..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İçine koyabileceğin bir karanlığın olmadan, bir ışığın olamaz. -Arlo Guthrie
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Hulki Can Duru
2 Şubat 2013
Terörü Çözme Süreci mi Dediniz?  
Hulki Can Duru
Aynı bayrak altında yaşadığı halde komşusuna karşı terör eylemine kalkışan aşiret düzlemindeki etnik gruplar insancıl ve devrimci olamazlar. Onlar, gerici ve ırkçı yapıları gereği, ancak faşizme, teröre ve küresel güçlere sığınarak hareket etmek zorundadırlar. Kukla ve maşadırlar. O halde, Türkiye’deki etnik grupların ayrılıkçı eylem ve söylemlerinin tarihi küresel güçlerle işbirliğinin tarihidir.


:ABAI:
Büyük Ortadoğu Projesini destekleyen ABD, İngiltere, AB ülkeleri barışçı ve devrimci ülkeler midir? Yoksa bunlar sömürgeci, işgalci, savaşçı, yayılmacı emperyalist ülkeler midir? Bu soru şöyle de sorulabilir: Böl ve yönet ilkesiyle küresel güçlerce bölgedeki tüm ülkelerin sınırlarını yeniden belirlemeye yönelik Büyük Ortadoğu Projesi kapsamındaki Kürt açılımı denen barış süreci ilerici, devrimci ve barışçı bir tasarı olabilir mi?

Barzani aşiretinin Kuzey Irak’ta kontrol ettiği özerk bölge Irak’ın işgalinden sonra ABD ve İsrail’in katkılarıyla kurulmadı mı? AKP hükümeti buna destek vermedi mi? O kukla devlet ile petrol ve ticaret anlaşmaları yapmadı mı? PKK’nın TBMM’deki uzantıları ulusal devlete ve Atatürk devrimlerine karşı değil midir?

“Ulus” ve “Türk” kelimelerinden artık ödü patlayan, “Atatürk” demekten kaçınan, “Ulusa Sesleniş” programının adını bile “Millete Hizmet Yolunda” olarak değiştiren ileri demokrasi zihniyetinin onlardan ne farkı var? Özerklik iddiasında olan etnik gruplar hiç ABD emperyalizmine veya küresel güçlere direnmişler midir, yoksa onların desteğiyle mi ayakta durmaktadırlar ? Avrupa’da terör örgütünü büroları yok mu? Bunlara silah yardımı yapan ülkelerin kim olduğunu bilmiyor muyuz?

Demek ki, etnik-ayrılıkçı projelerin ilericilik, bağımsızlık ve özgürlüklerle gerçek anlamda hiç bir ilişkisi yoktur. Çünkü bunları destekleyenler küresel güçlerdir ve bunun altında petrol üzerine oynanan oyunlar, Türkiye’nin Kafkaslar, Türk Cumhuriyetleri ve Türk halkları ile olan sınır ve toprak bağlantısını Ermenistan ve Büyük Kürdistan duvarıyla kesme planları vardır.

Aynı bayrak altında yaşayan komşusuna karşı terör eylemine kalkışan aşiret düzlemindeki etnik gruplar insancıl ve devrimci olamazlar. Onlar, gerici ve ırkçı yapıları gereği, ancak faşizme, teröre ve küresel güçlere sığınarak hareket etmek zorundadırlar. Kukla ve maşadırlar. O halde, Türkiye’deki etnik grupların ayrılıkçı eylem ve söylemlerinin tarihi küresel güçlerle işbirliğinin tarihidir. İşte bunun için Prof. Dr. Birgül Aymar Güler “Kürt milliyetçiliğini bana ilericilik ve bağımsızcılık diye yutturamazsınız” diyor.

Peki, güya Türk halkını korumak için getirilen Patriot füzelerinin şimdi ne için geldiğini iyice anladık mı? Daha Patriot füzeleri doğru dürüst yerleştirilmeden İsrail’in 30 Ocak 2013 günü Suriye’ye durup dururken saldırması ve bir araştırma merkezini vurması tesadüf veya yanlışlıkla mı oldu? Kuzeyden Türkiye, güneyden İsrail tarafından çembere alınan Suriye bu baskıya daha ne kadar dayanabilir? Savaş yaygınlaşıp Rusya ve İran da devreye girerse ne olacak?

Komutanlarının yarıya yakını tutuklu, moralsiz bir orduya sahip, ama dik duruş sergileyen ileri demokrasinin kumdan kalesi ülkemiz savaşta taraf olursa bunun çok vahim sonuçlar doğuracağını hala göremiyor muyuz? İflas etmiş olan “vanminit” ve komşularla sıfır sorun politikasının geldiği bu acıklı ve gülünç durumun bizi Üçüncü Dünya Savaşı’nın anaforuna doğru çektiğini fark edemiyor muyuz? Bu milletin bazı şeyleri anlaması ve kavraması için illa kafasını duvara mı çarpması gerekiyor?

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Siteden silinen yazılarınız
Gönderen: Mehmet Ali Özler / ,
18 Mart 2013
Sayın Can, sitede silindiğini gördüğüm "Doktorların Kendini Beğenmiş Saygınlığı ve Halk, Antisemitizm ve İslam" adlı yazılarınızı, aybilmehmet@hotmail.com adresine göndermenizi rica ederim. Bu adres kendime aittir. Saygılarımla. ////MEHMET BEY EN KISA ZAMANDA YOLLAYACAĞIM ESENLİK
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un 14 Nisan 2009 Tarihli Değerlendirme Konuşmasının Eleştirisi (I)
Koçan Devrimi (!) ve Postmodern Saksofon Demokrasisi
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un 14 Nisan 2009 Tarihli Değerlendirme Konuşmasının Eleştirisi (Iı)
Cahil, Kara Cahil, Zırcahil…
"The Economist" Dergisine Mektup
Ordo Ab Chaos Stratejisi
Israel Delenda Est?
2012 Nobel Barış Ödülü Avrupa Birliğine Verildi!
Tarihin Çarklarını Geriye Çevirmek
G… Kılı ve Siber Teröristler!

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Paganlıktan Gelme Bir Tapınma Şekli: Namaz (2)
Mevlana'nın Kimyası
Cinsel Saldırı Suçu ile Tecavüzden Yargılananların Hadım Edilmesi Yasa Tasarısı
Köpekliğin Aşkı ve Varoş Kültürü
Paganlıktan Gelme Bir Tapınma Şekli: Namaz
Çağdaş Gericilik: Postmodernizm
Mevlana ve İslam
Dinin Ahlaksızlığı, Yahut, Ahlaksızlığın Dini
Ka, Kar ve Kars
Haksızlığa Kesinlikle Karşıyım

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Elsa'nın Gözleri [Şiir]
Albatros [Şiir]
Kraliçe ve Bahçıvan - II [Şiir]
Kraliçe ve Bahçıvan [Şiir]
Yeryüzü Rüzgarları [Şiir]
Op. 11 Piyano Ezgileri, Arnold Schönberg [Şiir]
Malta Şahinlerine [Şiir]
Uçan Ayakkabı [Şiir]
Havanın Ölümü [Şiir]
Her Ocak Hiddetle Tütüyor… [Şiir]


Hulki Can Duru kimdir?

Başlıca yapıtları: Eski Kule Müziği (şiir) Geometrik Aydınlık (şiir) Havanın Fen Noktası (şiir) Tartaros Paradigması (eleştiri) Teslis Sendromu (eleştiri) Nano Kutsallık (eleştiri) Sevgili Kutlu Yaşam (öykü) Kuşku Bilinci ve Eleştiri (eleştiri)

Etkilendiği Yazarlar:
Montaigne, Descartes, Russell, Tolstoy, N. Hikmet, Dostoyevski, Nietzsche, Freud, Darwin, Marx, Engels, Lenin, Bakunin, Kropotkin, Voltaire, Diderot


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Hulki Can Duru, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.