..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
640K bellek herkese yetmelidir. -Bill Gates, 1981
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Toplum > Kâmuran Esen
20 Nisan 2014
Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü / Cumhurbaşkanı Kim Olacak?  
Kâmuran Esen
Muhalif köşe yazarlarına “leş gargaları” diyen, tv programlarına ve yargıya müdahale eden, Anayasa Mahkemesinin gararlarına saygı duymayan, adı yolsuzluğa garışmış bakanlarını ifadeye çağıran savcıları görevden alan, oğlunu ifade vermeye göndermeyip makam arabasında poz veren, gazetecilere ve ODTÜ öğrencilerine terörist muamelesi yapan, beş altı tane gemi sahibi oğlu olan, demokrasiyi amaç değil araç olan gören, İnönü ve Atatürk’e “İki ayyaş” diyen birinden bu memlekete cumhurbaşkanı olmaz- olmamalı.“


:AAAC:

Ah benim mektubumun pulu, salatamın marulu, peynirimin tulumu günlüğüm. Nasılsın, iyi min? Ekmek derdin yok, aş derdin yok; oy gullandığım sandıkta neden o gadar oy iptal edildi derdin yok; Anayasa Mahkemesi’nin gararlarına saygı duymayan bir başbakanın yok; mitinge gidersem tomalar üstüme su fışkırtdırır, pulisler gaz fişeği atar, muhalif köşe yazımdan dolayı başbakan bana hakaretler yağdırır , üstelik gaste sahibine beni hedef gösterir derdin yok. Dertler hep bizde. Sen iyi olmayacan da ben mi iyi olacam sevgili günlüğüm? Bazen, yemin olsun ki, sana özeniyom. “Keşke ben de, bir günlük olsaydım.” diyom.

Havalar epey ısındı, bahar geldi. Sittisivir soğuklarını da atlattık mı, gerisi yaz sayılır. Oh! Zoba yakmakdan gurtulacam. Zobadan pek bıkdım sevgili günlüğüm. Koca kış, odun- kömürle uğraşmakla geçti. Memet Amca’n da “Kışın, çıtır çıtır yanan zobanın üstünde kestane bişirmek, ömre bedel.” diyo. Eeee, normal. Zobayı ben yakıyom, eziyetini ben çekiyom; sefasını sürmek Memet Amca’na galıyo. Turp elle mi yoksa belle mi çıkıyo, herifin haberi yok. “Minare yaptırmayan, yerden bitmiş sanır.” derler ya, işte o hesap. Bilmez bile zoba yakmayı. Bi gün hasdaydım, zoba yakmak ona düştü. Zobayı yakdıktan sonra hamama gitmek zorunda galdı. O gadar batırmış elini, yüzünü, üstünü başını. Demirci çıraklarına dönmüş Allah seni inandırsın. Yüzü gözü kömür garası olmuş. Görsen, “Memet Amca” demezsin de, “Kim bu su, sabun görmemiş adam?” dersin.

Neyse, geç’em bunları. Ben de lâfı pek dolandırdım. Ne yapayım sevgili günlüğüm; içimi boşaldacak birini hazır bulmuşken, her şeyi anlatayım. İçimde galıp gulunç olacağıma, sana anlatayım da, olursam gülünç olayım. Dur hele, ne diyecedim ben? Hıh ! Aklıma geldi. Dün akşam misafirimiz vardı. Gomşular gızlı- erkekli çıkıp gelmişler, sağolsunlar. Biz gadınlar, erkeklerden bi kötülük görmediğimiz için, üstelik erkeklerimiz de sapık falan olmadıkları için onlardan kaçıp göçmeyiz. Hep birlikte oturduk, sohbet etdik gülüş çığrış.

Millet bütün dertlerini unutmuş, “ Cumhurbaşkanı kim olacak?” derdine düşmüş. Nenize lâzım? Şinciki cumhurbaşkanının ne hayrını gördünüz de, yenisinden ne bekliyorsunuz? T.Erdoğan, cumhurbaşkanı olmalı mıymış, olmamalı mıymış? Kimine göre, olmamalıymış, yoksa AKP dağılırmış. Nerde o günler. Kimi der; ” Cumhurbaşkanlığı, T.Erdoğan’ın hakkı; kimi der; AKP güç gaybeder T. Erdoğan olmayınca.”…Yani, vatandaş açısından olaya bakan yok. Herkes başbakan ve partisinin penceresinden bakıyo konuya.

Bana sordular. ” Sence cumhurbaşkanı kim olmalı? Başbakan, cumhurbaşkanı olsun mu, olmasın mı ?” dediler. Sanki benim vereceğim cuvap; cumhurbaşkanlığı seçimini etkileyecekmiş gibi. Ben kimim ki? Bizi ıslayıp kazıyan mı var? Ben de, “ T. Erdoğan cumhurbaşkanı olmasın da kim olursa olsun. Başbakanlığından ne fayda gördüm ki, cumhurbaşkanlığından ne bekleyim.” dedim. Amanin bazı gomşular bana bi gızdılar bi gızdılar. Gızsınlar, bence hiç sakıncası yok. Bunların iktidarından nemalanan birilerinin, başbakanın agubatıymış gibi savunma yapmalarından daha normal ne olabilir? O gadar yandaş, o gadar nemalanan vatandaş yarattılar ki; bunların sırtına dayanmak bile, kendilerini ikdidarda tutmaya yeter. Yetiyo zaten.

Sevgili günlüğüm, ben, T. Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasını gatiyen isdemiyom. Muhalif köşe yazarlarına “leş gargaları”diyen, tv programlarına ve yargıya müdahale eden, Anayasa Mahkemesinin gararlarına saygı duymayan, adı yolsuzluğa garışmış bakanlarını ifadeye çağıran savcıları görevden alan, oğlunu ifade vermeye göndermeyip makam arabasında poz veren, gazetecilere ve ODTÜ öğrencilerine terörist muamelesi yapan, beş altı tane gemi sahibi oğlu olan, demokrasiyi amaç değil araç olan gören, İnönü ve Atatürk’e “İki ayyaş” diyen birinden bu memlekete cumhurbaşkanı olmaz- olmamalı.“ Başbakan oluyor da, neden cumhurbaşkanı olmuyormuş?” dersen eğer; ben de, “Git onu kendisine oy verenlere sor.” derim. Gerçi, seçimlerde aldıkları oyların gerçek yüzdesi ne gadar, tartışma götürür. Sandıklarda en az % 4- 5 lik seçim hilesi olduğuna inanıyom. Hele Angara dediler mi, orada duracan. CHP’ye bicik bile oy çıkmayan sandıkları düşünecen. Ve sonra kendine soracan: “Bu sandıklarda CHP’ye verilen oylar nereye gitti?” Cumhurbaşkanı kim olmalı diye düşüneceklerine, asıl bunları düşünsün bizim gomşular.

Ayhhhh! Gonuşdukça, düşündükçe, yazdıkça sinir basdı. En iyisi ben galkayım da işime gücüme bakayım. Başımızdakilere olan hırsımı işten çıkarıyom zaten sevgili günlüğüm. Ne demiş atalarımız: “Eşeğini dövemeyen, semerini dövermiş. Biz, eşeğin semerini bile bulamıyoz dövmek için. İşde böyle günlüklere döküyoz içimizi. İyi ki sen varsın. Yoksa ben içimi boşaltamayınca; şişerdim şişerdim de sevgili günlüğüm, şişdiğim yerden patlayıverirdim. “Takdiri ilâhi.” der, geçerlerdi. Allah hepimize sabır versin demeyecem. Sabrede sabrede bu hale geldik zaten. Allah artık sabır vermesin de, akıl fikir versin bu millete. Versin ki, uyansınlar uykudan.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum kümesinde bulunan diğer yazıları...
Benim Hiç Sevgilim Olmadı
Balkonlara Asılmış Biberler
Okulsuz - Öğretmensiz Bırakılan Köylerimiz
Atasözlerimiz Üzerine / Yeni Düzenleme
Fatma Nine'nin Günlüğü - 3
Bayramda Anıtkabir Ziyareti Şart Mıdır?
Mudurnu'lu Fatma Nine'nin Günlüğü / Bugün Guşlar Gibiyim
Bir Kadın Kimdir Aslında
Mudurnu'lu Fatma Ninenin Günlüğü / Mudurnu"da Şiir ve Türkü Gecesi
Mudurnulu Fatma Nine"nin Günlüğü / Paralel Bir Ürya Gördüm

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Güzel Dilimiz Türkçe
Kızım Sen Avukat Ol!
Atatürk'e Mektup
İstanbul Sizin Olsun
Ben Birazcık Deli miyim?
Öğretmenler Günü
Mudurnu'da Bir Günlük Gezi
Yeğenime Yaptığım Peynirli Börek Tarifi
Bişim Efde Heykes Bi Asayip...
Canı Sıkılmak Nasıl Birşey?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dönüşü Olmayan Gidiş [Şiir]
Seni Özlemenin Kitabını Yazabilirim [Şiir]
Bensiz Yaşamaya Alışacaksın [Şiir]
İşte Gidiyorsun [Şiir]
Gelseydin Eğer [Şiir]
Ne Zaman Seni Düşünsem [Şiir]
O Beklenen Hiç Gelmeyecek [Şiir]
Çek Beni İçine Bir Nefeste [Şiir]
Sığınacağım Başka Yürek Yok [Şiir]
Uykularında Sev Beni [Şiir]


Kâmuran Esen kimdir?

Okumak ve yazmak bir tutkudur benim için. Yazdıklarımı okuyucularla paylaşmak amacıyla buraya gönderiyorum. Yıllardır, yerel bir gazeteye haftalık köşe yazıyorum. Mudurnu Belediyesinde gönüllü kültür müdürü olarak çalışıyorum. Yayımlanmış Kitaplarım: -Şiirlerle Öyküler - şiir / Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yazarlar Dizisi ( 1988). . . . . . . . -Sevgi Yumağı - şiir ( 1997 ). . . . . . . . . -K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakamlığı Kültür Hizmetleri Dizisi ( 2002 ). . . . . . . . . . . -Oynatmayalım Uğurcuğum- deneme , anı / --Senfoni Yayınları ( Haziran / 2004 ) -Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü - Baskıya hazırlanıyor

Etkilendiği Yazarlar:
Okuduğum her yazardan veya yazıdan etkilenirim. Bende bir etki bırakmayacak, herhangi bir şey öğretmeyecek bir yazı düşünemiyorum.


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Kâmuran Esen, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.