..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir sanatçı başarısız olamaz; sanatçı olabilmek bir başarıdır. -Charles Horton Cooley
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > İlişkiler > Aysun Güven
27 Ocak 2015
Zeus'un Kızı;doğaçlama  
Aysun Güven
Dünyanın tüm servetinin, sadece %1 nüfüsunda bulunduğunu söylüyor radyo. Sadece bunu söyleyip susmuş gibi. Kocaman bir sessizlik, ardından yayılan dalgalar gibi aklıma, durdurulamayan savaşları getiriyor. Tüm bunlar, koca evrende, bir iğne deliği kadar olmayan biz için büyük değildir de nedir ?


:AAAJ:
Bir kitabın kaderi okuyanın zekasına bağlıdır. Latin atasözü
Hava yeni kararmış. Yollar, biraz önce yağmış yağmuru, ışıkları çoğaltarak kutluyor. İşten yeni çıkmış olmanın verdiği yorgunluğu, sürükleyerek götürürken, azaltmaya çalışıyorum. Kırmızı ışıkta durduğumda, arka taraftan çantamın çalınmaması için kapımı kilitliyorum. Şehrin merkezinin oldukça dışındayım. Karşıdan karşıya geçerken, yol verdiğim, günümüzün modasına uygun, hafif sakallı ve giyimini de görünüşüne uydurmaya çalışan genç, yanındaki ile gülümseyerek konuşurken bana elini alnına koyarak, minnettarlık nezdinde, gülümsemeyi ihmal etmiyor. Birden, Hubble teleskobunun, dünyaya, ne kadar küçük olduğumuzu, gözümüze sokan fotoğrafları geliyor aklıma. Oysaki çoğunu, bizzat kendimizin yarattığı, boyumuzdan büyük, ne kadar sorunla uğraşıyoruz.
Biraz ilerideki ışıklarda siyahlara bürünmüş, üç kadın. Biri, çocuğu kucağında, arabaların camlarına elini uzatırken, diğer ikisi ise, çimenlerde oturmuş çocuklarını meşgul etmeye çalışırken kafama kazınıyorlar. Para kazanmanın zor olması, onu, üzerinde yazandan daha değerli mi kılar ?
Otobanı tercih ediyorum. Hava açık, bir o kadar da soğuk. Karanlık saklayacağı şeyleri içine çekmiş. Sağda bir kamyon ya da tırın durmasını bekleyen sarı saçlı bir silüet görüyorum. Aklımda kalan sadece saçı. Yüz yüz elli metre sonra, devasa ışıklar başlıyor. Bıraktığın yerde kalan eşyalar gibi bazı şeyler, karanlık da öyle.
Şehrin içine hafifçe kavis alıp dalıyorum. Solda çocuk partileri düzenlediğini bildiğim bir mağaza, içinde önce anlam veremediğim bir sahne görüyorum. Camın önünde şık bir masa, mumlardan anlıyorum, içerisi loş. Bir kadın ve bir erkek yemek yiyorlar, yalnızlar ve evet yanlış görmüyorum bir kemancı, serenat yapıyor. Sonraki sahneleri, direksiyonda olduğumdan hayal ediyorum. Şık ve muhtemelen siyah giymiş hoş bir kadın, hoş bir erkekle aşklarına kadeh kaldırıyorlar. Ömür boyu birlikteliklerine.
Dünyanın tüm servetinin, sadece %1 nüfüsunda bulunduğunu söylüyor radyo. Sadece bunu söyleyip susmuş gibi. Kocaman bir sessizlik, ardından yayılan dalgalar gibi aklıma, durdurulamayan savaşları getiriyor. Tüm bunlar, koca evrende, bir iğne deliği kadar olmayan biz için büyük değildir de nedir ?
21.01.2015Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın İlişkiler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Zeus'un Kızı; Kaldığı Yerden
Zeus'un Kızı; Gelecek Gelmeyecek
Zeus'u Kızı.; Hayat Pazar Yeri
Zeus'u Kızı.; Körlük?
Zeus'u Kızı.; Hayatınızı Nasıl Alırdınız?
Zeus'un Kızı; Su Terazisi
Zeus'un Kızı; Tutkunun Alfabesi
Zeus'un Kızı; Duymak İstediklerimiz
Zeus'un Kızı; 2013 2012 2011 2010...
Zeus'un Kızı; İyi Kötü ve Çirkin

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Zeuskız; Metaverse Dönüşüm Dontlookup
Zeuskız; Prada Gırgır'a Karşı
Zeuskız; Metaverse Dönüşüm Dontlookup
2020 Bit Artık
Zeuskız; Yalan
Zeuskız; Çağrışımsal Eşik
Iğdır Harward Arası Kaç Km?
Zeuskız; Sizi Dinlesinler
Ertelenen İşlere Gün Doğdu
Ego Bitti Şarj Etmek Lazım

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Kara Mizah [Şiir]
Irmak [Şiir]
Bütün Yolculuk Boyunca Hasret Ayrılmadı Benden - Bir Ucu Bir Kuyuda Kaybolan Rüzgarlı Bir Şosede [Şiir]
İnsana Dair [Şiir]
Bir Dolu Bir Boş [Şiir]
Doğum Günüm [Şiir]
2011 Yeni Doğan [Şiir]
Doğum Günüm [Şiir]
Derdim Bu Olsun [Şiir]
Ne Diyeceğimi Bilemedim [Şiir]


Aysun Güven kimdir?

hayatın içine sığamayanlar kitapların içine sığabilir.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Aysun Güven, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.