..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Olgunluğa erişmemiş şairler ödünç alır, olgunluğa erişenler çalar. -George Eliot
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Türkiye > Levent Ölçer
24 Şubat 2015
Uyanıklık  
Nefes almak yetmez, sorumluluk da almalı

Levent Ölçer


Hayat sorumluluktur. Nefes alan herşeyin yaşadığı hayata karşı bir sorumluluğu var. Bu sorumluluk demek "UYANIK" olmak demek.


:AECE:
Toprak kaybedince %50'nin umurunda olacağını sanıyorsunuz. Umurlarında değil ki. Taa bilmem nerdeki minicik bi türbeden ne olacak diyor. Adamın düşünce yapısı bu.
PKK güneydoğuyu koparmak istiyor, bak ne hale geldik, ülke bölünecek dediğimizde bu %50'nin "hay elim kırılaydı da AKPye oy vermeyeydim" diyeceğini mi sanıyoruz? Adamların umurunda değil. Zaten çorak toprak, zaten yatırım yapılmamış, vergiyi biz ödüyoz, kaçak elektriği biz ödüyoz. Kopsun gitsin diyolar. Bütün Kürtleri de alıp gitsin diyolar sanki güneydoğu kopunca bu iş bitecek ve herşey güllük gülistanlık olacak gibi bi düşünce yapısı mevcut. Aslında düşünmemece yapısı yani.

Bu adama "adam hırsızlık yaptı" diyosun inanmıyorum diyor, kasetler var diyosun montaj diyor, itiraf etti yav daha ne olsun diyosun, vatandaş için yapmıştır diyo helal olsun diyo.

Uzatmayacam, AKP seçmeni çok ağır bir psikolojik vakadır ve bunu abartarak ya da mizah için söylemiyorum. Bunu ciddiyetle ve samimi bir biçimde ifade ediyorum. AKP'ye oy verenler ya AKP iktidarından para ve kazanç elde ediyordur ya da ağır psikolojik nedenlerle aklı gözü bağlanmış ve düşünceleri kontrol edilen kukla seçmenlerdir. Bunlara sandık oyunlarını ekleyin. Pasif muhalefet liderlerini ekleyin. Yok edilmiş adalet sistemini ekleyin. Uşaklaşmış polisi ve sindirilmiş orduyu ekleyin. Bir türlü birleşip cepheleşemeyen muhalefeti ekleyin.

Okuduğum bir yazıda vatandaş çok iyi ifade etmiş linki bulursam bu yazının sonuna ekleyeceğim o yazıyı mutlaka okuyunuz: şöyle diyor ve katılıyorum, başka ülkelerde de cahiller ve kötüler mevcut lakin orada yerleşik adalet sistemi ve kamu düzeni kanunları nedeniyle bu nüfus kontrol altında zarar veremiyor bizde olduğu gibi. Evet, öyle.

Bizde o yazıda da çok güzel biçimde ifade edildiği gibi cehalet ve kötülük örgütlü bir biçimde büyük bir ayaklanma halinde ve ne yazık ki sayıları çok kritik bir oranı aşmış durumda ki bu orandan sonra sadece devlet iradesi ve hukuk yoluyla azınlık kendini koruyabilir lakin devlet iradesi ve hukuk artık guguk edilip iblislere köle olduğundan... yani kısacası bu ülkede işler çok fena boka sardı. Bunu bu şekilde ifade etmek istemezdim lakin allayıp pullamanın ve şekere bulamanın bir anlamı yok. Durum bu kadar berbat.

Topluluklarda belli fikir ve eylemleri destekleyenlerin oranı kritik bir noktaya ulaştığında bunların düşünceleri süratle çevredeki diğerlerini de etki altına almaya başlar ve bu düşünceler-eylemler bir yangın gibi katlanarak büyür-yayılır. Bu kritik kitleye ulaşmak önemlidir. "Daha çok insanı uyandıralım, güçleri birleştirelim, düşüncelerimiz ortak faydamız için, geleceğimiz ve çocuklarımız için birleştirelim," dediğimizde sanki çizgi filmde büyü yapmaktan konuşuyomuşuz gibi abuk abuk bakışlarla karşılaşmak çok yorucu. Yorulanları anlıyorum.

Yorulup "yeter lan ben norveçe, avustralyaya kaçıyorum, çoluğumu çocuğumu bu yamyamlara yem etmeyecem" diyen bir anneye, bir babaya vatan, bayrak, milliyet diye anlatmaya kalkabilirsin... Ama o anne-baba "arkadaşlar birleşelim, mücadele edelim," dediğinde Nasrettin Hoca'nın Filleri ve Timur misali bir destek gösterdiğini hatırla.

Adamlar kritik noktaları (parti liderLERİ, askerler, mahkemeler, sendika yönetimleri, polis, bankalar, televizyon kanalları, medya orospuları, ünlüler, gazeteciler) tutmuşlar. Kritik sayılara ulaşmışlar. Ya taraf ya da bitaraf olacak deyip normalde bu pisliğe bulaşmayacak adamları bile içlerine almışlar. Bu kritik eşik aşılmış. Bunun geri dönüşü yok mu?

Bu iş bu noktaya gelmemeliydi. Hayat sorumluluktur. Nefes alan herşeyin yaşadığı hayata karşı bir sorumluluğu var. Bu sorumluluk demek "UYANIK" olmak demek. Çevrenden haberdar olmak demek. Takip etmek demek. Okumak , izlemek demek. Çünkü bunları yapmazsan ayakta uyuyan bir ölüden farkın yok. Beynini yerler, zombi olursun. İstediğin kadar ben siyasete girmiyorum de, af edersin siyaset sana köküne kadar girer.
Uyanın abicim. İşin özeti bu. Hayatınızın kontrolünü alın. Etrafınızda olup bitene daha bir haplanmamış uyanık gözlerle bakın. Lütfen buna vakit harcayın çünkü ülke şu anda savaşta. Bu savaşta henüz mermi sıkmıyoruz ama o da yakın. Şimdi uyanın ve uyandırın, faklılıklara değil ortak noktalara sarılıp hepimizin faydasına olacak bir güçbirliğine gitmemiz şart.


Her kelimesine katılmayabilirsiniz, ben katılmıyorum, lakin okunması gerek bir yazı olduğunu düşünüyorum. Lütfen zaman ayırıp okuyunuz.

(http://www.melihkarakelle.com/turkiyeden-neden-tasindim.html )
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın türkiye kümesinde bulunan diğer yazıları...
Tanklamak Ne Demek?
Ya İstiklal Ya Ölüm
Türkiye Nasıl Kurtulur?
29 Ekim Günlüğü ve Bir Avuç Marjinal
Dudakların Hala Kırmızıyken Öp
30 Mart Geçti Şimdi Ne Yapacağız?
Türklerin Kısa Yoldan Köşeyi Dönme Sevdası?
Abd - İran Savaşı
Yazmak Ya da Yazmamak...
30 Ağustos Zafer Bayramı

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sevgi, Mutluluk, Özgürlük ve Hayat Üzerine Felsefe
Ölüm / Kalım
Uzayda Hayat Var mı?
World Of Warcraft Yazısı
12 Fransız ve Mükemmel Dünya
Zenginler Klübünden Bir Şerefsizin Böbürlenmeleri
Yalnızlık Çağı
İzedebiyat Yetkililerine Açık Mektup
Usta ve Çırak
Bahar Akşamı Felsefesinden

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Barbar Conan'ın Ölüm Şarkısı [Şiir]
Her İnsan Öldürür Sevdiğini [Şiir]
Tatlı Sert [Öykü]
Zeytin Karası [Öykü]
1996 Yılı [Öykü]
2012: Ölülerin İntikamı [Öykü]
Ufuklar: Kırmızı Bölge - 18 [Öykü]
Althar'ın Akıncıları: Altıngöl ve Ejderha (9. Bölüm - Son - ) [Öykü]
Kovan Savaşları (1. Bölüm) [Öykü]
2012: Ölülerin İntikamı (3) [Öykü]


Levent Ölçer kimdir?

Fantazyada büyü, teknoloji ve aksiyon İldar'da buluşuyor. 07/10/2017 tarihinde şimdi diyebilirim ki neredeyse 2 senedir tek kelime yazmadım. . . 2 senedir yazar tarafım ölü. oysa oldugum şeyler içinde olmayı en sevdiğim şey yazar olmaktı :) Toprağı bol olsun.

Etkilendiği Yazarlar:
Süpermen, Robert E. Howard, Tolkien, Salvatore, Jules Verne, Battalgazi, David Eddings, Michael Moorcock.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Levent Ölçer, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.