..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yalnızca sevgiyi öğret, çünkü sen osun. -Anonim
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Kültür Çatışmaları > Cemal Zöngür
21 Mart 2018
Cem Vakfı Alevi Kurumu Mu?  
Demokrasiye İnanan Toplumlar Duygu ve Düşüncede Benimsemediği Kültürleri, Anayasal Olarak Kabul Edip Demokrat Olduklarını Gösterirler.

Cemal Zöngür


Alevilikle ilgili henüz Türkiye Cumhuriyeti`nde Anayasal ve yasal herhangi bir değişiklik yapılmadığı halde, sadece Vakıf ve Dernekler Kanununa dayanılarak yürütülen tüm faaliyetlerin, Anayasal güvencesi olmadığını herkesin bilinmesi gerekir.


:GHC:

                CEM VAKFI ALEVİ KURUMU MU?
Cem Vakfı'nı daha yakından tanımak için, Cem Vakfı adını nereden ve nasıl aldığını, bu derneğin kuruluş tarihine derinlemesine bakılması gerekir. Bilindiği gibi 1990’lardan önce Alevilik ve Cem'den bahseden kim olursa olsun, aşağılanıp horlanarak, İslam’a küfür ediyor yaftasıyla suçlanıp resmi ve gayri resmi şekilde cezalandırılıp dışlanırdı.
Alevilikle ilgili henüz Türkiye Cumhuriyeti`nde Anayasal ve yasal herhangi bir değişiklik yapılmadığı halde, sadece Vakıf ve Dernekler Kanununa dayanılarak yürütülen tüm faaliyetlerin, Anayasal güvencesi olmadığını herkesin bilinmesi gerekir. Gerçek durum bu şekildeyken, sözde Alevileri temsil ettiği iddia edilen “Vakıf ve Derneklerin” kurulması ne anlama gelmektedir? Sorusu çok büyük bir anlam taşımakta. Çünkü konu siyasal, dinsel ve sosyolojik bir içeriğe sahiptir. Bu yüzden Cem Vakfı genişçe ele alınmadan, Aleviler üzerinde oynanan oyunların nasıl bir tehlike saçtığını çoğu insan anlayamamakta.

                    Cem Vakfının Anlamı:

Cem Vakfı'nın açılımı; Cumhuriyetçi Eğitim Merkezi Vakfı anlamındadır. Kısaltılması ise Cem Vakfı şeklimde yazılır. Bu ismin Aleviliği çağrıştıran ve Alevilikle ilgili en ufak bir ortak kültürel bağı bulunmamakta.
Buna rağmen Hz. Ali kelimesi ile Alevi kelimesindeki sözcük ses benzerliğinde yapılan cambazlıkta olduğu gibi, sistem ve işbirlikçileri düz bir mantıkla hareket etmiştir. Cumhuriyetçi Eğitim Merkezi'nin (CEM) kısaltılması ile, Alevilikteki (CEM) kelimesinin harf benzerliğini, aynı şey olduğu duygusu uyandırılarak yapılan oyun, öyle yenilir yutulur bir olay değil.
Bu tür gerici uyutma, oyalama ve yok etme taktikleri, devşirme yapay Türkik anlayışın 1400 yıllarından itibaren sürekli kullandığı planlardır. Ne hazindir ki, buna benzer oyun ve planlara Aleviler başta olmak üzere Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü, Boşnak, Arnavut, Sırp, Bulgar Makedon ve Türkler çok rahatlık aldanıp arkasından sürüklenmekte.
Oynanan bu tarz oyunlarla hem Aleviliğin hem de diğer halkların kültürel değerlerinin içi boşaltılıp, koyun sürüsüne benzer toplum tipi oluşturmaktır.
Neden buna ihtiyaç duyulmuştur? Diye sorulacak olursa, düzen sahipleri zaman zaman siyasal ve dinsel sıkıntıya düştüklerinde, bu tür yöntemlere başvurmaktan çekinmezler. Kendilerine birtakım devşirme kişilikler bularak, karşılarındaki siyasal rakiplerini zayıflatma amaçlıdır. Bahsedilen devşirme kişiliklerin şu halklardan oluştuğunu görebiliyoruz.
Kürt, Arap, Boşnak, Arnavut, Sırp, Makedon, Bulgar vb. halkların yanında, Alevilikten uzaklaşmış Kürt ve Türk Kızılbaşlar başta gelmekte. Seçilen bu insanlar sözde bir Türk'ten daha Türk, bir Arap`tan daha Arap, en iyi Müslümanım diyerek kimlik ve ulusal yapısını Arap İslama dayandırırlar.
Cem Vakfı'nın kurucu ve Yöneticilerinin büyük bir çoğunluğu bu mantıkla hareket edip, Aleviliğinden ve etnik kültürlerinden tamamen uzaklaşarak, devletle her türlü işbirliğine girenlerdir.
Bu anlayışın Alevilik diye bir derdi olduğunu kimse iddia edilemez. Çünkü dikkatle izlenildiğinde, yapmak istediklerinin Alevilik adıyla Devşirme Müslüman Şiilik olduğu çok rahatlıkla anlaşılmakta.
Örneğin; isim ve kültürel olarak Alevilikle alakası olmayan Cumhuriyetçi Eğitim Vakfı Merkezi (Cem Vakfı) nasıl olur da Cem Evleri kurup sözde Alevilik adıyla faaliyet yürütebilir? Bu durum Vakıflar kanununa aykırı olup, başka zaman olsa yasaya ve kanuna ters denilerek anında yerle bir edilirdi. Devletin bu mantığında derin bir kültür katliamı yoksa, fiziki faşizm yakın demektir.
Bütün bu soruların cevabını bulmak için, Cem Vakfı'nı kuran ve Başkanlığı’nı yürüten kişi veya kişileri biraz daha yakından tanıdığımızda, devletin ve Cem Vakfının gerçek amacını daha iyi öğreniyoruz.
Cem Vakfı'nı kuran ve Başkanlığı’nı yürüten kişi olarak İzzetin Doğan, aslen Dersimli Kızılbaş Kürtlerdendir. 1938 Dersim katliamından sonra ata ve dedesi Malatya’ya yerleşir. Cumhuriyetin yanında yer alarak, Alevilerin Şii İslam olmaları için ellerinden gelen tüm çabayı sarf ettikleri görülmekte.
Bu tarz kişiliklerin ilk icraatları, başta kendi öz dilleri olan Kürtçe ve Kürtlüğü inkar ederek işe başlar. Ve arkasından ata ve sülalesinin Arap Şii 12 İmamlardan mutlaka birisinin soyundan geldikleri yalanını uydurarak Kürt mü, Türk mü, Arap mı ya da ne oldukları belli olmayan nihilist bir kişilikle ortaya çıkarlar.
Zaten Osmanlı ve Cumhuriyetin temel ideolojisi ve amacı da, böyle ne olduğu belli olmayan, İslam'a sahiplenen hedefsiz ve düşünemeyen nihilist toplum oluşturmaktır. Bu yüzden değil midir? Kürt veya başka etnik yapıdan oldukları halde, sürekli İslamcı Devşirme Türklükte ısrar etmeleri, kendilerini devlete ancak bu şekilde inandıracakları bilinciyle hareket edenlerdir.
Böyle bir kişilik ve karakter üzerine şekillenmiş anlayışa sahip olanlar, kim ve hangi toplumdan olursa olsun, şahsi çıkar ve menfaatin dışında, hiçbir kültüre asla faya sağlamazlar.
Bunun en canlı tarihsel örneklerini Osmanlı'nın değişik etnik ve kültürlerden halkları devşirip, kimliksiz ve kişiliksiz imparatorlukla, Arap İslam'a hizmeti en büyük değer görmüşlerdir.
Çünkü bu enkazın içerisinden çıkan ve adını Cumhuriyet koydukları devşirme yapı, modern çağın tüm imkanlarına sahip olduğu halde, demokrasi, kültür, bilim ve insanlıkta hâlâ dünyanın gerisinde kalmaya devam etmesi en açık kanıttır.
Bu yüzden Cem Vakfı adına oluşturulan Cem Evlerinin faaliyetleri, Gerçek Aleviliğin dışında daha çok Şiiliğe hizmet ettiğini söylemek haksızlık ya da hakaret değildir.
Örneğin Şii 12 İmamlarla ilgili düzmece hikâyelerin çoğaltması. Kuran Kursları açmak, Alevi İmam yetiştirmek, Cem Evleri içerisinde mescitler oluşturmak gibi benzer Devşirme Şii İslam faaliyetlerini saymak mümkündür.
Böylece büyük bir karmaşanın içerisine düşürülen Alevilik, yeniden içinden çıkmaza doğru hızla sürüklenmekte. Ve bu anlayış doğrultusunda hareket eden kişiler, Alevileri en çok katleden siyasi parti ve devlet teşkilatlarıyla ilişkiye girmeleri boşuna değildir.
Örneğin 1995'te Cem Vakfı'nı kuran ve Başkanlığını yapan İzzetin Doğan'ın devletten gayri remi (Örtülü Ödenek) şekilde almış olduğu üç milyar Türk Lirası (3 Milyar TL) parayla, Şiileşmiş Cem Vakfı Dedelerine maaş bağlayıp Cem Televizyonu kurmuştur.
Diyanet İşleri ile sıkı ilişkiler geliştirip sözde Cami ve Cem Evlerini aynı çatı altında buluşturmada ısrar etmeleri. Buna rağmen Diyanet İşler Başkanlığı ve devlet haklı olarak Alevilere şunu söylemektedirler.
İslam'ın hiçbir mezhep ve tarikatında Cem ve Semah dönülerek ibadet diye bir kültür, inanç ve anlayış bulunmamakta. Siz bunu terk ederseniz, İslam'ın tüm kapıları size açıktır. Ve devşirme bu anlayış ilk defa doğruyu söylemiştir.
Diğer taraftan Aleviler; toplumdan dışlanıp soyutlanacakları korkusuyla, Aleviliğin ibadet şekli olan Cem ve Semah inancının kendi başına ayrı bir din kültürü olduğunu söyleyememeleri yüzünden, devlet bu psikolojiyi sürekli kullanmaktadır.
Ve İzzettin Doğan gibilerin tüm çabaları, Cem Vakfı adıyla Şii Müslümanlığı, Alevilerin gözünde ve duygularında yüceltip meşru göstererek, Türkiye'de Şii İslam'ın sorunu varmış algısı yaratmakta.
Daha sonra kendilerine göre yetiştirdikleri sözde Alevi Dedelerini Hac ve Umreye göndererek, Alevileri Hac, Umre gibi İslam’ın diğer şartlarını yerine getirmeye alıştırmalarına Aleviler seyirci kalmamalıdır.
Adeta tarih yeniden tekerrür edercesine, Cem Vakfı Başkanı İzzetin Doğan, 21. yüzyılın Balım Sultanı ya da Hızır Paşası olma yolunda hızla ilerlemekte. Bu anlayışlar, Bektaşilik adıyla Şii İslamcılığı, Aleviliğin içerisine sokarak, Alevi Şii Devşirmesi yaratıp, Osmanlı gibi kimliksiz ve kişiliksiz kitle oluşumuna çalışılmaktadır.
Diğer taraftan Cem Vakfıyla ilişki içerisinde olup iyi niyetli bazı Alevi Dernekleri, bu anlayışın Alevileri Şiileştirip özünden kopardığını akıllarından çıkarmamaları gerekir.
Çünkü bu tür çabaların hepsi, başta Türkiye devleti olmak üzere, İran ve diğer Şii Müslüman bağnazlığın ekmeğine yağ süren bir çabadır. Anadolu'da Devşirme Müslüman Türk yönetimlerin bin yıldır yapamadıklarını, Cem Vakfı vb. Alevi Dernekleri eliyle yeniden devreye sokmuştur.
Cem Vakfı'nın mevcut faaliyetleri kısaca bunlardan ibaret olup, bunun Alevilik ya da Kızılbaşlık olduğuna inanmak için, ya derin bir psikolojik korku travmasına yakalanmış olmak gerekir. Veya dünyadan, yaşamdan ve kültürlerden bir şey anlamamaktır.


Cemal ZöngürSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Alevilik İle Sosyalizm Arasındaki Düşünsel Fark ve Bütünleşme Sorunu
Kapitalist Düzende, Komünist Yaşam Mümkün Mü?
Ana Tanrıçalar, Hz. İbrahim'in Tek Tanrı Masalına Nasıl İnandılar?
Türkiye'nin Yaşam Kalitesi ve Mutluluk Tablosu
Avrupa'daki Türklerin Yaşamı ve Dünyaya Bakışları
Siyasal Düşüncelerin İnsanlığı Getirdiği Nokta!
Her Şeye Muktedir Tanrı ve Kapitalizm Ölüm Döşeğinde
Sosyalist Devlet Başkanları ve Politikalarının Analizi
Türkler Şamanist mi Kalsaydı?
Türkiye Solunun Sorgu ve Özeleştiri Kültürü Üzerine

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dinlerin Doğuşu ve İslam'ın Gerçek Özü (1) [Deneme]
Lider mi Toplumu Şekillendirir; Toplum Mu Lideri? [Deneme]
Hz. Ali ve Ehlibeyt Alevi Midir? [Deneme]
Dinlerin Doğuşu ve İslam'ın Gerçek Özü (3) [Deneme]
"Türkleri Yeniden Tanımak" Araştırma Kitabımı Yazma Nedenim : [Deneme]
Dinlerin Doğuşu ve İslam'ın Gerçek Özü (2) [Deneme]
Tbmm'de Yedi Maddelik Anayasa Değişikliği Neyi Çözer? [Deneme]
Alevilerin Kapılarına Saldıranların Açık Kimliği [Deneme]
İşte Türkiye'nin Yaşam Kalitesi ve Mutluluk Karnesi..! [Deneme]
İslamiyet Yeniliğe Açık Bir Din Midir? [Deneme]


Cemal Zöngür kimdir?

Ben Cemal Zöngür, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum. Sosyoloji, Tarih ve Siyaset üzerine araştırmalar yapmaktayım. Yayınlanmış bir kitabımın dışında çeşitli gazetelerde yüzden fazla makalelerimde yayınlanmıştır. Ve iki kitap dosyam yayına hazır durumdadır.

Etkilendiği Yazarlar:
Tam bağımsız Tarih ve Siyaset üzerine yazan her Yazar


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Cemal Zöngür, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.