..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsanın en iyi tarafı ürperebilmesidir. -Andre Gide
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Sanat > Seval Deniz Karahaliloğlu
4 Aralık 2016
"Tiyatronun Sesi Radyosu" Canlı Yayında Sevgili Dinleyiciler…  
Eveeet, “Tiyatronun Sesi Radyosu” canlı yayında sevgili dinleyiciler. Yine bir “Tiyatro ile Yaşamak” programında birlikteyiz.

Seval Deniz Karahaliloğlu


Boynunda sarılı pembe peluşu, canlı ses tonu, güleç yüzü, samimi tavrıyla Ebru karşımda duruyor. Aslında oturduğum sandalyenin koluna tünemiş vaziyette. Bir yandan da gülüyor. Mikrofona eğilmiş gülerek bana bakıyor. “Nereye gitsem hep ona rastlıyorum. Bütün oyunlarda o var. Tiyatroyla ilgili her yerde karşımıza çıkıyor…” Benden bahsediyor.


:ABHB:
“Tiyatronun Sesi Radyosu” Canlı Yayında Sevgili Dinleyiciler…

Seval Deniz Karahaliloğlu

Eveeet, “Tiyatronun Sesi Radyosu” canlı yayında sevgili dinleyiciler. Yine bir “Tiyatro ile Yaşamak” programında birlikteyiz. Ben sunucunuz Ebru Atilla Sagay, bu hafta tiyatroya gönül veren bir yazarı ağırlıyoruz….

Boynunda sarılı pembe peluşu, canlı ses tonu, güleç yüzü, samimi tavrıyla Ebru karşımda duruyor. Aslında oturduğum sandalyenin koluna tünemiş vaziyette. Bir yandan da gülüyor. Mikrofona eğilmiş gülerek bana bakıyor. “Nereye gitsem hep ona rastlıyorum. Bütün oyunlarda o var. Tiyatroyla ilgili her yerde karşımıza çıkıyor…” Benden bahsediyor.

Kalbim heyecandan küt, küt, küt atıyor. Hani, neredeyse bum, hum, bum sesi duyulacak diye korkuyorum. Oysa alışkınım son 20 yıldır canlı yayınlara. Londra Türk Radyosunda yaptığım radyo programları, TV’da yıllarca yaptığım sanat programları var ama bu farklı. Davetli olarak katıldığım tiyatroya ait, tiyatroya adanan bir radyo programındayım. Belki de bu kadar heyecanlı oluşum bundandır. Çok sevdiğim tiyatro, artık radyo dünyasında kendine ait bir sese sahip.

İzmir, Metin Altıok Kültür Merkezindeyiz. Yeni Kapı Tiyatrosu oyuncularının ve gönüllü tiyatro severlerin, sanatçıların, aydınların bir araya gelerek emek vererek kurdukları bir kültür merkezi. Aslında, Alsancak’da sokak arasında eski bir Rum evi arka bahçesi ve bahçeye kurulan küçük sahnesiyle şahane bir kültür merkezine. Rum evinin duvarlarında yağlı boya tablolar selamlıyor gelenleri. Sonra radyo yayınının yapıldığı odaya giriyoruz. Kapıda Tiyatronun Sesi Canlı Yayında yazıyor. Yani, lütfen sessiz olun anlamında. Radyo programının yapıldığı oda işin ruhuna yaraşır bir şekilde tiyatro kostümleriyle donatılmış. Hemen arkamızdaki askılıkta Yeni Kapı Tiyatrosunun sahneye koyduğu Moliere Efendi oyunun kostümleri yer alıyor. Ben gayet teklifsiz bir şekilde hemen Moliere Efendi’nin havalı şapkasını alıp başıma geçiriyorum. Moliere Efendinin Şapkasını kuşanmış bir şekilde Ebru Atilla Sagay’ın sorularını yanıtlıyorum. Aslında aramızda sohbet ediyoruz. Hayata, tiyatroya, tiyatronun hayatımızdaki yerine dair bir sohbet bu. Tiyatronun ekmek, su gibi yaşamsal bir ihtiyaç olduğundan bahsediyoruz. Tiyatro bir eğlence değil, bir ihtiyaçtır diyoruz. Tiyatroya dair yaşanmışlıklar, anılar, öyküler, şiirler. Tabii Didem Madak şiirleri. Tiyatroya gönül vermiş iki kadın karşılıklı sohbet ediyoruz. O boynuna doladığı pembe peluşu, ben başımda Moliere Efendinin Şapkasıyla tiyatronun ruhuna uygun, tiyatronun o büyülü dünyasına bir yolculuğa çıkıyoruz.

Dışarıda muhteşem bir İzmir havası var. Oda sıcacık, tiyatro kostümleri, renkli peluştan ahtapot şeklindeki askılığı, tiyatro afişleri, köşedeki kütüphanede tiyatroya ait kitaplarıyla bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor. Ebru Atilla Sagay, Tiyatro NİENOR’un sahibi, yöneticisi ve oyuncusu. Kadına dair o sıcak sesi tek kişilik oyunlarla sahneye yansıtıyor. Farklı bir iş yaparken her şeyden bir günde vazgeçmiş. Bundan sonraki hayatımda tiyatro yapmak istiyorum demiş. Ve şimdi tiyatroyla yaşıyor, tiyatroyla yatıp kalkıyor. Pencereyle “Sevim Burak”, Sevgi Soysal’ı Tante Roza ile ve tüm zamanların en sıra dışı heykel sanatçısı Camille Claudel’i sahneye taşımış bir tiyatrocu. Geçtiğimiz yıl Didem Madak Belgeselini çeken Ebru, Didem Madak’ın sesini tiyatroya ve belgesele yansıtıyor. Şiirin sesini tiyatro sahnesine yansıtmayı seviyor. Şimdi de yaptığı radyo programıyla tiyatronun sesini, internet üzerinden duyurmaya çalışıyor. İnternet üzerinden yayın yapan www.tiyatronunsesi.com her Pazartesi akşamı saat 21.00 de tiyatroya gönül veren, emek veren kişileri ağırlıyor. Tiyatro sanatçıları, oyuncular, yönetmenler, yazarlar, kostüm dekor tasarımcıları yani tiyatroya gönül veren herkes “Tiyatro ile Yaşamak” programına konuk oluyor. Gündelik fare koşusuna bir es verip tiyatronun sesine kulak verme zamanı şimdi. Her Pazartesi akşamı tiyatroya gönül verenlerin yolu “Tiyatro ile Yaşamak” programından geçiyor.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sanat kümesinde bulunan diğer yazıları...
"Farz Edelim ki Ben Schubert"im"
Astor Piazzolla Dinlenecek, Tango Öğrenilecek ve Sonra da Öl
Saksafoncu Sevgilim
Piyano Taburesindeki Kurt : Emre Elivar
Bir Trompet Dolusu Maffycik…
Küçük İşler Büyük Düşler
Yıldız Kenter, Oscar ve Pembeli Meleği
Ruhumuza Bakan Atatürk ve Korkut Uluğ
Efesli Olmanın Binlerce Yıllık Keyfi
Tijen Hasçilingir"den Ters Köşeye Yatıran Resimler

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Tiyatro, Gabriel Garcia Marquez, Üç Silahşörler Balesi ve Annem
Tarla Cadısı, Anneanne ve Neveser Hanım
Çocukluğunu Cebinde Taşıyan Adam : 60. Sanat Yılında Prof. Dr. Özdemir Nutku
Aşkın Üreme Mevsimi
Özgeçmiş...
Pazar"ların Shakespeare"li Kıymalısı
Çizgiler
Bana Parlak Kırmızı Pabuçlar Veren Allahım….
Beş Çayı
Anneee…

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
İbneler ve Çocuk Cesetleri [Şiir]
Komşu Çocuğu [Şiir]
İhtiyaçtan [Şiir]
Bir Bardak Soğuk Suyun Hatırına… [Şiir]
Deli mi Ne? [Şiir]
Bir Nefes Alıp Verme Uzunluğunda… [Şiir]
Sakız Reçeli Seven Yare Mektuplar [Şiir]
Lord'umun Suskunluğunun Sebeb-i Hikmeti... [Şiir]
Pimpirikli Hanımın, Pimpiriklenmesinin Nedeni… [Şiir]
Yere Göğe Sığamıyorum… [Şiir]


Seval Deniz Karahaliloğlu kimdir?

Bazı insanlar için yazmak, yemek yemek, su içmek kadar doğal bir ihtiyaçtır. Yani benimki ihtiyaçtan. Bir vakit, hayatımla, ne yapmak istiyorum diye sordum kendime? Cevap : Yazmak. İşte bu kadar basit.

Etkilendiği Yazarlar:
Etkilenmek ne derecede doğru bilemem ama beyinsel olarak beslendiğim isimler, Roland Barthes, Jorge Luis Borges, Braudel, Anais Nin, Oscar Wilde, Bernard Shaw, Umberto Eco, Atilla İlhan, İlber Ortaylı, Ünsal Oskay, Murathan Mungan,..


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Seval Deniz Karahaliloğlu, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.