamanı gelmedimi,birbirimize güleryüz göstermenin,samimiyet ve içtenlikle birbirimize bakarken gerek şahıs ve gerekse devlet olarak ta olsa,tebessüm ederek müslümanın samimiyeti ile BİZ KARDEŞİZ,BİZ BİRBİRİMİZİ ALLAH İÇİN SEVERİZ VE BİZ ALLAH IN İPİNE,ALLAH IN RESÜLÜNE,ALLAH IN DİN'İNE TIPKI ALLAH IN BİZE EMRETTİĞİ,RESÜLÜNÜN BİZE ÖĞRETMEYE ÇALIŞTIĞI ÖĞÜTLEDİĞİ GİBİ SIMSIKI SARILIRIZ VE BİZLERİN BU HALİNE GÖKTE MELEKLER BİLE İMRENİRLER ,diyebilme düşüncesi bile olsa ifade edebilme zamanı ne zaman gelecek?evet aslına bakarsanız benim şaşkınlığım bizlere,Allah bizleri şuurlandırsın,ufkumuzu açsın ve kim olduğumuzu ne olduğumuzu nereden gelip nereye gideceğimizi bilmemizi ve hatırılamamızı nasip etsin inşallah... tüm kalbimleSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sevgi,sadakat,vefa
Sanal ve Gerçek Dünya
Bir Çaresi Olmalı
Günaydın - Ben Aptalım

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dosta Döndüm Ben [Şiir]
Ben Tövbe Ettim, Haberin Olsun [Şiir]
Yakar Beni Hasretin [Şiir]
Suçum Ne [Şiir]
Hakkı Olan Alsın [Şiir]
Sadece Yolcu Gitmez [Şiir]
Kime Arz Edeyim [Şiir]
Özleyenim Varmış Benim [Şiir]
Demek Nasip Yok [Şiir]
Öyle Bir Sevelim [Şiir]


Orhan Bani kimdir?

. . . . . . . . .


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Orhan Bani, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.